Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to najdłuższa jaskinia całych Sudetów, uznawana również za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce. Nadal są w niej odkrywane nowe korytarze. Sprawdź najważniejsze informacje i dojazd.
Jaskinia Niedźwiedzia w Sudetach znajduje się w Masywie Śnieżnika, w obrębie wzniesienia Stroma. Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na rozmiary, ale także - a może przede wszystkim - ze względu na bogate formy naciekowe.
Jaskinia Niedźwiedzia - informacje
Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie odkryto w 1966 roku. Nazwa wzięła się stąd, że w jej wnętrzu odkryto wiele szkieletów niedźwiedzi jaskiniowych. Były tam też kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, kuny, żubra, nietoperzy i innych zwierząt.
Skały, z których powstała Jaskinia Niedźwiedzia to wapienie krystaliczne - czyli marmury. Nacieki jaskini tworzy kalcyt, skrystalizowany węglan wapnia. Ale to właśnie marmuru poszukiwano, kiedy natknięto się na jaskinię. Szacowano, że znajdujący się tam marmur będzie można wydobywać w ilościach 200 tys. ton na rok. Zrezygnowano jednak z wydobycia ze względu na niezwykłość jaskini. Otwarto ją dla zwiedzających w 1983 roku.
Można w niej podziwiać bardzo różnorodne formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe, draperie naciekowe oraz rzadkie perły jaskiniowe (pizoidy).
W Jaskini Niedźwiedziej panuje stała temperatura i wilgotność - ok. 6 st. C i 100 proc. wilgotności. Dlatego trzeba wziąć ze sobą ciepłe ubrania, nawet w lecie!
Długość jaskini to obecnie ok. 4500 m. Ostatnie korytarze odkryto jeszcze w 2011 roku, a prace są kontynuowane.
Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia
Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia ma powierzchnię 89 ha. Powstał w roku 1977, aby chronić teren jaskini oraz otaczających ją zjawisk krasowych. Jest to rezerwat geologiczny częściowy.
W jaskini występują różne gatunki nietoperzy: mopek, nocek duży, gacek wielkouchy oraz owady. Wokół rosną rośliny wapieniolubne, takie jak tojad sudecki, ostróżka wyniosła, sesleria tatrzańska.
Jaskinia Niedźwiedzia - górna, środkowa i dolna
Górna Jaskinia Niedźwiedzia to ok. 1 proc. zbadanej całości. Znajduje się ponad Salami Pałacowymi i nie jest do końca zbadana.
Środkowa Jaskinia Niedźwiedzia to ok. 11 proc. całości. Tę część można zwiedzać.
Dolna Jaskinia Niedźwiedzia stanowi ok. 88 proc. całej zbadanej jaskini. Jest objęta ścisłą ochroną. Prowadzone są tam badania naukowe.
Jaskinia Niedźwiedzia - dojazd i parking
Gdzie jest Jaskinia Niedźwiedzia? Kotlina Kłodzka, a raczej ziemia kłodzka (kotlina nie obejmuje terenów górskich), to region, do którego musimy się skierować. Najprościej znaleźć na mapie Wrocław, na południu Kłodzko, jeszcze bardziej na południe Stronie Śląskie... i wieś Kletno.
Jaskinia jest od niej oddalona o 2,5 km.
Parking pod Jaskinią Niedźwiedzią leży 1,5 km poniżej pawilonu wejściowego i wejścia. Aby dojść pieszo z samochodu do jaskini, potrzeba ok. pół godziny. Można tę trasę pokonać także melexem lub bryczką.
Jaskinia Niedźwiedzia - czas zwiedzania
Jaskinię Niedźwiedzią można zwiedzać we wszystkie dni oprócz poniedziałków i czwartków. W czwartki czynne w sezonie, czyli od maja do sierpnia. Godziny otwarcia Jaskini Niedźwiedziej to: 9.00-16.40.
Dla turystów udostępnione są środkowe partie jaskini. Trasa ma ok. 360 m. Czas zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej to ok. 45 minut.
Ważne! Ze względu na to, że Jaskinia Niedźwiedzia leży na terenie rezerwatu, obowiązują limity wejść, jednorazowo do wnętrza wpuszczanych jest 15 osób. Szczególnie w sezonie bezpieczniej będzie kupić bilety wcześniej online lub zarezerwować je telefonicznie.
Aby móc robić zdjęcia, trzeba kupić specjalny, droższy bilet.
Jaskinię Niedźwiedzią mogą zwiedzać osoby na wózkach inwalidzkich.
Dolna Jaskinia Niedźwiedzia - trasa ekstremalna
Istnieje też możliwość zwiedzenia dolnej Jaskini Niedźwiedziej. Jest to propozycja dla osób o dobrej kondycji fizycznej i szczupłych. Na takie zwiedzanie trzeba się odpowiednio przygotować: dostosować ubiór i obuwie do warunków panujących w środku (bluza dresowa lub polarowa, bielizna termoaktywna). Można fotografować, ale tylko za pomocą małych, kompaktowych aparatów lub smartfonów, zakazane są lustrzanki.
Czas zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej (dolnych partii) to ok. 3 godziny razem z przygotowaniem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN