Inspirujące Aix-en-Provence. Co zobaczyć w mieście fontann i malarzy?

Wąska uliczka i kamienice we francuskim mieście Aix-en-Provance
KavalenkavaVolha
Aix-en-Provence to obok Marsylii główne miasto Prowansji. Słynie z niesamowitej średniowiecznej architektury. Kochali je Paul Cézanne i François Marius Granet, kochają je również do dzisiaj i inni artyści. Nic dziwnego, bo unoszący się w powietrzu zapach lawendy oraz światło migoczące w liściach kolorowych platanów mogą być dla twórców niesamowitą inspiracją.

Aix-en-Provence zostało założone już w 122 r. przez Gaiusa Sextiusa Calvinusa, rzymskiego konsula. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego na jego czele stanęli Wizygoci. Następnie uzyskało ono miano stolicy hrabstwa Prowansji. W XV w. stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz naukowym i po dziś dzień funkcjonuje tu jedna z najstarszych francuskich uczelni .

Aix-en-Provence – urokliwe miasto "tysiąca fontann"

Zwiedzanie Aix-en-Provence warto rozpocząć od spaceru po Cours Mirabeau, czyli reprezentacyjnym bulwarze nazywanym najwspanialszym deptakiem Europy. Ocieniony koronami drzew przypomina długi zielony tunel. Sama jego nazwa powstała na cześć oratora rewolucji francuskiej, hrabiego de Mirabeau. Głównie tutaj spotykają się mieszkańcy miasta. Na Cours Mirabeau stoją również piękne, historyczne kamienice oraz stylowe rezydencje bogatych mieszkańców. Na ulicach spotkać można wielu studentów uczących się na różnych prowansalskich uniwersytetach.

Francuskie Aix-en-Provence zwane jest też miastem "tysiąca fontann" i faktycznie można tutaj zobaczyć wiele takich zabytkowych obiektów. Niektóre prezentują się naprawdę oryginalnie, ponieważ są porośnięte mchem. Przy placu de Gaulle’a znajduje się Fontaine de la Rotonde , na szczycie której zostały umieszczone marmurowe rzeźby przedstawiające alegorie sprawiedliwości, sztuk oraz rolnictwa. Każda figura jest odwrócona w stronę innego miasta (Aix-en-Provence, Awinionu oraz Marsylii).

W północnej części starówki usytuowane są klimatyczne, zadrzewione place oraz wąskie uliczki. Warto zwrócić uwagę na katedrę Saint-Sauveur, która była budowana przez 13 stuleci, od V do XVIII w. W jej wnętrzu znajdują się zabytkowe baptysterium z V w. oraz tryptyk Ołtarz krzewu gorejącego z XV w. wykonany przez Nicolasa Fromenta. W pobliżu zlokalizowane są również miejscowy targ prowansalski oraz ratusz z wieżą zegarową, zbudowany w XVII w. Na placu przed budynkiem znajduje się wiele klimatycznych kawiarenek ze stolikami pod gołym niebem.

Aix-en-Provence – najbardziej artystyczne prowansalskie miasto

W Aix-en-Provence urodził się i mieszkał Paul Cézanne. Wielokrotnie uwieczniał on małą ojczyznę i jej okolice na swoich płótnach. Oglądając dzieła malarza, nieraz można natknąć się na motyw leżącej nieopodal miasta Góry Świętej Wiktorii. Miłośnicy artysty bez problemu znajdą w mieście wiele śladów jego dawnej obecności. Można tu zobaczyć m.in. posąg Cézanne’a, a w chodnik wmontowane są tabliczki informujące o trasach dawnych spacerów malarza.

Koneserom sztuki z pewnością przypadnie do gustu atelier Cézanne’a (9 avenue Paul Cézanne), w którym obecnie znajduje się muzeum poświęcone twórczości artysty. Pod adresem 28 rue de l’Opéra można natomiast zobaczyć dom, w którym dorastał i wykonywał swoje pierwsze rysunki. Warto wspomnieć, że w Aix-en-Provence mieszkali również tacy artyści jak: malarz Jean-Antoine Constantin, malarka Louise Germain oraz pisarz Émile Zola.

Będąc w Aix-en-Provence, warto zajrzeć także do Caumont Centre d’Art, gdzie odbywają się wystawy dzieł wielkich mistrzów, np. Marca Chagalla. W Muzeum Sztuki im. Graneta, w pałacu de Malte, znajduje się natomiast kolekcja obrazów pochodzących z okresu od XIV do XX w. Można w nim obejrzeć zarówno obrazy Cézanne’a, jak również Ingresa czy Rembrandta. W mieszczącej się obok kapliczce dostępne są również dzieła Picassa, Degasa i Van Gogha. Miłośnikom sztuki nowoczesnej spodobają się z kolei wystawy w budynku Fundacji Vasarely’ego, gdzie znajdują się dzieła twórców op-artu, czyli sztuki opartej na iluzjach optycznych.

Osobom, które kochają muzea, poleca się również odwiedzenie Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Tapiserii. Po południu warto w okolicy spróbować specjałów śródziemnomorskiej kuchni, a wieczorem zobaczyć baletowy taniec współczesny w Centrum Choreografii. W lipcu w Aix-en-Provence odbywa się Festiwal Muzyki Operowej (Festival International d'Art Lyrique d'Aix-en-Provence), gdzie jest promowana przede wszystkim twórczość Mozarta.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Lawendowa Prowansja

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!