Enoturystyka jest popularna nie tylko we Włoszech, Francji czy Hiszpanii. Cieszy się zainteresowaniem również w Polsce. Miłośnicy polskich win odwiedzają m.in. Jasielski Szlak Winny, Podkarpacki Szlak Winny i Lubuski Szlak Wina i Miodu.
Czym jest enoturystyka?
Enoturystyka oznacza podróże w regiony winiarskie w celu poznawania miejsc związanych z produkcją wina. W trakcie takich wypraw ma się okazję poznać proces powstawania wina - od sadzonki winorośli do kieliszka pełnego szkarłatnego alkoholu. Podczas enologicznej eskapady odwiedzane są festiwale winne.
Podróże winnymi szlakami to fenomen, który zrodził się w połowie ubiegłego wieku. W tamtym czasie jeden z największych francuskich producentów tego alkoholu, szukając sposobu na sprzedaż wina, wpadł na pomysł udostępnienia zwiedzającym swoich wielokilometrowych, trzynastowiecznych piwnic w Beaune. Przyjeżdżający do niego miłośnicy wina, poza pokonaniem trasy turystycznej (tzw. circuit touristique), mieli okazję posmakować wytwarzanego szkarłatnego trunku. Pomysł okazał się trafiony - dla producenta stał się dodatkowym źródłem dochodu. Od tamtego momentu turystyka winiarska systematycznie zdobywa serca podróżników z całego świata.
Enoturystyka w praktyce
W trakcie podróży do winnic turyści mają okazję degustować lokalne trunki. Są to wina, które często nie są sprzedawane w dużych ogólnodostępnych sklepach. W związku z tym, że niektóre winnice mają własne restauracje, podróżnicy zyskują też możliwość zapoznania się z lokalnymi, nie tylko alkoholowymi, wyrobami.
Enoturystyka pozwala zobaczyć, jak wygląda zbiór owoców, które następnie używane są do produkcji wina. W trakcie takiej podróży można usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących tradycji związanych z piciem wina. Niektórzy właściciele winnic organizują również różnego rodzaju wykłady i szkolenia, których tematyka w bezpośredni sposób związana jest z uprawą winorośli i produkcją alkoholu. Stopień "wtajemniczenia" takich spotkań nie zawsze jest identyczny, zależy przede wszystkim od wiedzy posiadanej przez turystów oraz chęci jej pogłębienia.
Enoturystyka w Polsce
Polska nie znajduje się wśród miejsc, których znakiem rozpoznawczym jest produkcja wina. Niemniej jednak możemy pochwalić się kilkoma szlakami winnymi, obejmującymi zarówno najstarsze, jak i nowopowstałe winnice. Odradzające się polskie winiarstwo budzi spore zainteresowanie wśród miłośników enoturystyki, którzy, udając się na południe kraju, mogą odwiedzić Jasielski Szlak Winny. Obejmuje on Jasło i okolice, a powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy "Vinum pro cultura" i Wydziału Kultury Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle.
Szlak Jasielski krzyżuje się z Podkarpackim Szlakiem Winnym. Zwiedzanie obu najlepiej zaplanować na sierpień, kiedy to odbywają się w Jaśle Międzynarodowe Dni Wina. Na uwagę zasługuje również Lubuski Szlak Wina i Miodu, który jest największym i najstarszym polskim szlakiem winnym. Enoturystyka w Polsce nie byłaby taka sama bez powstałego na kanwie Małopolskiej Ścieżki Winnej - Małopolskiego Szlaku Winnego, którego twórcami są: Gorczańska Organizacja Turystyczna i małopolskie winnice.
Miłośnicy polskiego wina mogą również odwiedzić niezbyt duży Roztoczański Szlak Winnic, zlokalizowany pośród urokliwych wzniesień i dolin Wyżyny Kieleckiej Sandomierski Szlak Winiarski, Dolnośląski Szlak Piwa i Wina oraz Karpacki Szlak Wina.
Enoturystyka w Europie
Krajem, który jest miejscem idealnym dla amatorów enoturystyki, są Włochy. Z najsłynniejszego włoskiego wina - chianti - słynie Umbria i Toskania. Z kolei zwolennicy marsali mogą udać się na Sycylię. Ważnym punktem na europejskiej mapie jest też Hiszpania. Regionami, które słyną z pysznego hiszpańskiego wina, są Katalonia i Andaluzja. Tymczasem francuskie serce winiarstwa bije w Burgundii, Alzacji i Prowansji. Enoturystyka cieszy się sporą popularnością również w Portugalii, szczególnie w dolinie rzeki Duero, gdzie powstaje Porto. Równie dobrych trunków można spróbować w węgierskim Tokaju, w Rumunii i Bułgarii.
Enoturystyka w USA
Ze smacznego wina słyną również Stany Zjednoczone. Delikatnych, owocowych i aromatycznych trunków można spróbować w kalifornijskiej dolinie Napa, która jest rozpoznawalnym na całym świecie winiarskim emblematem Stanów Zjednoczonych. Działa tu tzw. winny pociąg (ang. Napa Valley Wine Train) - wycieczka nim trwa 3 godziny, a w trakcie podróży z okien pojazdu można podziwiać okoliczne winnice. Będąc w Napa, turyści mogą też zwiedzić kultowe winnice, np. Domaine Chandon.
Zobacz także:
- Maspalomas – idealne miejsce na wakacje. Najciekawsze atrakcje, plaża i miasto
- Subotica – odkryj prawdziwą Serbię w kilka godzin
- Dzielnice Paryża – w której z nich warto się zatrzymać?
Zobacz wideo: W których krajach pije się najwięcej wina w czasie pandemii? Wynik może zaskoczyć
Autor: Adrian Adamczyk