Subotica – odkryj prawdziwą Serbię w kilka godzin

Subotica w Serbii
Henryk Sadura/Getty Images
Serbia jest państwem zlokalizowanym w południowej Europie, na Bałkanach. Nie posiada dostępu do morza. Nadrabia jednak wspaniałymi, pełnymi zabytków i atrakcji miejscowościami oraz miastami turystycznymi. Do jednego z nich należy Subotica. To niewielka miejscowość zlokalizowana w pobliżu granicy serbsko-węgierskiej (północna część kraju). Jest swego rodzaju „mekką” wszystkich fanów stylu art nouveau, czyli secesji. Wszystko dlatego, że znajduje się tam wiele budynków w klimacie inspirowanym wielkim i wspaniałym architektem – Gaudim.

Subotica jest mało znanym, ale bardzo klimatycznym, urokliwym miasteczkiem, do którego powinien udać się każdy fan Gaudiego i sztuki secesyjnej.

Krótka historia Suboticy

Subotica ma stosunkowo krótką i mało burzliwą historię, pomimo że podejrzewa się, że tereny te zamieszkiwane są przez ludzi od tysiącleci. Pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z 1391 roku, gdy była częścią Królestwa Węgierskiego. Zaistniała jednak ponoć pół wieku wcześniej, po najazdach Tatarskich. W XV wieku na terenie miejscowości zbudowano zamek. Od 1542 do 1918 roku Subotica przechodziła „z rąk do rąk”: należała do Imperium Osmańskiego przez 150 lat, a następnie do Austrii, oraz do Austro-Węgier. Ostatecznie została przyłączona do Jugosławii. Gdy ta się rozpadła, Subotica została przyłączona do terenów serbskich .

Subotica i jej zabytki

Subotica jest wspaniałą perełką architektury secesyjnej. Do jej najważniejszych zabytków należy ratusz miejski zlokalizowany na placu Wolności. Jest to największy ii najokazalszy budynek w miasteczku. Wybudowano go w 1910 roku, wzorując się na Gaudim. Przez to jest on niezwykle bogato zdobiony i kolorowy. Aktualnie w tym rozległym budynku mieści się muzeum miejskie.

Bezpośrednio przed nim znajdują się dwie fontanny: Zielona, która powstała w 1985 roku oraz Niebieska z 2001 roku. Obie są również bardzo silnie inspirowane twórczością słynnego Katalończyka. Ciekawym budynkiem jest także dom Ferenca Raichle’a, który był węgierskim architektem. Ta budowla również jest bardzo bogato zdobiona i kolorowa. Warto zwrócić uwagę także na pałac Simeona Leonović’a, dawną siedzibę kasy oszczędnościowej oraz byłą siedzibą hotelu Złote Jagnię.

Ciekawym obiektem jest budynek biblioteki publicznej z 1890 roku. Jego kunszt zachwyca turystów niezmiennie od lat. W Suboticy podziwiać można również obiekty architektury sakralnej. Do jednego z najważniejszych należy kościół franciszkanów powołania świętego Michała, który powstał w 1736 roku na miejscu XV-wiecznej twierdzy. Istotną budowlą tego typu jest również katedra świętej Teresy – patronki miasta, cerkiew Wniebowstąpienia Chrystusa z 1726 roku (po niemal 200 latach dobudowano jej nową dzwonnicę i ikonostas). Będąc w Suboticy, warto również zobaczyć budynek synagogi z 1902 roku, która jest jednym z najlepiej zachowanych budynków na świecie w stylu art nouveau.

Najważniejsze muzea w secesyjnej Suboticy

Subotica to nie tylko królestwo secesyjnych budynków. To także nie lada gratka dla fanów kultury. Znajduje się tutaj wspomniane wcześniej muzeum miejskie, gdzie przechowywane są wielowiekowe eksponaty związane z regionem. Można tu zobaczyć wielorakie wystawy: archeologiczną, etnologiczną, historyczną, artystyczną i przyrodniczą. W tym muzeum podziwiać można także zbiór legatów.

Będąc w miasteczku, warto odwiedzić izbę pamięci Dezső Kosztolányi, jednego z największych węgierskich pisarzy, który urodził się w Suboticy. Wszystkim fanom sztuki polecamy także galerię Dr. Vinko Perčić, gdzie można podziwiać wybitne: malarstwo, rzeźbę, grafikę. Na szczególną uwagę zasługują pokazy multimedialne. Warto udać się także do galerii sztuki naiwnej w technice słomy. Sztuka słomiana jest niezwykle popularna w Suboticy. Co ciekawe, wszystkie wyroby eksponowane są w autentycznym wiejskim domku. Galeria mieści się w centrum Dolnego Tavankutu, który oddalony jest od Suboticy o 17 km.

Serbskie przysmaki, których należy spróbować w Suboticy

Subotica jest bardzo klimatycznym miasteczkiem, w którym oprócz architektury i historii liczy się też pyszne jedzenie. Miasteczko to słynie z różnorodności smaków, która jest efektem mieszanki kulturowej na terenie północnej Serbii. Do bardzo popularnych dań należą: chlebek samun z kajmakiem, kiełbasa kulen , a także ćevapčići, czyli małe roladki z mielonego mięsa, które tradycyjnie podawane z cebulą i ciepłym chlebem, sarma , która jest podobna do naszych polskich gołąbków, podvarak, czyli pieczone mięso w kapuście kiszonej oraz nadziewana papryka i musaka. Do popularnych trunków należą wino oraz brandy – głównie śliwkowa i winogronowa.

Idealne pamiątki z wyjazdu do Suboticy

Wszyscy uwielbiamy pamiątki. Przypominają nam o miłych chwilach spędzonych na wyjazdach. Są też świetnym prezentem dla znajomych i rodziny. Będąc na serbskich wojażach, warto zakupić alkohol – wino jeżynowe lub tradycyjne brandy. Na uwagę zasługują także aromatyczne kawy i przyprawy. Warto również zaopatrzyć się w talizman na szczęście, np. korzeń mandragory lekarskiej. Bardzo ciekawą pamiątką może być także rękodzieło – wyroby ze słomy czy obrazy malowanie nią. Można wziąć pod uwagę także malunki na szkle czy wyroby drewniane.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieczki „all inclusive”?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!