Serbia

  Serbia

  Nisz jest trzecim co do wielkości miastem w Serbii, w którym żyje około 260 tysięcy mieszkańców. To ważne miejsce w serbskiej historii. Jeśli poszukujesz prawdziwie serbskiego klimatu, to koniecznie powinieneś się tam wybrać.

  Nowy Sad znajduje się na północy Serbii i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. To wielokulturowe miasto, które przez niektórych określane jest nawet mianem europejskiej Hawany. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Nowym Sadzie.

  Drina to rzeka, która płynie przez równinne i górskie obszary Bośni, Serbii oraz Czarnogóry. Przepływa przez malownicze kaniony i wąwozy. Stanowi prawy dopływ rzeki Sawy, a jej długość wynosi 346 km. Początki rzeki znajdują się przy połączeniu Pivy i Tary, czyli przy granicy Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Drina kończy swój bieg w miejscowości Bogatić.

  Belgrad to stolica Serbii, zlokalizowana na północy kraju przy ujściu Sawy do Dunaju. Jest miastem niezwykle zróżnicowanym pod względem architektonicznym, przez co jego klimat odbiega od tego znanego nam z innych europejskich stolic.

  Serbia jest państwem zlokalizowanym w południowej Europie, na Bałkanach. Nie posiada dostępu do morza. Nadrabia jednak wspaniałymi, pełnymi zabytków i atrakcji miejscowościami oraz miastami turystycznymi. Do jednego z nich należy Subotica. To niewielka miejscowość zlokalizowana w pobliżu granicy serbsko-węgierskiej (północna część kraju). Jest swego rodzaju „mekką” wszystkich fanów stylu art nouveau, czyli secesji. Wszystko dlatego, że znajduje się tam wiele budynków w klimacie inspirowanym wielkim i wspaniałym architektem – Gaudim.

  Zmarł Sanja Ilić - serbski muzyk, który wraz z zespołem Balkanika reprezentował swój kraj na Eurowizji w 2018 roku. Przyczyną śmierci były komplikacje po zakażeniu koronawirusem.

  Już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Ostatniej doby stwierdzono tam rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Granica 3 mln została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Najbardziej dotknięta pandemią jest Brazylia, gdzie zakażony jest m.in prezydent Jair Bolsonaro, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców na świecie. Wirus nadal jest groźny także w Europie - Serbia wprowadza godzinę policyjną, a Bułgaria przedłuża nadzwyczajny stan epidemiczny.

  Sonia Nandzik od lat pracowała dla organizacji rządowych lub społecznych, zawsze marzyła by pracować dla ludzi. Kilka tygodni temu podjęła odważną decyzję i spełniła swoje marzenia - wyruszyła na granicę serbsko-węgierską by pomagać uchodźcom w obozach przesiedleńczych. Z jakich krajów pochodzą uchodźcy, którym pomaga? Czy miewa momenty kryzysowe, kiedy traci poczucie sensu swoich działań?

  Polscy turyści proklamowali nowe państwo - Królestwo Enklawy. Zajmuje ono niewielki obszar na granicy między Serbią a Chorwacją. Kraj ma swoją flagę, walutę i jest już po pierwszych wyborach. Póki co żadne z państw nie uznało Królestwa Enklawy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy premiera Królestwa Enklawy Tomasza Białka i Ministra Nauki i Dobroczynności Królestwa Enklawy Bartłomieja Ornowskigo. Jaka jest historia terenu, na którym powstało nowe państwo? Czy kraj będzie miał swoje wojsko? Jaka idea przyświeca powstaniu nowego państwa? Kto będzie utrzymywał władcę Królestwa? Ilu obywateli ma państwo? Dlaczego chiński jest obok polskiego językiem urzędowym?

  Nasz podróżnik Jakub Porada twierdzi, że Belgrad wart jest grzechu, dlatego zachęca do odwiedzenia stolicy Serbii. Czy znalał tanie połączenia lotnicze z Polski do Belgradu? Ile zapłacił za bilet? Co łączy Belgrad z Warszawą? Czego powinniśmy koniecznie spróbować będą w Belgradzie? Zabieramy Was w podróż po stolicy Serbii.