Miasto Nisz - historia
Historia tej osady jest niezwykle interesująca. To właśnie w Niszu cesarz Klaudiusz II odniósł zwycięstwo nad Ostrogotami w 269 roku. To tam na świat przyszło dwóch przyszłych cesarzy, Konstantin I Wielki i Justyn I. W 1443 roku rozegrała się istotna dla podbojów Turków w Europie bitwa w okolicy Nisza pomiędzy Węgrami a Turkami. Bitwa pod Niszem zakończyła się zwycięstwem Węgrów.
Podróże po świecie
Na początku XIX wieku w okolicy miasta doszło do bitwy pomiędzy Serbami i Turkami (w ramach powstania antytureckiego). Ostatecznie miasto znalazło się w granicach Serbii w roku 1878 roku.
W czasie I wojny światowej Nisz był tymczasową stolicą Serbii (przeniesiono ją z okupowanego przez Austriaków Belgradu). W okolicy metropolii w czasach II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny Crveni Krst.
Jakie są najsłynniejsze zabytki miasta Nisz?
Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest twierdza w Niszu. To system dawnych fortyfikacji, który jest zlokalizowany w centrum miasta, nad rzeką Niszawą. Budynek już od 1948 roku otoczony jest ochroną prawną, w 1979 roku rząd Serbii uznał go za zabytek o dużym znaczeniu. Ponoć pierwszą twierdzę wybudowali w tym miejscu Rzymianie. Twierdzę wielokrotnie przebudowywano. Obecny kształt budowli ukształtował się za czasów panowania tureckiego, rozbudowę datuje się na lata 1719–1723. Twierdza w Niszu to potężna fortyfikacja – długość kamiennych murów wynosiła 2,1 kilometra, wysokość sięgała nawet 8 metrów, a grubość nawet 3 metrów. Od strony południowej twierdzę ochraniała rzeka, z pozostałych stron fosy.
Twierdzę i całe miasto odbito Turkom w 1878 roku i przyłączono do Serbii. Aż do roku 1950 twierdza była zajmowana przez wojsko, obecnie jest wykorzystywana jako ogromny (22 ha) park, w którym odbywają się różne imprezy plenerowe . Do obiektu można było się dostać za pośrednictwem pięciu bram: Stambulskiej (od strony południowej, brama główna), Belgradzkiej (od strony południowo-zachodniej, znajduje się w pobliżu bramy Stambulskiej), Wodnej (od strony wschodniej, zachowała się jedynie częściowo), Wiedeńskiej (od strony północnej, do współczesnych czasów dotrwały jedynie ruiny), Jagodyńskiej (od strony południowo-wschodniej, również zachowały się jedynie ruiny).
Wiele obiektów na terenie twierdzy nie przetrwało próby czasu i odbicia twierdzy, są jednak i takie, które do dziś można podziwiać. Tuż przy bramie Stambulskiej znajduje się np. turecka łaźnia ( hammam ), która została wzniesiona w XV wieku. To najstarszy zabytek z czasów tureckich w całym mieście i równocześnie jeden z najstarszych świeckich budynków tureckich w całych Bałkanach.
Atrakcje w mieście Nisz
Przechadzając się po okolicy, można także zobaczyć prochownię wzniesioną w latach 1720–1723. Naprzeciwko łaźni znajduje się turecki arsenał, który współcześnie pełni funkcję galerii. Na terenie twierdzy znajdują się także ruiny łaźni rzymskiej lub bizantyjskiej. Warto odwiedzić także meczet Bali Bega, który jest jedną z dwóch zachowanych świątyń muzułmańskich w mieście. Wzniesiono go między 1521 a 1523 rokiem z kamienia i cegły. Posiada arkadowy przedsionek, który jest typowy dla architektury osmańskiej. Współcześnie mieści się tam galeria. Wyjątkowym miejscem na terenie twierdzy jest lapidarium, w którym znajduje się kolekcja rzymskich płyt nagrobnych i nagrobków znalezionych wewnątrz twierdzy. Jest tam również interesująca stacja meteorologiczna z 1889 roku. Dla zwiedzających punktem obowiązkowym powinno być odwiedzenie miejsc pamięci. Jednym z nich jest pomnik księcia Milana I Obrenowicia, oswobodziciela Niszu. Warto odwiedzić także kryptę z 1931 roku, która jest poświęcona ofiarom powstania roku 1917. Warty uwagu jest też Sobór Zstąpienia Ducha Świętego – jedna z największych cerkwi na terenie Serbii. Budynek był kilkakrotnie niszczony i przebudowywany, ostatecznie odremontowano go i poświęcono w 2006 roku. Jednym z najbardziej znanych na świecie miejsc w Niszu jest Wieża Czaszek – to makabryczna pamiątka po serbskich zrywach niepodległościowych w XIX wieku. W czasie trwania serbskiej rebelii przeciwko Imperium Osmańskiemu w 1809 roku doszło do bitwy. Armia osmańska była trzykrotnie większa niż wojska dowodzone przez serbskiego przywódcę generała
Stevana Sindelicia. Generał, świadomy klęski, miał wydać rozkaz wysadzenia w powietrze magazynu, w którym znajdowała się broń. W eksplozji miało zginąć 3 tys. Serbów i dwa razy więcej Turków. Hurszid pasza (przywódca armii osmańskiej) miał nakazać zebrać ciała serbskich żołnierzy, obedrzeć je ze skóry, a z ich czaszek zbudować wieżę „ku przestrodze”.
Wieża miała wysokość 3 metrów i złożona była z 952 czaszek. W wyniku zbiórki z roku 1892 wieżę odbudowano, wzniesiono tam także kaplicę. Do czasów obecnych przetrwało 58 czaszek, współcześnie chronione są przez prawo jako serbski zabytek.
Zobacz także:
- Długi weekend czerwcowy 2022 w Polsce – wyjątkowe miejsca, do których warto pojechać
- Chochołów – atrakcje, których nie możesz przegapić
- 5 pomysłów na podróż z tanimi biletami lotniczymi
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Emilija Rasic / EyeEm / Getty Images