Polska

Chochołów – atrakcje, których nie możesz przegapić

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Chochołów

Chochołów jest niewielką wsią położoną w województwie małopolskim, w gminie Czarny Dunajec. Jadąc do Zakopanego, nie sposób nie zauważyć zwartej zabudowy wsi, w której wszystkie domy zlokalizowane są wzdłuż głównej drogi. Chochołów jest znany przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze – z powstania chochołowskiego, a po drugie – z chochołowskich term.

Chociaż osada Chochołów ma wiele walorów, dla których warto ją odwiedzić, to najwięcej turystów przyjeżdża tu dla relaksu. Baseny chochołowskie, nazywane również termami chochołowskimi, od lat cieszą się ogromną popularnością wśród turystów przebywających w Zakopanem lub okolicach. Jakie atrakcje oferuje Chochołów? Przekonajmy się!

Zobacz wideo: Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Chochołów – atrakcje

Chochołów ma wiele do zaproponowania turystom odwiedzającym Zakopane lub okolice. Poniżej kilka atrakcji, których nie można pominąć, będąc na południu kraju!

Baseny termalne w Chochołowie

Termy Chochołów to największy kompleks basenowy na Podhalu. Można tam skorzystać z basenów, saun, SPA, centrum sportu, odwiedzić restauracje i sklepy. Do dyspozycji gości przeznaczonych jest ponad 30 basenów – każdy bez względu na wiek i preferencje znajdzie w tym miejscu coś dla siebie.

Aquapark Chochołów to doskonałe miejsce dla osób starszych, które chciałyby spędzić czas w strefie leczenia wodą siarkową i solankową, dla tych, którzy potrzebują wypoczynku albo mocnych wrażeń, a także dla rodzin z dziećmi – zjeżdżalnie w chochołowskich termach na pewno spodobają się nie tylko najmłodszym!

Baseny termalne w Chochołowie zapewniają rekreację na najwyższym poziomie. Oprócz już wymienionych atrakcji w parku wodnym w Chochołowie można skorzystać z basenów relaksacyjnych i jacuzzi, zjeżdżalni ze startem rakietowym, łaźni parowej dla dzieci, beczek termalnych, groty solnej i wielu, wielu innych atrakcji.

Po drugie:

Chociaż baseny termalne w Chochołowie bardzo kuszą, warto również zwiedzić Muzeum Powstania Chochołowskiego, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym raczej mało znanym większości Polaków wydarzeniu. Muzeum jest częścią Tatrzańskiego Muzeum w Zakopanem. Mieści się w góralskiej chałupie Jana Bafii – jest to idealna rekonstrukcja dawnej chaty góralskiej. Chociaż powstanie nie zakończyło się sukcesem powstańców (na jego czele stał organista i nauczyciel Jan Andrusikiewicz), to jednak warto pamiętać o tym miejscu, które jest pamiątką niezwykłej odwagi i waleczności mieszkańców Chochołowa.

Obiekty sakralne w Chochołowie

W Chochołowie znajduje się kościół św. Jacka. Został zbudowany w latach 1853–1873 na miejscu dawnego drewnianego kościółka. Turystów może dziwić wygląd kościoła – niczym nie pasuje on do otoczenia, ponieważ nie jest drewniany. Jednak zasługuje na uznanie ze względu na kunszt i elegancję wykonania. Jednym z najważniejszych miejsc w kościele jest prawa nawa. Znajduje się tam obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Zobacz wideo: Podróże z misją

Podróże z misją
Podróże z misją Źródło: Dzień Dobry TVN

Historyczna zabudowa Chochołowa

Osada Chochołów zachwyca swoją zabudową, nazywana ulicówką (domu zlokalizowane są szeregowo wzdłuż jezdni). Niemal wszystkie domy w Chochołowie, a w szczególności te położone w centrum, zbudowane są wyłącznie z drewna. Ich właściciele pieczołowicie o nie dbają, regularnie poddając je zabiegom pielęgnacyjnym. Jednym z nich jest mycie domów wodą z mydłem, dzięki czemu drewno nabiera jasnej barwy. Najczęściej zabieg ten wykonuje się dwa razy do roku: na święta wielkanocne oraz na Boże Ciało.

Co warto zobaczyć w Chochołowie

Termy chochołowskie, muzeum, obiekty sakralne czy historyczna zabudowa to nie wszystkie atrakcje Chochołowa. Z całą pewnością należy wspomnieć również o tym, że jest to świetne miejsce wypadowe w góry. Popularne są szlaki chochołowskie, zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe. W okolicach Chochołowa również jest co robić! Niedaleko znajduje się Gubałówka, dużą popularnością cieszy się także narciarstwo biegowe, a trzy kilometry od Chochołowa, w Koniówce, można zobaczyć piękną drewnianą dzwonnicę z długą historią. W Chochołowie i w okolicach każdy turysta znajdzie coś dla siebie; zarówno ten, który lubi aktywny wypoczynek, jak i ten, który woli błogie lenistwo w basenach termalnych. Chochołów może być również doskonałym przystankiem w drodze do Zakopanego lub w drodze powrotnej. Spędzenie jednej lub kilku nocy w tutejszych pensjonatach na pewno będzie można uznać za udane!

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Kochanek/Getty Images

Pozostałe wiadomości