13 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Wellness. Z tej okazji przypominamy, gdzie warto udać się do SPA i zadbać o siebie.
Planując wyjazd do ośrodka proponującego usługi SPA & Wellness, warto dłuższą chwilę zastanowić się nad jego lokalizacją. Osoby borykające się z problemem niedoczynności tarczycy powinny wybrać SPA nad morzem. Natomiast pragnącym relaksu blisko natury proponuje się SPA nad jeziorem na Mazurach.
Wyjazd do SPA - jakie są korzyści?
Skrót SPA pochodzi od łacińskiego „Sanus per aquam”, oznaczającego „zdrowie przez wodę”. Działające współcześnie ośrodki SPA to miejsca proponujące szeroki wachlarz zabiegów, które pomagają w osiągnięciu równowagi ciała, umysłu oraz ducha. Wizyta w ośrodku SPA pomaga pozbyć się stresu, odreagować codzienne problemy. Zabiegi SPA niwelują napięcie, pozwalają usunąć z organizmu toksyny, które mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób. Dodatkowo proponuje się w nich zdrowe i zbilansowane odżywianie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uroda
W ośrodkach SPA dużą popularnością cieszą się masaże oraz usługi związane z odnową biologiczną i medycyną alternatywną, które poprawiają kondycję skóry, krążenie krwi w organizmie, dotleniają, odżywiają, sprzyjają modelowaniu ciała oraz przeciwdziałają nadwadze.
SPA w Polsce
Polski rynek usług SPA & Wellness zaczął rozwijać się na początku XXI wieku. Mimo niezbyt długiej historii jest on niezwykle bogaty. Obecnie mamy do dyspozycji kilkaset tego typu obiektów, w których pracuje doświadczona kadra dyplomowanych terapeutów, masażystów oraz fizjoterapeutów, ale także kosmetyczki, kosmetolodzy oraz dietetycy.
Na atrakcyjność oferty SPA w Polsce ma wpływ cena proponowanych usług. Zabiegi SPA & Wellness są u nas tańsze niż w wielu europejskich krajach. Co więcej, decydując się na wypoczynek w Polsce w jednym z tego rodzaju miejsc, ma się do wyboru SPA & Wellness zlokalizowane w wielu najpiękniejszych regionach kraju. Można wybierać spośród ośrodków położonych nad morzem i w górach. Trzecią opcją, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem są Mazury, gdzie można znaleźć niejedno SPA nad jeziorem. Ośrodki budowane są również w położonych w innych częściach Polski w miejscowościach uzdrowiskowych, np. Ciechocinek. Pojawia się jednak pytanie, którą z lokalizacji jest najlepsza?
SPA w Polsce - nad morzem
SPA nad morzem to pomysł na wypoczynek dla wszystkich, którzy kochają nadmorskie klimaty bez względu na porę roku. Decydując się na weekend w SPA nad morzem w trakcie miesięcy letnich, zyskuje się możliwość zażywania kąpieli w morzu lub odbycia długich spacerów wzdłuż plaży. Takie aktywności pomiędzy poszczególnymi zabiegami upiększająco-regeneracyjnymi mają pozytywny wpływ na samopoczucie i działają odprężająco. W okresie letnim i długiego weekendu czerwcowego warto zarezerwować pobyt odpowiednio wcześniej.
Miesiące jesienno-zimowe to również doskonały czas na skorzystanie z oferty ośrodków SPA, szczególnie dla osób cierpiących z powodu niedoczynności tarczycy. Bałtyk jest kopalnią jodu, który z drobinkami słonej wody trafia do powietrza, oczyszcza je i poprawia naszą odporność. Najwięcej jodu znajduje się w powietrzu od listopada do końca marca. Ponadto cisza i spokój w opustoszałych nadmorskich miastach i miasteczkach sprzyja relaksowi.
Oferta ośrodków SPA na polskim wybrzeżu jest niezwykle szeroka. Niemal w każdym nadmorskim mieście znajduje się tego rodzaju miejsce. W zależności od preferencji można wybierać spośród hoteli proponujących usługi SPA & Wellness położonych w popularnych wśród turystów miastach, takich jak Sopot, Kołobrzeg, czy też rzadziej odwiedzanych miasteczkach, wsiach, np. Chałupy.
SPA w Polsce - w górach
Urlop w górach to nie tylko zjazdy ze stoku na nartach, czy piesze, wielogodzinne wycieczki z plecakiem. Czas ten można spędzić także w saunie, na relaksujących masażach, czy innych zabiegach, które poprawiają wygląd skóry i mają korzystny wpływ na zdrowie. Do SPA w górach wybrać można się zarówno latem, jak i zimą. Latem, w okresie długiego weekendu czerwcowego można przy okazji udać się na piesze wędrówki. Nie trzeba być wprawionym piechurem, ponieważ w polskich górach jest wiele szlaków również dla osób niedoświadczonych.
Szczególnie w porze zimowej warto zdecydować się na tego rodzaju wypoczynek. Wówczas możliwość podziwiania zaśnieżonych szczytów połączyć można z zabiegami, które pomogą wrócić do normy osobom w przypadku których zimowy deficyt słońca ma negatywny wpływ na samopoczucie.
W trakcie zimowych wyjazdów do SPA w górach warto skorzystać z zabiegów regeneracyjnych i nawilżających, szczególnie skórę twarzy i dłoni, które są najbardziej narażone na niekorzystne działanie mroźnego powietrza. SPA może być także miejscem leczenia kontuzji, które zdarzają się w sezonie narciarskim. Niemożność uprawiania ulubionych sportów zimowych nie musi przekreślać szansy na wypoczynek w górach. Pobyt w takim ośrodku może znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia.
SPA w Polsce - nad jeziorem
Dla wielu osób Mazury to najlepsze miejsce na wypoczynek w SPA. Tego typu ośrodki z widokiem na jezioro, oferujące luksusową agroturystykę, są idealną propozycją dla miłośników przyrody. Pobyt w takich warunkach sprzyja odprężeniu, które jest celem zabiegów wykonywanych przez profesjonalnych masażystów. Możliwość zbliżenia się do natury, wszechobecna cisza, świeże powietrze, cichy plusk jeziornych fal sprzyjają osiągnięciu równowagi ciała, umysłu oraz ducha. Spa na Mazurach to też świetny pomysł na romantyczny weekend we dwoje.
Wybierając się do SPA na długi weekend czerwcowy warto wybrać właśnie tę lokalizację, gdyż jest ona najmniej oblegana. W czerwcu można już chodzić po plaży, a nawet kąpać się w jeziorach, a ponadto jest wiele ścieżek i szlaków do turystyki pieszej.
Zobacz też:
- Domowe SPA dla stóp. Jak dbać o stopy latem?
- Domowa sauna – czy warto budować SPA w domu?
- Zapraszamy do domowego SPA dla dłoni
Zobacz video: Hotele wróciły do pełnej operacyjności. Otwarte strefy SPA, baseny i restauracje
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images