Marcin wraz z bratem Sebastianem drugi już raz wybrali się na Bałkany. Podobnie jak rok temu przemierzyli tę niezwykłą krainę na motocyklach. Dlaczego wybrali właśnie ten kierunek? Jak wyglądała ich trasa. O tym dziennikarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
Muzyka bałkańska to energetyczna mieszanka żywiołowych dźwięków i zarazem istotny element lokalnego kolorytu. Mimo że istnieją różnice w melodiach tworzonych przez mieszkańców poszczególnych krajów, można wyróżnić kilka cech wspólnych. Należą do nich m.in. wykorzystanie instrumentów dętych, orientalne melodie czy też inspiracje kulturą romską.
Bałkany to duży region w południowo-wschodniej Europie, dlatego na pojęcie „kuchnia bałkańska” składa się wiele potraw pochodzących z poszczególnych krajów leżących na Półwyspie Bałkańskim i w jego sąsiedztwie. Są to więc przede wszystkim państwa wchodzące w skład byłej Jugosławii, a także Grecja i Bułgaria. Od setek lat przenikają się tu najlepsze smaki kuchni Wschodu i Zachodu, dzięki czemu na Bałkanach z pewnością nigdy nie pozostaniemy głodni.
Przygody braci można zobaczyć w reportażach, które przygotowali z podróży. O kilku z nich, także tej szczególnie trudnej dla rodziny i bliskich, Marcin Prokop opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Počitelj to mała miejscowość położona na południowym zachodzie Bośni i Hercegowiny. Znajduje się w niewielkiej odległości (jedynie 30 kilometrów) od Mostaru, nieoficjalnej stolicy Hercegowiny.
Zespół BUM BUM ORKeSTAR w swojej twórczości odwołuje się do tradycyjnej muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, a także polskiej. Przenikanie tych trzech muzycznych światów sprawia, że zespół potrafi zaskoczyć na scenie. Pokaz swoich umiejętności zaprezentowali w Dzień Dobry TVN.
Wielokulturowy Mostar to miasto będące tyglem rozmaitych kultur, narodowości i religii. Leży na terenie Bośni i Hercegowiny. Usytuowane jest w pięknym miejscu pomiędzy górami, w dolinie rzeki Neretwa. W bałkańskim mieście sąsiadują ze sobą reprezentanci trzech narodowości: bośniackiej, serbskiej i chorwackiej. Obok siebie stoją tu synagogi, meczety, cerkwie oraz kościoły.
Boka Kotorska porównywana jest do skandynawskich fiordów. Mimo że nie ma tu zbyt wielu plaż, co roku miejsce to przyciąga podróżnych swoimi widokami, dostępem do zabytkowych miasteczek, subtropikalną roślinnością i ciekawą historią. Dlaczego warto jeszcze zobaczyć Bokę Kotorską?
Rakija to zdecydowanie najpopularniejszy napój alkoholowy na Bałkanach. Należy do grupy alkoholi ciężkich, zbliżony jest do brandy, a nawet bimbru. Uzyskuje się go poprzez destylację sfermentowanych owoców. Zawiera najczęściej 40–50% alkoholu. Nieco wyższą zawartość posiada rakija domowej produkcji, która sięga 50–60%. Specjalnym rodzajem rakii jest prepecenica, która jest podwójnie destylowana i może zawierać nawet ponad 60% alkoholu. Rakija to narodowy alkohol krajów bałkańskich, takich jak Serbia, Chorwacja, Czarnogóra czy Bułgaria.
Pasta ta pochodzi z Bałkanów. W jej skład wchodzą przede wszystkim papryki oraz bakłażan, a okazjonalnie kabaczek. Jest lekko pikantna, chociaż można ją zrobić bardzo ostrą, wszystko według gustów. Część osób twierdzi, że tyle przepisów na ajvar, ile osób go robiących - tak duża jest w nim dowolność. Przedstawiamy najprostszy z nich.
Ochryda to miasto położone nad Jeziorem Ochrydzkim, jedno z najbardziej atrakcyjnychmiejsc turystycznych w Macedonii. Jest położone na wysokości około 800 m n.p.m. i otoczoneprzez wysokie góry. W Ochrydzie można poczuć klimat Bałkanów, napawać się widokami ispróbować tamtejszego wina.
Serbia jest państwem zlokalizowanym w południowej Europie, na Bałkanach. Nie posiada dostępu do morza. Nadrabia jednak wspaniałymi, pełnymi zabytków i atrakcji miejscowościami oraz miastami turystycznymi. Do jednego z nich należy Subotica. To niewielka miejscowość zlokalizowana w pobliżu granicy serbsko-węgierskiej (północna część kraju). Jest swego rodzaju „mekką” wszystkich fanów stylu art nouveau, czyli secesji. Wszystko dlatego, że znajduje się tam wiele budynków w klimacie inspirowanym wielkim i wspaniałym architektem – Gaudim.
Czarnogóra to wchodzące dawniej w skład Jugosławii, niewielkie państwo położone nad Adriatykiem – posiada 150 km wybrzeża. Z jednej strony jest tutaj błękitne morze, z drugiej – piękne skaliste góry. Między nimi znajdują się romantyczne miasteczka z licznymi zabytkami – najczęściej pozostałościami po Wenecjanach. Swobodnie mogą wjeżdżać osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Pozostali mają obowiązek wykonać test.
Mljet to pierwsza chorwacka wyspa, jaką napotyka się po wpłynięciu na wody Morza Adriatyckiego od południa. Ceniona ze względu na zabytki architektury oraz wyjątkowe walory przyrodnicze – góry, jeziora, skaliste klify, jaskinie, krystalicznie czystą wodę i ogromne połacie lasów – stanowi lubiany cel rejsów z pobliskiego Dubrownika.
Tym razem Mikołaj Rey postanowił posmakować kuchni bałkańskiej. Spotkał się z szefem kuchni Borysem Ignatowem, który przyjechał do Polski na kilka dni w 1981 ... i już u nas został. Zobaczcie jakie smakołyki przygotowali!
Na scenie zespół Piersi z hitem "Bałkanica". Tak nam przygrywali w tym wyjątkowym, dla Dzień Dobry TVN, dniu. Bo dziś cały program to jedna wielka impreza! :)
Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił zespół "Bubliczki" z energetyczną piosenką "Nic nie ma na bank". Ich nowa płyta, która dzis ma swoją premierę, powstała z inspiracji muzyką balkańską, romską i klezmerską. Podoba się Wam ta piosenka?