Marcin Prokop pokochał jeden z europejskich krajów. Szokujące, czego się dowiedział

389A7525
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykłe Bałkany Marcina Prokopa
Niezwykłe Bałkany Marcina Prokopa
Niesamowita wyprawa braci Prokopów
Niesamowita wyprawa braci Prokopów
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Marcin wraz z bratem Sebastianem drugi już raz wybrali się na Bałkany. Podobnie jak rok temu przemierzyli tę niezwykłą krainę na motocyklach. Dlaczego wybrali właśnie ten kierunek? Jak wyglądała ich trasa. O tym dziennikarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.  

Marcin Prokop – motocyklowa wyprawa do Albanii

Marcin Prokop i jego brat Sebastian od zawsze marzyli, aby mieć prawo jazdy na motocykl, jednak marzenia te odwlekali w czasie ze względu na obawy najbliższej rodziny. Trzy lata temu, gdy otrzymali papiery uprawniające do jazdy jednośladem, postanowili przetestować swoje umiejętności na trasie. Wówczas wybrali się na Bałkany. Przejechali Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, jednak zabrakło im czasu, by zrealizować całą wyprawę. Z tego powodu w tegoroczne wakacje postanowili nadrobić zaległości.

- Chcieliśmy dojechać do wioski Theth najbardziej ukrytej wśród albańskich gór. Potem pojechaliśmy z Albanii do Macedonii północnej, a następnej do Grecji kontynentalnej na południe (Peloponez) - przyznał dziennikarz.

Jazda na motocyklu dla Marcina jest niczym medytacja. Dwa tygodnie, cztery kraje i ponad 3 tysiące kilometrów pokonanych po najróżniejszych drogach to nie tylko sposób na wypoczynek, ale i przygody.

- Bałkany ujęły nas pięknem dzikiej przyrody, serdecznością tutejszych mieszkańców i nieprzewidywalnością, co może się wydarzyć. Swoją wyprawą chcieliśmy udowodnić, że nie trzeba być wyjadaczem o długim doświadczeniu, żeby poradzić sobie na jednośladzie w najróżniejszych sytuacjach. Obaj mamy prawo jazdy na motocykl zaledwie od 3 lat – powiedział.

Marcin Prokop wraz z bratem przemierzył Albanię na motocyklu
Niesamowita wyprawa braci Prokopów
Źródło: Dzień Dobry TVN

Albania oczami Marcina Prokopa

Albania w sercu Marcina zagrał dość mocno. Jak przyznaje, miejsce to spodobało mu się najbardziej ze względu na różnorodność oraz dzikość. Do tej pory funkcjonuje tam prawo niemające nic wspólnego z prawem państwowym. Jednym z elementów jest prawo wendety, prawo krwi, które polega na tym, że jeśli ja skrzywdzę kogoś w twojej rodzinie, to ty możesz skrzywdzić kogoś w mojej rodzinie. Przez wiele lat próbowano to prawo wyplenić, ale bezskutecznie.

- Spotkaliśmy człowieka, który opowiadał nam w małej wiosce Theth, o zwyczajach, które panują. Albańczycy bardzo poważnie traktują swój honor. I można go urazić na wiele różnych sposób. Kłopot polega na tym, że strona pokrzywdzona może zabić kogoś z naszej rodziny. Sposobem na unikniecie tej kary, jest albo dogadane się, albo ucieczka – powiedział Marcin.

A następnie dodał, że był w miejscu, gdzie prowadzone są tego typu obrady. Strona, która skrzywdziła, może zaproponować rozwiązanie, zaś strona pokrzywdzona może je przyjąć lub nie. Na cały proces jest określony czas, tylko zamiast klepsydry odliczającej, stosuje się dość brutalną metodę.

-  Na środku pomieszczenia stawia się kołyskę, która ma płozy, umieszcza się tam noworodka z rodziny sprawcy, przyczepia się go specjalnym pasem i odwraca do góry nogami. W ciągu 4 minut pozycja ta może spowodować śmierć. Dziecko jest miernikiem tego czasu - opowiadał Marcin.

Marcin podkreślił jednak, że zasady te stosowane są w małych wioskach. W miejscowościach turystycznych baza hotelowo-noclegowa jest zdecydowanie bardziej rozwinięta i niczym nie odbiega od tej europejskiej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości