Podróże

Dzikie góry, małe wioski i kurorty nadmorskie. Gdzie warto wybrać się na urlop?

Podróże

Autor:
Nastazja
Bloch
Gdzie wybrać się na urlop w Polsce?

Gdy tylko mają czas, wsiadają w pociąg i ruszają w podróż po Polsce. W mediach społecznościowych udowadniają natomiast, że w naszym kraju jest co zwiedzać. Malownicze wioski, turystycznie miasta nad morzem, a może dzikie góry? O tym, gdzie warto wybrać się w czasie urlopu, opowiedzieli nam inicjatorzy tiktokowego profilu "Pora na Wycieczkę".

Pomysł na udany urlop w Polsce

Podczas gdy jedni wybierają błogie lenistwo na rajskich wyspach, oni ruszają w teren. To małżeństwo wie, czym jest aktywne zwiedzanie i jak przyznają, nie wyobrażają sobie, by miało być inaczej.

- Lubimy widzieć dużo i bez nudy, kolekcjonować wspomnienia, które zostaną z nami przez całe życie. Kochamy góry, mieszkamy w górach, dla nas idealny odpoczynek to długi marsz malowniczym szlakiem turystycznym, piękne widoki, bliskość natury, lekki wiatr, szum strumyków, śpiew ptaków – przyznali.

Podróżnicy na swoim koncie mają wiele wypraw. Jakie kierunki polecają w bliskich ich sercu górach? - Szlaków w górach są tysiące kilometrów i mała widokowa polana w Beskidzie Wyspowym może czasami bardziej cieszyć niż zatłoczony szlak w Tatrach. Sami mieszkamy w górach, ale najbardziej uwielbiamy Bieszczady za niezwykły klimat i pewną dzikość. Polecamy też inne niższe góry pełne przyjemnych i łatwych szlaków takie jak Gorce, Pieniny czy Beskid Sądecki. Często nie ma tam aż takich tłumów i trudności jak np. w Tatrach, a gorczańskie polany czy widoki w Małych Pieninach mają swój urok. Tatry są tam na ozdobę horyzontu – zdradzili.

Polska to nie tylko góry, ale także i morze oraz szerokie i piaszczyste plaże. W nadmorskich miejscowościach miejsce znajdzie zarówno fan plażowania, jak i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Można dużo narzekać na Bałtyk, ale wielu ludzi może przyznać, że polskie plaże mają swój niezwykły klimat. Sami plażować nie lubimy, ale uwielbiamy długie spacery po piasku albo lasach nad morzem, odwiedzając ciekawe miejscówki czy atrakcje, a jest ich naprawdę dużo. W praktyce w każdym większym polskim mieście znajdziemy parę ciekawych atrakcji do odwiedzenia. Czasami jest to jakaś "perełka", którą warto zobaczyć i po 2 godzinach pojechać dalej, a często w danym miejscu weekend to jest za mało. My zwiedzamy bardzo aktywnie i odwiedzamy nawet kilka atrakcji w ciągu jednego dnia, dlatego preferujemy miejsca z dobrą komunikacją publiczną (np. miasta), ewentualnie robimy "objazdówki" samochodem - dodało małżeństwo.

Ciekawe i niecodzienne atrakcje w Polsce

Macie dość nudnych eksponatów muzealnych? W wielu polskich miastach znajdziecie ciekawe atrakcje, którymi zainteresują się nie tylko dorośli, ale także i dzieci. Nasi rozmówcy zdradzili, że pozytywnie zaskoczyły ich atrakcje "poindustrialne", czyli kopalnie czy sztolnie na Śląsku oraz w Małopolsce, dostosowane do ruchu turystów.

- Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Tego typu atrakcje są najczęściej dość nowe, przygotowane w nowoczesny sposób. Trzeba się jednak przygotować na sporo chodzenia, często też przezwyciężyć pewne lęki.  Zaczęliśmy również poznawać polskie skanseny, będąc w danym miejscu, szukamy teraz parków etnograficznych do pospacerowania, a takie są w każdym województwie – przyznali podróżnicy.

Co powiecie na wieże widokowe? Tych sporo jest w Beskidach. Może to być fajny cel wycieczki, a często sam szlak do wieży jest równie ciekawy, co rozpościerający się z niej widok. W Polsce poza znanymi w całym kraju i na świecie atrakcjami jest mnóstwo mniej znanych miejsc, które są często świetnie przygotowane i są oprowadzane przez pełnych pasji przewodników. Huty szkła, muzea np. bombki choinkowej, kopalnie, jaskinie, ścieżki w koronach drzew.

Plan na urlop - małe, opuszczone wioski

Często pomijane i niedoceniane kryją w sobie prawdziwe piękno dawnych czasów. Mowa o małych wioskach, które warto odwiedzić, by choć na chwilę przenieść się do dawnych czasów.

- Rozpoczęliśmy serię odwiedzania polskich parków etnograficznych. To nie w pałacach i zamkach, ale właśnie w drewnianych chatach krytych strzechą żyli przodkowie większości Polaków. Wędrówki po skansenach mają swoją magię, można poczuć z bliska trud mieszkańców tych wiosek. Parki Etnograficzne nie tylko pozwalają poznać historię, ale po prostu mogą być przyjemnym miejscem na spacer dla całej rodziny albo spokojnym miejscem np. na randkę. Niektórzy, odwiedzając parki etnograficzne, czują jakby byli w świecie… Wiedźmina czy innych klimatów fantasy – powiedzieli. Skanseny to nie tylko stare domy, ale i całe ich otoczenie, łącznie z małą architekturą, remizami, szkołami czy całymi kościołami.

Jak widać, wśród różnorodności, jaką oferują polskie miasta i wioski, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Antagain/Getty Images

Pozostałe wiadomości