Mljet – wspaniała zielona wyspa w Chorwacji

chorwacka wyspa Mljet
Helena Lovincic/Getty Images
Źródło: E+
Mljet to pierwsza chorwacka wyspa, jaką napotyka się po wpłynięciu na wody Morza Adriatyckiego od południa. Ceniona ze względu na zabytki architektury oraz wyjątkowe walory przyrodnicze – góry, jeziora, skaliste klify, jaskinie, krystalicznie czystą wodę i ogromne połacie lasów – stanowi lubiany cel rejsów z pobliskiego Dubrownika.

Wyspa Mljet posiada także własną bazę wypoczynkową – prywatne kwatery i restauracje skupione są głównie wokół linii brzegowej, w miejscowościach Pomena, Polače, Kozarica, Sobra czy Okuklje. Próżno szukać tu hałaśliwych klubów i dyskotek – wyspa zachowała swój kameralny charakter.

Mljet – jedna z najbardziej malowniczych wysp Chorwacji

Na wyspie mieszka na stałe zaledwie tysiąc mieszkańców, którzy żyją w otoczeniu wspaniałej przyrody, jednak z dala od większych sklepów, szpitali czy ośrodków życia kulturalnego. Najbliższym dużym miastem jest Dubrownik. Na wyspę Mljet można dostać się drogą morską – promy kursują z półwyspu Pelješac i z Dubrownika. Organizowane są także rejsy ze Splitu i innych portów zlokalizowanych w Dalmacji. Na wyspie panuje przyjemny śródziemnomorski klimat, który w połączeniu z bogactwem natury i czystą morską wodą tworzy wymarzoną scenerię dla spokojnych wakacji z dala od cywilizacji. Popularnym środkiem lokomocji na wyspie Mljet w Chorwacji są rowery albo kajaki, którymi można pływać wzdłuż zróżnicowanej linii brzegowej. Wypożyczalnie rowerów znajdują się we wszystkich większych miejscowościach.

Krótka historia wyspy Mljet

Pierwszym ludem zamieszkującym wyspę były plemiona iliryjskie, które przybyły z półwyspu Pelješac około czterech tysięcy lat temu. W II wieku p.n.e. miał miejsce najazd Rzymian realizujących plan przejęcia władzy nad wyspą. Do dziś pozostały zabytki architektoniczne wzniesione w tamtym okresie – willa gubernatora i wczesnochrześcijańskie bazyliki. W XII wieku na wyspie Mljet pojawili się benedyktyni , którzy zbudowali klasztor zlokalizowany na wysepce na Wielkim Jeziorze, a także prowadzili działalność na rzecz rozwoju umiejętności czytania i pisania wśród miejscowej ludności. W 1410 roku Mljet został włączony do Republiki Raguzy (dziś znanej pod nazwą Dubrownik) i pozostawał pod jej rządami aż do upadku republiki w 1808 roku.

Guenter Flegar/Getty Images

Park Narodowy Mljet i inne atrakcje przyrodnicze na wyspie

Największą zaletą wyspy są niewątpliwie jej walory przyrodnicze i krajobrazowe, które co roku przyciągają turystów odpoczywających w Chorwacji. Około 75% powierzchni zajmują bujne, objęte ochroną lasy porastające górzysty teren. Utworzenie w 1960 roku Parku Narodowego Mljet w zachodniej części wyspy pozwoliło ocalić śródziemnomorską roślinność i oryginalne ukształtowanie terenu. Najwyższym szczytem wyspy jest Veliki Grad, który wznosi się 514 metrów powyżej poziomu morza. Na południowym wybrzeżu, niedaleko miejscowości Babino Polje, znajduje się imponująca wapienna Jaskinia Odyseusza z 20-metrowym tunelem, przez który można przedostać się wpław, kajakiem lub pontonem od strony morza. Niewątpliwym skarbem wyspy są dwa jeziora – Wielkie i Małe, zlokalizowane na jej północnym krańcu. Tak naprawdę są to zatopione doliny krasowe, które wypełniła woda morska. Na Wielkim Jeziorze znajduje się niewielka Wyspa św. Marii z benedyktyńskim klasztorem. Wody wokół wyspy Mljet uznawane są za jedne z najczystszych na świecie!

Zwiedzanie wyspy Mljet – jakie zabytki warto zobaczyć?

Atrakcje przyrodnicze to nie wszystko, co ma do zaoferowania Mljet w Chorwacji. Prawdopodobnie największym zabytkiem architektonicznym jest właśnie klasztor Benedyktynów zbudowany w XII wieku. Został wzniesiony zgodnie z założeniami architektury romańskiej, jednak z biegiem lat zyskiwał dodatki renesansowe i barokowe, co ostatecznie nadało mu niepowtarzalny, nieco eklektyczny charakter. W XVI wieku budowla została otoczona murem obronnym wraz z basztą, natomiast w XIX wieku była już całkowicie opuszczona. W kolejnych latach klasztor pełnił funkcję siedziby władz leśnych parku narodowego, hotelu, a obecnie znajduje się tam bardzo dobra restauracja Melita oraz kościół św. Marii. Opactwo jest jednym z największych klasztorów benedyktyńskich w Dalmacji. Na klasztorną wysepkę regularnie kursują promy.

Zdenek Matyas/Getty Images

Zwiedzanie wyspy Mljet nie może się obyć bez wizyty w miejscowości Babino Polje , gdzie znajduje się renesansowy dwór wybudowany w XVI wieku oraz gotycki kościół z XV wieku. W miejscowości Korita można natomiast podziwiać gotycki kościół św. Wita pochodzący z XV wieku.

Zobacz też:

Co warto zobaczyć na Bałkanach? Najciekawsze miejsca

Wakacje w Europie: w Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem. A co z innymi krajami?

Robert Makłowicz zabiera nas w kulinarną podróż po Chorwacji. "Miejscowe ostrygi należą do najlepszych na świecie"

Zobacz video: Smaczna Chorwacja Roberta Makłowicza

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!