Życie na obszarach obecnego Gradaca toczyło się prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych. W antyku tereny te znajdowały się pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. W trakcie II wojny światowej Gradac zasłynął z partyzanckiego oporu wobec ideologii i polityki faszystowskiej. Choć miasto nie posiada zbyt wielu zabytków, a atrakcje turystyczne Gradaca ograniczają się głównie do infrastruktury turystycznej i wyśmienitej lokalnej kuchni, to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, szukając udanego sposobu na wypoczynek z dala od tłumów.
Urokliwe południe Chorwacji – Gradac
Szukając upragnionego wypoczynku w rejonie basenu Morza Śródziemnomorskiego, można zdecydować się na większy i bardziej popularny kurort albo poszukać urokliwego miasteczka, takiego jak chorwacki Gradac, który nie należy do ośrodków najczęściej wybieranych przez turystów i kuracjuszy, dzięki czemu gwarantuje cudowne widoki i wypoczynek.
Gradac jest położony w Dalmacji, prawie na samym południu słonecznej Chorwacji, w odległości ok. 40 km na południe od innej znanej miejscowości turystycznej – Makarskiej. Od nazwy tego miasteczka wywodzi się zresztą nazwa riwiery (Riwiera Makarska), na której leży Gradac. Ciągnące się na odległość ponad 6 km plaże Gradaca należą do największych atrakcji tej miejscowości.
W 2011 roku Gradac był stałym miejscem zamieszkania dla zaledwie 1308 Chorwatów. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem i rybołówstwem, ale z roku na rok miasteczko przyciąga coraz więcej turystów, a w związku z tym powstaje też nowa infrastruktura turystyczna.
Historia Gradaca
Badania archeologiczne kamiennych kopców z brązu z wczesnej epoki żelaza wskazują, że obszary Gradaca zamieszkiwane były już w czasach prehistorycznych. Historycy szacują, że w czasach dominacji Cesarstwa Rzymskiego osada Gradac (która nie funkcjonowała jeszcze pod tą nazwą) należała do rzymskiej kolonii Narony. Przynależność do cesarstwa potwierdzona jest licznymi znaleziskami archeologicznymi, w tym m.in. rzymskimi monetami i rzymską nekropolią.
W średniowieczu Gradac znany był jako Labineca. Nazwa Gradac pochodzi od twierdzy, która w XVII wieku została wybudowana na tym terenie do obrony przed wojskami tureckimi. Na wspomnienie zasługuje także bardziej współczesna historia Gradaca. Miejscowość ta znana jest z działalności antyfaszystowskiej partyzantki w czasie II wojny światowej. Znajduje się tutaj pomnik upamiętniający jugosłowiańskich partyzantów zamordowanych podczas wojny. Przed wojną domową w latach dziewięćdziesiątych, trwale zmieniającą oblicze Bałkanów, w Gradacu znajdował się pomnik nieznanego żołnierza dłuta Antuna Augustinčicia , znanego chorwackiego rzeźbiarza. Niestety, został zniszczony w 1992 roku. Współczesna historia miasta pozbawiona jest elementów sensacyjnych – to melancholijna miejscowość, w której przede wszystkim panuje spokój.
Atrakcje turystyczne Gradaca – co warto zobaczyć w tym miejscu?
Położony nad Adriatykiem Gradac jest idealną propozycją dla wszystkich turystów i urlopowiczów, którzy pragną zaznać wypoczynku z dala od tłumów. Największą atrakcją Gradaca są piękne plaże z krystalicznie czystym, jasnym piaskiem. Najbardziej popularna jest Gornja Vala – najdłuższa plaża na Riwierze Makarskiej.
Będąc na plaży w Gradacu, warto także skorzystać z atrakcji sportowych. Stojące w zatoce statki wycieczkowe zabierają turystów w okolice sąsiednich wysp, których widok fascynuje. W trakcie takiej wycieczki można zdecydować się na kolejną atrakcję, czyli nurkowanie . W Gradacu powstało także wiele obiektów rekreacyjnych i sportowych, a do wyboru są różne formy aktywnego spędzania czasu: minigolf, tenis ziemny i stołowy, piłka plażowa, jazda na nartach wodnych czy żeglowanie.
Oprócz atrakcji i infrastruktury turystycznej Gradac oferuje także możliwość zwiedzenia ciekawych zabytków. W miejscowości znajduje się kościół św. Michała Archanioła , który został wybudowany w 1852 roku. Do czasów współczesnych przetrwały trzy ołtarze, posąg św. Rocha, a także kamienna chrzcielnica. Z kolei w klasztorze zakonu franciszkanów w Gradacu znajduje się stała ekspozycja obrazów chorwackiego malarza Mladena Veta. Miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej koniecznie powinni spróbować lokalnych potraw. Tutejsza kuchnia z racji położenia geograficznego obfituje zwłaszcza w ryby i owoce morza.
Zobacz też:
Co warto zobaczyć na Bałkanach? Najciekawsze miejsca
Kuchnia chorwacka – prawdziwa plejada smaków
Zobacz wideo: Chorwacja oczami Roberta Makłowicza
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto