Co zrobić z dzieckiem w wakacje? Jednym z pomysłów są półkolonie. Jakie są ich plusy, a jakie minusy?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla dzieci to czas odpoczynku od obowiązku szkolnego. Przed rodzicami logistyczne zadanie: jak mądrze zagospodarować dziecku czas? Tak, by całych wakacji nie spędziły przed ekranami telewizorów, komputerów czy telefonów... W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, Katarzynę Pijanowską, trenerkę efektywnego uczenia się i Olgę Franckiewicz, organizatorkę kolonii.

Kolonie i półkolonie

Jedną z popularniejszych atrakcji będą dla dziecka kolonie, na które zwykle maluch będzie gotowy na etapie szkoły podstawowej. Zazwyczaj na pierwszy pełnowymiarowy wyjazd kolonijny dzieciaki wyjeżdżają w klasach 1-3. Niestety wyjazd kolonijny wiąże się często z tęsknotą dziecka, która nabiera na sile w momencie, kiedy dzieci dzwonią do rodziców.

Zazwyczaj w takich momentach dzieciaki się rozklejają i tęsknią jeszcze bardziej.

-zwróciła uwagę Katarzyna Pijanowska.

>>>Zobacz też: Nauczmy dzieci odpoczywać.

Dobrym wstępem do pełnowymiarowych kolonii będę półkolonie organizowane w miejscu zamieszkania dziecka. Według psycholog maluchy są na nie gotowe już w wieku późno przedszkolnym.

Półkolonie często są to zajęcia dydaktyczne połączone z artystycznymi lub sportowymi.

Olga Franckiewicz porównuje półkolonie do szkoły.

Dziecko wychodzi na półkolonie wychodzi z domu tak jak do szkoły. Ma tam zorganizowane różne atrakcyjne zajęcia. Jest to rozwiązanie.

-dodała.

>>>Zobacz też: Czym jest wolna zabawa? Dlaczego dziecko powinno bawić się samodzielnie?

Wybór tematyczny jest ogromny

Półkolonię można obecnie wybrać tematycznie, tak by dopasować zajęcia do zainteresowań dziecka. Półkolonia ma być dla dziecka atrakcją, gdzie spędzi przyjemnie i twórczo czas, a nie przykrym obowiązkiem. Monika Perkowska zachęca do tego, by półkolonię wybrać razem z dzieckiem.

Dzieci naprawdę wiedzą, co chciałyby porobić w swoim czasie wolnym. Wybór jest ogromny. Kolonie i półkolonie mają wymiar rozwoju emocjonalnego i społecznego na takim poziomie, że powinno się poznać tam nowe osoby, trochę poćwiczyć egocentryzm.

Katarzyna Pijanowska dodała, że wybierając tematykę kolonii czy półkolonii, nie zapominać o tym, że wakacje to czas odpoczynku, jednak mogą mieć one wymiar edukacyjny.

Pamiętajmy o tym, że podstawą uczenia się mózgu jest przyjemność, więc jeśli na koloniach czy półkoloniach dobrze się bawimy, a są tam wplecione zajęcia edukacyjny, efekt jest wtedy świetny, po prostu mózg się chętnie uczy.

-zwróciła uwagę Katarzyna Pijanowska.

>>>Zobacz też: Jak pomagać dziecku uczyć się w domu?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!