Schab po bałkańsku, poza wieprzowiną i dużą ilością papryki, zawiera też pieczarki oraz pomidory. Jednym ze składników tego dania są ogórki konserwowe lub kiszone. Schab po bałkańsku można podawać z ryżem, kaszą, ziemniakami, makaronem lub pieczywem.
Skąd pochodzi schab bałkański?
Kuchnia bałkańska nie jest tak popularna jak włoska, czy francuska, nie oznacza to jednak, że nie jest godna uwagi. Z całą pewnością nie jest to kuchnia szybka, a wiele jej przepisów jest dość trudnych. Ktoś bez doświadczenia w gotowaniu może mieć problem ze zrobieniem tradycyjnego bałkańskiego dania. Mieszkańcy Bałkan gotowaniu poświęcają wiele czasu i uwagi. Biesiadowanie mają we krwi, a ich posiłki trwają nieraz wiele godzin. Sekretem wyśmienitych dań z Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Słowenii i Czarnogóry jest smak i aromat warzyw oraz przypraw. Wszystkie najpopularniejsze potrawy tamtejszej kuchni są idealne dla mięsożerców. Dania z grilla mają tam wielu zwolenników. Jeśli chodzi o gatunek mięsa, to warto podkreślić, że mieszkańcy Bałkan kochają jagnięcinę, ale nie stronią też od wieprzowiny czy drobiu.
Schab bałkański – jakie to danie?
Jednym z dań stworzonych w oparciu o zasady, jakimi rządzi się kuchni bałkańska, jest schab po bałkańsku . Jest to smaczna alternatywa dla schabu przygotowywanego w tradycyjny, polski sposób. Potrawa ta wygląda i smakuje inaczej niż schab, który jadamy u nas w domach. Przypomina leczo z papryką, w którym kiełbasę zastąpiono kawałkami wieprzowiny.
Schab po bałkańsku to danie jednogarnkowe, które można przygotować dzień wcześniej. Po nocy spędzonej w chłodnym miejscu zyskuje na smaku. Delikatne mięso, duszone w pomidorowo-paprykowym sosie, nadaje się na obiad i kolację. Istnieje możliwość przyrządzenia go w plenerze, tzn. w kociołku nad ogniskiem.
Z czym podawać schab bałkański?
Schab po bałkańsku można podawać z ryżem. Pasuje również do kasz różnego typu, makaronu, kluseczek oraz ziemniaków. Doskonale smakuje też jedzony ze świeżym chlebem. Smacznym dodatkiem może być lepinja, najbardziej popularne pieczywo w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Chorwacji. To drożdżowe bułeczki, które są równie popularne na Bałkanach, co naany w Indiach. Rodzajem bałkańskiego chleba jest też somun.
Składniki potrzebne do przygotowaniu schabu po bałkańsku
Aby móc przygotować schab po bałkańsku dla 6 osób, potrzebne są następujące składniki:
· 1000 g schabu bez kości,
· 4 czerwone papryki,
· 2 żółte papryki,
· 2 pomarańczowe papryki,
· 6 dużych ogórków konserwowych lub kiszonych,
· 500 g pieczarek,
· 4 średnie cebule,
· 2 ząbki czosnku,
· 4 puszki pomidorów krojonych (bez skórki),
· 2 łyżeczki słodkiej papryki,
· 1 łyżeczka majeranku,
· szczypta pieprzu cayenne,
· sól i pieprz do smaku,
· olej rzepakowy do smażenia,
· mąka pszenna do oprószenia schabu.
Schab po bałkańsku – krok po kroku
Paprykę umyć, wyjąć gniazda nasienne i pokroić ją w paski. Obraną cebulę pokroić w piórka, ogórki w plasterki. Oczyszczony czosnek przecisnąć przez praskę. Umyte i oczyszczone pieczarki pokroić w plasterki.
Mięso oczyścić, osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić w kilkucentymetrowe paseczki. Schab w kawałkach oprószyć słodką papryką, majerankiem, pieprzem cayenne, zwykłym pieprzem i solą. Pokryte przez przyprawy mięso obtoczyć w mące pszennej. Usmażyć je na patelni na rozgrzanym oleju rzepakowym. Gdy schab się zarumieni, zdjąć go z patelni.
Na tę samą patelnię jeszcze raz wlać olej. Gdy tłuszcz się rozgrzeje, wrzucić cebulę, która powinna się zeszklić. Dodać czosnek, a po około 30 sekundach dorzucić pieczarki. Grzyby należy smażyć na dużym ogniu, aby szybko wyparował z nich nadmiar wody. W następnej kolejności dodać pokrojony schab oraz paprykę czerwoną, żółtą i pomarańczową. Wszystkie składniki smażyć przez co najmniej 5 minut. Po tym czasie na patelnię wrzucić pomidory z puszki i ogórki. Potrawę dusić przez minimum 10-12 minut. Następnie zdjąć pokrywkę i pozwolić, aby nadmiar wody mógł wyparować. W ten sposób sos będzie miał szansę zgęstnieć. Na koniec schab po bałkańsku oprószyć lekko solą i pieprzem.
Zobacz film: Schab smażony.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto