Počitelj mimo niewielkich rozmiarów na ogromne znaczenie historyczne i jest ważnym punktem na mapie wycieczek do Bośni i Hercegowiny.
Historia Počitelj
Mimo obecnego spokoju i ładu historia tej miejscowości jest bardzo burzliwa i dość krwawa. Jej początki sięgają czasów rzymskich, kiedy na tym terenie powstała pierwsza twierdza. W późniejszych latach ukrywali się w niej neretwańscy piraci, którzy grabili statki na wodach Adriatyku. W XIV w. (w okresie świetności Bośni) powstała tutaj nowa twierdza. Inicjatorem jej budowy był król Tvrtko I. Są to jednak tylko podania, gdyż pierwsze udokumentowane zapiski na temat Počitelj pochodzą z 1444 roku. Pod koniec XV wieku teren stał się terytorium węgierskim. To właśnie dzięki panowaniu Węgrów w miasteczku można odnaleźć śródziemnomorskie akcenty. W 1471 roku miejscowość znalazła się pod panowaniem Turków i pozostawała pod ich władzą do XVIII wieku. W tym czasie znacznie rozbudowano twierdzę, głównie powiększając fortyfikacje. Do końca XIX wieku Počitelj ze względu na swoje położenie odgrywał strategiczną rolę. Podczas wojny w Bośni i Hercegowinie (1992–1995) miasteczko zostało poważnie zniszczone. Na szczęście na początku XXI wieku większość obiektów odbudowano i zrekonstruowano, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać takie zabytki jak meczet Hadži-Alija.
Atrakcje turystyczne w Počitelj
Jak wspomniano, większość budynków i zabytków w Počitelj musiała zostać zrekonstruowana, ponieważ ucierpiały one na skutek wojny domowej. Do najważniejszych obiektów w mieście bez wątpienia należy meczet Hadži-Alija. Został on zbudowany w 1563 roku na planie kwadratu. Przykrywa go majestatyczna kopuła. Co ważne, jego rekonstrukcja idealnie odwzorowuje oryginał – minimalistyczny i prosty. Meczet słynie ze wspaniałej akustyki. Na uwagę w Počitelj zasługuje również medresa Sismana Ibrahima Paszy. Jest to dawna muzułmańska szkoła koraniczna, która powstała w XVII wieku. Jej dach przykrywa 5 małych kopuł i jedna większa. Budynek składa się z 5 sal i auli. Jest to najstarsza budowla tego typu w całej Bośni i Hercegowinie. Będąc w Počitelj, warto zobaczyć również dom Gavran-Kapetanoviciów, najważniejszy przykład architektury mieszkalnej w miasteczku. Niegdyś należał do jednej z najzamożniejszych rodzin w mieście. Po II wojnie światowej stał się "kolonią turystów". Na uwagę zasługuje również wieża zegarowa, która najprawdopodobniej została wybudowana w XVII wieku. Ma 16 metrów wysokości. Niestety, w środku nie zachował się mechanizm zegarowy. Kilka budowli tego typu znajduje się w całym regionie. Ostatnim zabytkiem zasługującym na uwagę w Počitelj jest główna wieża twierdzy – wieża Gavran-Kapetanoviciów, jak i cała twierdza. Mury, które niegdyś otaczały miasto, dzisiaj pełnią funkcję zabytku i atrakcji turystycznej, głównie dzięki dwóm zachowanym bastionom. Jeden z nich, bastion Paszy, stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto i rzekę Neretwę. Warto również zwrócić uwagę na ruiny małego XV-wiecznego zamku, który został wzniesiony na ruinach wcześniejszej rzymskiej budowli.
Zwiedzanie miasta bez przewodnika jest bardzo łatwe dzięki obecności wielu tablic, na których znajduje się mnóstwo cennych informacji odnoszących się do zabytków.
Co warto zjeść na Bałkanach?
Bałkany to nie tylko okazałe zabytki i burzliwa, dramatyczna historia będąca ostrzeżeniem dla innych. To także wspaniała kuchnia, która łączy wiele kultur. Dominuje jednak turecka – jest to wyraz panowania Imperium Osmańskiego na tych terenach. Niezwykle popularną tutaj potrawą są ćevapčići – grillowane paluszki z mielonego mięsa, serwowane z warzywami w chlebku pita. Bardzo często podaje się je z kajmakiem, tłustym serem z koziego mleka. Godnym uwagi daniem jest także burel, czyli ciasto podobne do francuskiego, które faszerowane jest mięsem z dodatkiem orientalnych przypraw. Może być również nadziewane serem, ziemniakami lub szpinakiem. W Počitelj można zjeść także wspaniałe lokalne słodycze. Najpopularniejsza jest baklava, lecz nie mniej znane jest rachatłukum. Są to nadziewane orzechami galaretki o gęstej konsystencji, które dodatkowo obsypane są wiórkami kokosowymi.
Jakie pamiątki warto przywieźć z Počitelj?
Wspaniałymi pamiątkami przywożonymi z Bośni i Hercegowiny mogą być lokalne przysmaki. Należą do nich przede wszystkim: domowy sok z granatu, miody, nalewki owocowe i wspomniane wcześniej łakocie. Warto również zwrócić uwagę na tanie, ale wysokiej jakości produkty z wełny. Ciekawą pamiątką z wyjazdu może być srebrna zastawa stołowa oraz sztućce.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bośnia i Hercegowina – nieodkryta perła Bałkanów. Dlaczego warto ją odwiedzić?
- Jak doszło do rozpadu Jugosławii? Które kraje wchodziły w jej skład?
- Mostar, czyli wielokulturowe miasto w Bośni. Ciekawostki i atrakcje
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Alpgiray Kelem/Getty Images