Podróże

Mostar, czyli wielokulturowe miasto w Bośni. Ciekawostki i atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Atrakcje miasta Mostar

Wielokulturowy Mostar to miasto będące tyglem rozmaitych kultur, narodowości i religii. Leży na terenie Bośni i Hercegowiny. Usytuowane jest w pięknym miejscu pomiędzy górami, w dolinie rzeki Neretwa. W bałkańskim mieście sąsiadują ze sobą reprezentanci trzech narodowości: bośniackiej, serbskiej i chorwackiej. Obok siebie stoją tu synagogi, meczety, cerkwie oraz kościoły.

Pierwotne osady powstały na terenie Mostaru jeszcze w czasach neolitu. Po raz pierwszy nazwę Mostar można znaleźć w dokumentach tureckich pochodzących z XV w. Niedługo potem Turcy założyli tutaj swoją twierdzę. W 1895 r. wybuchło powstanie antytureckie, w wyniku czego władzę nad miastem przejęły Austro-Węgry. Od tego czasu żyją tu obok siebie Chorwaci, bośniaccy muzułmanie oraz Serbowie. Do dziś miasto podzielone jest na dwie części: bośniacką oraz chorwacką.

Mostar – atrakcje na Starym Mieście

Całe Stare Miasto (Stari Grad) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Znajdują są tutaj klimatyczne stragany z pamiątkami oraz knajpki, gdzie można spróbować przysmaków lokalnej kuchni. Na starówce od XVI w. znajduje się również Stary Bazar (Kujundziluk), na którym można znaleźć regionalne wyroby rzemieślnicze oraz rozmaite przekąski. Bez trudu kupisz tu także dywany ozdobione geometrycznymi wzorami, korale czy kolorowe chusty. Aby nie zapłacić za dużo, zdecydowanie warto się targować.

Przy jednym z tutejszych budynków mieści się galeria, w której organizowane są wystawy czasowe poświęcone historii kraju. Niesamowity klimat nadają miastu kolorowe tureckie domy oraz wąskie alejki wyłożone kocimi łbami. Wiele tutejszych domów wyróżnia się fasadami malowanymi na różowo. Im dalej jednak w głąb, tym więcej zauważalnych śladów po rozegranej tu ćwierć wieków temu wojnie domowej.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Stary Most i trudna historia Mostaru

Podobnie jak Stare Miasto, na listę UNESCO wpisany został również Stary Most. Kamienny zabytek nad Neretwą powstał jeszcze w XVI w., za czasów tureckiej okupacji. Stanowił on przez wiele lat symbol pojednania między Wschodem a Zachodem: chrześcijaństwa z islamem, prawosławnych Serbów z katolickimi Chorwatami. Warto wiedzieć, że sama nazwa miasta pochodzi od słowa "mostari", oznaczającego strażników mostu. Do dzisiaj po obu jego stronach stoją dwie wieże, w których dawniej czuwali strażnicy. W 1993 r. podczas wojny domowej most został zburzony przez Chorwatów. Jego odbudowa rozpoczęła się jeszcze w 1995 r., jednak zakończono ją dopiero w 2004 r. Sama odbudowa stała się symbolem odrodzenia Bośni. Mimo że do dzisiaj na każdym kroku można zauważyć w Mostarze ślady walk, miasteczko ma nieprzemijający urok, który przyciąga turystów. Aby przeprawić się przez sam most, ze względu na śliską nawierzchnię dobrze jest założyć wygodne buty. Według lokalnej tradycji młodzi mężczyźni skaczą ze Starego Mostu, aby udowodnić innym swoją męskość. Niektórzy nawet na tym zarabiają, zbierając wcześniej pieniądze od turystów. Kiedy mężczyzna zbierze odpowiednią kwotę, wtedy decyduje się na skok. Jeśli jednak datków będzie za mało, nie ma co liczyć na taki pokaz. Co roku pod koniec lipca odbywa się tu także konkurs nurkowy, na który przychodzi zwykle około 15 tys. widzów, by oglądać poczynania miejscowych śmiałków. Jak się okazuje, niektórzy skaczą w kilku różnych stylach.

Muzułmańska część Mostaru

Warto przespacerować się po Mostarze i obejrzeć kilka muzułmańskich świątyń. Interesujący jest m.in. meczet Koski Mehmeda Paszy. W jego wnętrzu pozostały malowidła jeszcze z czasów tureckich. Innym przykładem jest muzułmańska świątynia Karadoz-bega, największa w całym Mostarze. Na uwagę zasługuje także Dom Turecki (Kajtaz), czyli rezydencja ottomańskiego szlachcica z XVI w., która w doskonałym stanie zachowała się do dziś. Dom otoczony jest z zewnątrz wysokim murem, którego celem była ochrona kobiet przed spojrzeniami obcych mężczyzn. Warto zwrócić uwagę również na sam ogród, w którym znajdują się m.in. fontanny. Wnętrze domu do dziś pozostało prawie w nienaruszonym stanie. Można tam zobaczyć dawny pokój dzienny dla kobiet oraz osobny dla mężczyzn. W domu stoją także drewniane rzeźbione meble oraz niewysokie sofy. Co więcej, do dzisiaj zachowały się nawet miedziane garnki oraz naczynia mieszkańców.

Zobacz wideo: Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata Robert Szulc opowiedział w Dzień Dobry TVN o swojej podróży dookoła świata Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lassi Kurkijarvi/Getty Images

Pozostałe wiadomości