Kurytyba, miasto Polaków w Brazylii. Ciekawostki, historia, atrakcje

Kurytyba w Brazylii
Kurytyba w Brazylii
Źródło: laeti/Getty Images
Kurytyba jest największym ośrodkiem Polonii w Brazylii. Bywa porównywana do Chicago, dużego ośrodka polonijnego w USA. Miasto nazywane jest także ekologiczną stolicą Brazylii ze względu na wiele terenów zielonych i dobrze zaplanowany system transportu publicznego, który pozwala na poruszanie się po mieście bez samochodu.

Kurytyba to nowoczesne, zadbane miasto w Brazylii. Jest uważane za przyjazne i bezpieczne, a także doskonale zaprojektowane.

Kurytyba – podstawowe informacje

Kurytyba jest stolicą i największym miastem brazylijskiego stanu Paraná. Ma 3 miliony mieszkańców, wliczając w to mieszkańców przedmieść. Jest siódmym pod względem liczby ludności miastem Brazylii.

Pogodni TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN

W Kurytybie znajduje się międzynarodowe lotnisko Afonso Pena, a najbliższym portem morskim jest Paranaguá, oddalona o 105 km na wschód.

Kurytyba – historia miasta

Kurytybę założyli Portugalczycy w 1693 r. Nazwa miasta pochodzi z języka tupi i oznacza "wiele szyszek". Nadano ją ze względu na dużą liczbę rosnących tam iglastych araukarii brazylijskich.

Początkowo mieszkańcy trudnili się wydobyciem minerałów. Z czasem miasto zyskało na znaczeniu dzięki temu, że leżało na trasie z Rio Grande do Sul do São Paulo, między którymi odbywał się handel bydłem.

Około 1850 r. miasto zaczęło przeżywać rozkwit dzięki osadnictwu Europejczyków. Imigranci przyjeżdżali najczęściej z Włoch, Niemiec, Polski i Ukrainy, a także z Japonii. Na początku XX w. w Kurytybie rozwinął się przemysł związany z produkcją yerba mate. Właściciele młynów yerba mate byli nazywani "baronami yerba mate".

Najszybszy rozwój miasta nastąpił w latach 60. XX w. Innowacyjne planowanie urbanistyczne spowodowało wzrost populacji do ponad miliona mieszkańców. Autorem projektu rozbudowy Kurytyby był Alfred Agache. Jego projekt nie został zrealizowany w całości, gdyż był zbyt drogi. W 2010 r. Kurytyba otrzymała nagrodę Global Sustainable City Award. Jest jednym z najbezpieczniejszych miast i czwartą gospodarką w Brazylii.

Pogoda w Kurytybie

W Kurytybie panuje subtropikalny klimat morski. Miasto leży na płaskowyżu na wysokości 932 m n.p.m., na terenie zalewowym. To sprawia, że zimy są łagodne i wilgotne, a średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu wynosi 7℃. Nocami zdarzają się przymrozki, ale opady śniegu są wyjątkowo rzadkie. Latem średnia temperatura to 25℃, w najcieplejsze dni może przekraczać 30℃. Zimne fronty atmosferyczne wywołują chłodny wiatr zimą i tropikalne burze latem, a suche masy powietrza wpływają na ocieplenie pogody nawet w zimie. Najzimniejsze miesiące to czerwiec i lipiec. Najcieplej jest między listopadem a kwietniem.

Kurytyba – Polonia

Pierwsi Polacy zamieszkali w Kurytybie w 1871 r. Dzisiaj działają tam różne organizacje skupiające Polonię. Najstarszą z nich jest założone w 1890 r. Towarzystwo Polsko-Brazylijskie im. Tadeusza Kościuszki. W Kurytybie znajduje się park Jana Pawła II, nazywany parkiem papieża. Po wizycie Jana Pawła II w Kurytybie w 1980 r. założono w nim obszar pamięci poświęcony polskiej imigracji. Można tam zobaczyć niewielki skansen polskiego osadnictwa: siedem starych drewnianych chat, podobnych do tych, które pozostały w wielu polskich wsiach. Stoi tu też pierwszy pomnik Jana Pawła II w Brazylii.

Atrakcje Kurytyby

Kurytybę otaczają stepy i bujne lasy atlantyckie (Mata Atlântica). Cały pas tego typu lasów rozciąga się na południowo-wschodnim wybrzeżu Brazylii, w północnej Argentynie i w południowo-wschodnim Paragwaju. Są objęte ochroną UNESCO. W okolicach Kurytyby znajdują się wilgotne lasy iglaste z araukariami brazylijskimi, zamieszkane przez endemiczne wyjce brązowe czy papugi amazonki.

Ważną atrakcją Kurytyby jest ogród botaniczny z trzema charakterystycznymi, wielkimi szklarniami. Krajobraz Kurytyby upiększają liczne tabebuje, tropikalne drzewa o fioletowych lub żółtych kwiatach.

Innym ciekawym miejscem Kurytyby jest Muzeum Oscara Niemeyera. Sam wygląd budynku może intrygować, gdyż przypomina wielkie oko – stąd często nazywa się go Muzeum Oka. Można tam obejrzeć dzieła brazylijskich artystów oraz wystawy fotografii.

Panoramę Kurytyby można podziwiać z wieży panoramicznej o wysokości 109 m. Piękne wille "baronów yerba mate" z początków XX w. można zobaczyć w dzielnicach Batel i Alto da Glória. Aby obejrzeć najważniejsze atrakcje Kurytyby, warto skorzystać z autobusu linii turystycznej (Linha Tourismo).

Kurytyba – ciekawostki

  • Kurytyba jest drugim największym producentem samochodów w Brazylii.
    • Mieszkańcy Kurytyby zarabiają średnio o 66% więcej niż pozostali Brazylijczycy.
      • Najlepszym miejscem na zakupy w Kurytybie jest Rua das Flores, czyli ulica Kwiatów, wyłączona z ruchu drogowego.
        • Kurytybę odwiedza co roku ponad 2 mln turystów.
          • Międzynarodowy Maraton Ekologiczny Kurytyby jest uznawany za najtrudniejszy maraton w Brazylii ze względu na nierówne ukształtowanie terenu oraz bardzo wysokie temperatury.
            • W mieście znajduje się Uniwersytet Federalny Parany założony w 1912 r. To najstarszy uniwersytet w Brazylii. Kurytyba ma najniższy poziom analfabetyzmu i najwyższy poziom edukacji wśród brazylijskich miast.

              Zobacz wideo: Szkoła życia w brazylijskiej faweli

              Szkoła życia w brazylijskiej faweli
              Magdalena Malejczyk zakochała się w Brazylii. Wystarczyło, że raz wyjechała na wakacje i od razu wiedziała, że będzie musiała tam wrócić.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: laeti/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana