Miasto Porto Alegre oficjalnie powstało w XVIII w. Zostało założone przez imigrantów z portugalskich Azorów. Na początku XIX w. w mieście pojawili się imigranci z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski. Do dziś największą grupę etniczną stanowią Europejczycy.
Porto Alegre – położenie
Porto Alegre to miasto portowe położone nad jeziorem lagunowym Lagoa dos Patos (Laguną Kaczek). To druga co do wielkości laguna na świecie, o wielkości 10 tys. km². Miasto od Oceanu Atlantyckiego oddziela ok. 8-kilometrowa mierzeja. Laguna jest największym jeziorem w Brazylii i drugim pod względem powierzchni jeziorem w Ameryce Południowej.
Zobacz wideo: Szkoła życia w brazylijskiej faweli
Do Laguny Kaczek wpływa pięć rzek. Kanał São Gonçalo łączy Lagunę z położoną na południu Laguną Mirim. W okolicach Laguny Kaczek żyją ryby i ptaki np. łabędzie czarnoszyje, koskoroby, flamingi chilijskie. Bywają tam też delfiny butlonose.
Pogodni TVN
Porto Alegre – pogoda
W Porto Alegre panuje klimat subtropikalny. Opady i wilgotność są wysokie przez cały rok. W zimniejszych miesiącach, czerwcu i lipcu, temperatury oscylują wokół 10–19°C, choć zdarzają się także przymrozki. Pogoda w Porto Alegre w najcieplejszych miesiącach jest upalna. Między wrześniem a marcem temperatury wahają się między 19–30°C. Rekordowa temperatura zanotowana w Porto Alegre wynosiła 42,6°C.
Krainy geograficzne Porto Alegre
Porto Alegre leży na terenie przejściowym między tropikalnymi lasami a południowo-brazylijską pampą. Pampa to kraina geograficzna porośnięta przez roślinność stepową, trawy, rośliny zielne i niewiele drzew. Mieszkają tu zwierzęta takie jak:
- lis pampasowy,
- nandu,
- jeleń pampasowy,
- kuropatwa,
- fulica,
- myszołów,
- mara.
Charakterystyczną cechą tej krainy geograficznej jest bardzo żyzna gleba. Tereny są wykorzystywane pod uprawę pszenicy, słonecznika, kukurydzy, jęczmienia i soi.
Porto Alegre – atrakcje przyrodnicze
Porto Alegre jest jednym z najbardziej zielonych miast Brazylii. Zieleń zajmuje ok. 30% powierzchni miasta. Na terenie Porto Alegre istnieją dwa rezerwaty - Park Jacuí Delta i Rezerwat Biologiczny Lami im. José Lutzenbergera. Żyją tam kapibary, kajmany szerokopyskie, wydry. W mieście znajdują się liczne parki, m.in.:
- Ogród Botaniczny Porto Alegre,
- Park Farroupilha,
- Park Moinhos de Vento,
- Park Brazylijskiej Marynarki (Parque Marinha do Brasil).
Projekt Ogrodu Botanicznego Porto Alegre powstał pod koniec XIX w. Wtedy wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Udało się to dopiero w połowie XX w. Można tam obejrzeć ok. 600 gatunków roślin. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się Muzeum Przyrodnicze z wystawą skamielin.
Inne atrakcje Porto Alegre
Inne atrakcje miasta to:
- Muzeum Júlio de Castilhos – najstarsze muzeum stanu Rio Grande do Sul, założone w 1903 r., znajduje się w nim ponad 10 tys. eksponatów związanych z lokalną historią, w tym historią Indian żyjących na tych terenach;
- Muzeum Joaquim José Felizardo z kolekcją zabytków archeologicznych i zdjęć, budynek muzeum został zbudowany w połowie XIX w.;
- Muzeum Sztuki Rio Grande do Sul - eklektyczny budynek z 1954 r. z kolekcją 2,6 tys. dzieł sztuki, największą w stanie Rio Grande do Sul;
- Targ Porto Alegre - najstarsze targowisko w mieście zbudowane pod koniec XIX w. na miejscu mniejszego targowiska, częste miejsce spotkań;
- Fundacja Iberê Camargo - instytucja kulturalna i muzeum;
- Pałac Piratini, w którym mieści się siedziba rządu stanowego.
W rejonie "SoHo" Porto Alegre kwitnie z kolei nocne życie. Można tam znaleźć wiele różnorodnych nocnych klubów, pubów, barów, restauracji. W Porto Alegre odbywa się także karnawał.
Porto Alegre – ciekawostki
Porto Alegre to miasto, które słynie z lewicowych sympatii. Tutaj po raz pierwszy wprowadzono budżet partycypacyjny, również tutaj odbywają się Międzynarodowe Forum Darmowego Oprogramowania i Światowe Forum Społeczne. Historia Porto Alegre jest ściśle związana z legendą gauchos, pasterzy bydła z czasów podbojów Ameryki Południowej, przypominających nieco północnoamerykańskich kowbojów. Jest tu ok. 50 centrów kultury poświęconych gauchos. Charakterystycznym atrybutem gaucho jest guampa i bombilla do picia yerba mate oraz imbryk z ciepłą wodą. W Brazylii tylko południowe rejony kraju czują się spadkobiercami gauchos. Po mieście kursują specjalne turystyczne linie autobusowe przejeżdżające przez najważniejsze atrakcje Porto Alegre.
Zobacz także:
- Berat, Albania – „miasto tysiąca okien”
- Burdż Chalifa w Dubaju – konstrukcja, taras widokowy i inne ciekawostki na temat najwyższego wieżowca świata
- Odaiba – wyspa pełna ciekawych miejsc
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Erlon Silva - TRI Digital/Getty Images