Burdż Chalifa w Dubaju – konstrukcja, taras widokowy i inne ciekawostki na temat najwyższego wieżowca świata

Burj Khalifa
Burj Khalifa
Źródło: © Naufal MQ/Getty Images

Burdż Chalifa ma aż 828 m, co czyni go najwyższym budynkiem świata. Zasłynął on z bicia wielu rekordów, m.in. na najwyżej położony taras widokowy. Jest otwarty dla zwiedzających.

Burdż Chalifa i dotyczące wieżowca ciekawostki budzą zainteresowanie wielu miłośników współczesnej architektury. Każdy zwiedzający najwyższy budynek świata chce skorzystać z ultraszybkiej windy i sprawdzić, jak wygląda widok ze 124. piętra wieżowca.

Burdż Chalifa – ogólne informacje

Burdż Chalifa to najwyższy budynek, jaki kiedykolwiek wybudował człowiek – jego wysokość wynosi 828 metry. Od poprzedniego najwyższego budynku na świecie – tajwańskiego Taipei 101 – jest wyższy o 319 metrów. Znaleźć go można w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w mieście Dubaj. Burdż Chalifa został wzniesiony na zlecenie Emaar Properties, przez konsorcjum firm Samsung, Besix i Arabtec. Jego budowa trwała od 15 kwietnia 2005 r. do 16 sierpnia 2009 r. Docelową wysokość budynek osiągnął 17 stycznia 2009 roku. Uroczyste otwarcie odbyło się 4 stycznia 2010 r. Koszt budowy Burdż Chalifa, jak można się domyśleć, był olbrzymi i wyniósł 1,5 miliarda dolarów. Na tę zawrotną cenę miało wpływ wykorzystanie zaawansowanych technicznie rozwiązań konstrukcyjnych, np. nowoczesnych wind. W Burdż Chalifa winda to ultraszybkie urządzenie, które mknie z prędkością 10 m/s.

DD_20211208_Podroze_REP
Busem przez świat z… rocznym dzieckiem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Burdż Chalifa – konstrukcja

Na początku wieżowiec miał mieć jedynie 560 m. Planowano, że powstanie na podstawie projektu wieży Grollo Tower w Melbourne w Australii. Pierwotny plan zmienił się dzięki firmie Skidmore, Owings and Merrill, która w przeszłości odpowiedzialna była za projekt budynków Sears Tower oraz Wieży Wolności. Projektanci ze Skidmore, Owings and Merrill nadali budowli ostateczny wygląd, podnosząc wysokość wieżowca do 650 m, a potem do 705 m. Główny architekt odpowiedzialny za projekt, Adrian Smith (autor m.in. postmodernistycznej JinMao Tower), doszedł do wniosku, że górne partie budynku nie wyglądają dobrze i jeszcze bardziej zwiększył wysokość konstrukcji. Sprawiło to, że wieżowiec ma smuklejszy wygląd. Burdż Chalifa ma unikalną konstrukcję, tworzy go pion główny i trzy ramiona, które różnią się wysokością. Na szczycie centralnego rdzenia jest iglica. Wygląd architektoniczny Burdż Chalifa ma nawiązywać do kwiatu pustyni. Twórcy projektu wieżowca inspirowali się również architekturą islamu, która charakteryzuje się ornamentami i ozdobami. Warto podkreślić, że mimo wysokości cała konstrukcja giganta jest bardzo bezpieczna. Przed rozpoczęciem budowy, w miejscu gdzie miał stanąć wieżowiec, przeprowadzono badania geologiczne złożone z 4 etapów prac terenowych. Wykonano 33 otwory badawcze o głębokości od 30 do 140 m poniżej powierzchni terenu. Przeprowadzono sondowania służące do określenia rodzaju gruntu, badania presjometryczne (rodzaj próbnego obciążenia gruntu), badania geofizyczne oraz pobrano próby gruntów, których analizą zajęły się najlepsze laboratoria uniwersyteckie w Wielkiej Brytanii, Danii i Australii. Uzyskane wyniki pozwoliły na zaprojektowanie posadowienia budynku. Dokładna analiza miejsca, gdzie dziś stoi wieżowiec, pozwala na prognozowanie maksymalnego osiadania konstrukcji i odpowiada na pytania dotyczące ewentualnego zagrożenia trzęsieniem ziemi i nie tylko. Dodatkowo wykorzystany w trakcie powstawania budowli system przyporowy spowodował, że wieżowiec Burdż Chalifa wyróżnia się dużą stabilnością. Maksymalne odchylenie szczytu od pionu przy silnych podmuchach wiatru wynosi tylko 1,5 m. Decydują się na odwiedzenie Burdż Chalifa, warto poznać ciekawostki związane z tym miejscem. Jedną z nich jest zapewne fakt, że od piętra 154 budynek zbudowano tylko na lekkiej stalowej konstrukcji. Niższe piętra mają żelbetowy szkielet. Inwestor uznał, że dzięki takiemu rozwiązaniu szczyt wieży będzie mógł być dodatkowo podwyższony, by pokonać konkurencję ubiegającą się o tytuł najwyższego budynku świata. Poza tym, wieżowiec Burdż Chalifa ma aż 24 348 okien i skrywa aż 347 km rur, którymi płynie woda pitna.

Burdż Chalifa – wnętrze

Burdż Chalifa jest w stanie pomieścić aż 35 000 ludzi, znajdujących się na 160 piętrach, których powierzchnia wynosi 517 240 m2. Na poszczególne poziomy można dostać się jedną z 57 wind, ruchomymi schodami, których jest osiem oraz dzięki 2909 zwykłym schodom. Pierwsze 37 pięter, znajdujących się najniżej, zajmuje ekskluzywny i elegancki hotel, którego wnętrza zostały zaprojektowane przez Giorgio Armaniego. Pomiędzy 45 a 108 piętrem znajduje się 900 apartamentów. Reszta poziomów zajmowana jest przez biura. Poza tym, Burdż Chalifa ma taras widokowy położony na 124. piętrze (na wysokości 452 m), który nazywa się At The Top. Cały taras jest przeszklony. Aby lepiej oglądało się miasto, przeszklenie ma specjalne otwory, są one na różnych wysokościach. Co ważne, na tarasie można przebywać dowolną ilość czasu. Dlatego czasem robi się tu naprawdę tłoczno, zwłaszcza w chwilach zachodu słońca. Turyści odwiedzający Burdż Chalifa mogą również windą wjechać na 148. piętro budynku (wysokość 456 m). Wieżowiec posiada też najwyżej umiejscowiony meczet (na 158. piętrze), a jego 78. piętro zajmuje najwyżej położony na świecie basen.

Zobacz także:

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości