Kalabria – nieodkryta perła Włoch

Kalabria – nieodkryta perła Włoch
Kalabria – nieodkryta perła Włoch
Źródło: Peter Adams/Getty Images
Kalabria to jeden z najmniej znanych regionów Włoch, który ma ogromny potencjał turystyczny. Malownicze krajobrazy, piękne plaże, mnóstwo przestrzeni i pyszna kuchnia – to zalety włoskiej Kalabrii. Sprawdź, co oferuje to miejsce i komu spodoba się tam najbardziej.

Co warto wiedzieć o Kalabrii?

Kalabria to niewielki region o wielkości 15 tysięcy m2 i długości 240 km. W najwęższym miejscu ma jedynie 32 km szerokości. Pod względem wielkości można porównać go z Małopolską. Wnętrze półwyspu jest górzyste, co spodoba się wszystkim miłośnikom tego typu krajobrazów. To miejsce, w którym można mieszkać o każdej porze roku i wciąż czuć się komfortowo. Na początku maja w górnej części regionu wciąż leży śnieg, lecz wystarczy przejechać jedynie 50 km, aby dotrzeć do upalnego wybrzeża. Do włoskiej Kalabrii przyjeżdżają zarówno ci, którzy lubią chłodne, zacienione miejsca, jak i miłośnicy upałów.

Kalabria leży nad dwoma morzami, czyli Morzem Tyrreńskim i Morzem Jońskim. Są one oddzielone terenami górskimi. Obydwa akweny mają aż 800-kilometrową linię nabrzeża. To jednak tylko kilka zalet tego miejsca. Kalabria we Włoszech wciąż pozostaje regionem nieodkrytym, raczej nie ma tu wielu luksusowych kurortów. Niektóre miejscowości regionu to wciąż antyczne miasteczka ulokowane na szczytach gór. Wśród turystów większym powodzeniem cieszą się jednak miejscowości nadmorskie. I tu, i tu coś dla siebie znajdują amatorzy pięknych krajobrazów, miłośnicy sztuki i smakosze.

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie miasta w Kalabrii warto odwiedzić?

Kalabria to region, który nie należy do najbardziej zaludnionych. W tej kwestii znacznie ustępuje np. Apulii, Lacjum czy Emilii-Romanii. Wielu osobom wydaje się, że pełno tu rolników, choć w rzeczywistości jest inaczej. Mieszkańcy miast i miasteczek pracują w turystyce, handlu i usługach. Stolica regionu to Catanzaro, które słynie m.in. z rezerwatu archeologicznego Scolacium, wiaduktu Morandi-Bisantis czy dużego ogrodu botanicznego. Inne duże miasta włoskiej Kalabrii to: Reggio di Calabria (znajdują się tu znane posągi z Riace), Crotone, Diamante (tzw. miasto murali), Cosenza, Lamezia Terme, Tropea. Oprócz nich warto też odwiedzić miasteczka i wioski, które są nie mniej malownicze niż wymienione miasta. Zaliczają się do nich m.in. Scilla, Capo Colonna czy Gerace.

Co warto zobaczyć w Kalabrii?

W regionie znajdują się aż 3 parki narodowe. Turyści najczęściej odwiedzają Parco Nazionale del Pollino. Dużą popularnością cieszy się miejscowość Papasidero, położona w górach. Turyści udają się tam, aby wziąć udział np. w spływie kajakowym czy w raftingu. Każda z atrakcji odbywa się pod czujnym okiem instruktorów, którzy wcześniej szkolą swoich podopiecznych. Trasy spływów wiodą przez najbardziej malownicze zakątki parku. Co więcej, poziom trudności każdej z nich jest dobierany do umiejętności turystów.

Podczas zwiedzania Kalabrii można także udać się do miejscowości Santa Maria del Cedro, Praia a Mare i Scalea. Najpopularniejszą z atrakcji w pierwszej z nich jest Muzeum Cydru. To właśnie tam można zobaczyć, na czym polega produkcja słynnego likieru na trawienie – to jeden z ulubionych trunków mieszkańców Kalabrii. Z kolei osoby lubiące spacery po urokliwych wąskich uliczkach, kameralne restauracje i specyficzny klimat południowych Włoch prawdopodobnie polubią Scaleę. Praia a Mare to miejscowość, której największą zaletą jest możliwość opłynięcia statkiem wysepki Dino.

W stolicy Kalabrii popularnością cieszy się nadmorska promenada, z której można obejrzeć wybrzeże Sycylii. Innymi atrakcjami są Muzeum Narodowe oraz słynne ulice ze sklepami ekskluzywnych projektantów mody. Jednym z najcenniejszych zabytków Muzeum Narodowego jest np. „Bronze di Riace”, czyli posąg z brązu wyłowiony z wraku greckiego statku.

Czy Kalabria jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo Kalabrii to zagadnienie sporne. W przeszłości region związany był z Ndrangheta, czyli jedną z najgroźniejszych organizacji przestępczych, założoną w czasach powstania Garibaldiego. Po dziś dzień wciąż funkcjonują tam przestępcze klany, które co gorsza, są popierane przez lokalnych mieszkańców. Ndrangheta to "rodzinna firma", gdyż jej członkami są przeważnie osoby połączone więzami krwi. Klan znany jest z wręczania łapówek politykom, handlu narkotykami i haraczy. Niemniej jednak nie odnotowuje się napaści na turystów. Bezpieczeństwo Kalabrii jest z pewnością w dużej mierze zależne od tego, gdzie akurat się przebywa. Zazwyczaj najwięcej niebezpieczeństw może czyhać w dużych ośrodkach miejskich – za mafijną siedzibę uznawane jest miasto San Luca.

Jaki klimat panuje w Kalabrii?

Najpiękniejsze plaże Kalabrii warto odwiedzić, gdy jest ciepło. Najlepsze miesiące na taki wypoczynek to maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik – lipiec i sierpień są nieco chłodniejsze. Z kolei najchłodniejszym i najbardziej deszczowymi miesiącem jest luty.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Adams/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości