Gwiazdy

"Kobieta na krańcu świata" w Dubaju. Sukces Rahy Moharrak był sensacją w Arabii

Gwiazdy

Autor:
Sylwia
Wołoch
Źródło:
Materiały prasowe TVN
"Kobieta na krańcu świata": Martyna Wojciechowska i Raha Moharrak

Do Dubaju chętnie podróżują turyści z całego świata. Miasto uchodzi za luksusowe, niezwykle nowoczesne i bezpieczne. W drugim odcinku "Kobiety na krańcu świata" Martyna Wojciechowska spotka się z Rahą Moharrak - pierwszą kobietą z Arabii Saudyjskiej, która zdobyła Koronę Ziemi. Jak jej się to udało?

"Kobieta na krańcu świata" w Dubaju

W Arabii Saudyjskiej obowiązuje prawo muzułmańskie, jakim jest szariat. Wiele osób mimo chęci postanawia nie łamać schematów, jednak Raha Moharrak nie obawiała się konsekwencji, jakie mogą ją spotkać i odważnie sięgnęła po swoje marzenia. Raha jest pierwszą kobietą pochodzącą z Arabii Saudyjskiej, która zdobyła najwyższe szczyty każdego z siedmiu kontynentów - czyli Koronę Ziemi.

Wyczyn ten był niesamowitą sensacją w kraju, w którym kobiety posiadają prawa wyborcze od dziesięciu lat, natomiast prawo do samodzielnego podróżowania za granicę bez zgody mężczyzny czy prowadzenia samochodu - dopiero od 2018 roku. Buntownicza Raha, od najmłodszych lat kochająca sport, nie zraziła się jednak powszechnie panującymi zasadami.

Zobacz video: Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami

Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami
Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami Źródło: Dzień Dobry TVN

Raha Moharrak - buntowniczka z Arabii Saudyjskiej, która zdobyła Koronę Ziemi

Kobieta została wysłana na studia do Dubaju. Jak wspomina: "Miałam 25 lat i osiągnęłam wiek, który w mojej kulturze i społeczeństwie oznacza powrót do Arabii Saudyjskiej i zamążpójście. Byłam przerażona tą myślą. Chciałam najpierw zrobić coś dla siebie, coś wielkiego. Przypadkowo usłyszałam o grupie, która wybierała się na Kilimandżaro i wtedy pojawił się pomysł, żeby się wspinać".

Problemem, jaki pojawił się na jej drodze, była jednak zgoda rodziców. Jej ojciec początkowo był bardzo przeciwny, podobnie jak tradycyjne społeczeństwo. Jej upór pozwolił jednak na zrealizowanie marzeń, do których później przekonała się nawet jej rodzina. Ku zaskoczeniu kobiety, gdy zdobyła Mount Everest, stała się gwiazdą nawet w mediach własnego kraju oraz symbolem zmiany. Dziś, poza podróżami, marzy także o locie w kosmos.

Drugi odcinek "Kobiety na krańcu świata" już w niedzielę, 7 listopada, o godz. 11:30 w TVN.

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło: Materiały prasowe TVN

Źródło zdjęcia głównego: fot. Mariusz Janiszewski/materiały prasowe TVN

Pozostałe wiadomości