Gwiazdy

Kolejne "Kobiety na krańcu świata". Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
TVN Grupa Discovery
TVN Grupa DiscoveryMartyna Wojciechowska

Już w niedzielę, 31 października, na antenie TVN wyruszymy w kolejną niezwykłą podróż z Martyną Wojciechowską. W pierwszym odcinku udamy się do Rumunii, gdzie poznamy Rosalinę pochodzącą z romskiej społeczności Gaborów. Gdzie jeszcze powiodą ścieżki Martyny w najnowszej serii programu "Kobieta na krańcu świata"?

"Kobieta na krańcu świata" - nowy sezon

Martyna Wojciechowska od lat poznaje różne aspekty życia kobiet na całym świecie – ich codzienność, najskrytsze marzenia i największe lęki. W najnowszej serii programu „Kobieta na krańcu świata” odwiedzi m.in.: Malawi, Dubaj, Kenię i Rumunię. Widzów czekają nieodkryte krańce świata, ale przede wszystkim pełne nadziei historie kobiet, które udowadniają, że warto walczyć o siebie. Jak zwykle będzie to fascynująca i pełna inspiracji podróż z Martyną i bohaterkami programu.

"Kobieta na krańcu świata" w Rumunii

Romowie to naród, który mieszka w większości państw świata, ale nie ma własnego kraju. Przez ponad 500 lat byli niewolnikami - najdłużej w historii ludzkości. Szacuje się, że na świecie żyje od ośmiu do piętnastu milionów Romów. W Rumunii mieszka nawet do dwóch milionów z nich. Jedną z wielu romskich społeczności są Gaborowie. Gaborowie tradycyjnie noszą to samo nazwisko na cześć króla węgierskiego, który przyznał im prawa w XVII wieku. Są często nazywani romską arystokracją ze względu na jasną skórę i status materialny. Wielu z nich mieszka w Transylwanii. Wyróżnia ich przywiązanie do tradycji i Kościoła Adwentystów. Tu mężczyznę poznaje się po kapeluszu i po wąsach. Kobieta zaś musi zakrywać włosy od dnia ślubu aż do śmierci, nie wolno jej również używać szminki, malować się czy mieć długich paznokci. Jej piękno tkwi w tym, że jest naturalna. Poszczególne rodziny tradycyjnie zajmują się określonymi profesjami, ale rola kobiet sprowadza się do prowadzenia domu.

W tym tradycyjnym społeczeństwie Martyna poznała Rosalinę, która wyłamuje się ze schematu. Chce i lubi pracować, właśnie stawia pierwsze kroki jako rzemieślnik w warsztacie swojego przyszłego teścia, w miejscu, do którego wstęp mają tylko mężczyźni. Pierwszy odcinek "Kobiety na krańcu świata" już w niedzielę, 31 października, o godz. 11:30 w TVN!

Autor:Adam Barabasz

Źródło: TVN Grupa Discovery

Źródło zdjęcia głównego: TVN Grupa Discovery

Pozostałe wiadomości