Romowie

  Romowie

  Na scenie Dzień Dobry TVN: Don Vasyl - "Ore, ore". O kolorowym życiu Romów i kultywowaniu tradycji opowiedzieli nam Don Vasyl i Carmen. Czy polscy Romowie uważają się za Polaków? Jak można zostać królem Romów? Kto ma najwięcej do powiedzenia w romskiej rodzinie? Gdzie trzeba się wybrać po prawdziwą, cygańska wróżbę?

  Niedaleko stolicy Mołdawii - Kiszyniowa, znajduje się miasteczko Soroca, w którym od zawsze krzyżowało się wiele kultur. Właśnie tam postanowiła zabrać nas Monika Mariotti. Udało jej się umówić na audiencję u... króla Romów.

  Co stanowi największą barierę w edukacji romskich dzieci? Czy podejście Romów do szkół zmieniło się w ostatnich latach? Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy szkołę, w której uczy się prawdopodobnie najwięcej romskich dzieci w Polsce. Marek Ziętal, dyrektor szkoły podstawowej nr 43 w Zabrzu: "Przedtem te dzieci przychodziły, pojawiały się na chwilę i znikały, bo dla nich podwórko i świat zewnętrzny były ważniejsze. Dzisiaj frekwencja wśród tych dzieci kształtuje się na poziomie 85%". W studiu, o problemach edukacyjnych Romów, rozmawialiśmy z dr Joanną Talewicz-Kwiatkowską.

  Pod koniec lipca popularny romski artysta doznał wylewu krwi do mózgu. Odwiedziliśmy Don Vasyla z kamerą. Jak artysta radzi sobie z powrotem do zdrowia. Kto mu pomaga? Czy wrócił już do koncertowania?

  Jedno miasto - trzy kultury: polska, romska oraz żydowska. Do tego Dunajec i początek Karpat. Takie cuda tylko w Tarnowie. Jak długo jedzie się z Warszawy do Tarnowa? Co można zobaczyć w Bazylice katedralnej w Tarnowie i Tarnowskim Muzeum Etnograficznym? Dla Dzień Dobry TVN sprawdzał to Jakub Porada. Czy musiał odpocząć po tańcu z pięknymi Romkami? Udało mu się zrobić tarninowe korale?

  Pani Elżbieta Mirga-Wójtowicz, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych, nie zmieniła nazwiska po ślubie, by zaznaczyć przynależność do romskiej społeczności. Justyna Matkowska, wokalistka, studentka polonistyki, właścicielka firmy eventowej bardziej wygląda, jak indyjska księżniczka niż rodowita Romka. Jednak spotyka ją ostracyzm społeczny i nietolerancja. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o ty, jak żyje się romskiej kobiecie w polskim społeczeństwie.

  Na ekrany kin wszedł właśnie najnowszy film małżeństwa Krauze "Papusza". Jak pierwsi widzowie odebrali produkcję, jak wyglądały przygotowania do zdjęć i, jak sami Romowie oceniają pierwszy film, jaki powstał w języku romskim? O "Papuszy" opowiedzieli nam Antoni Pawlicki i Krzysztof Krauze.

  Zobaczcie energetyczny i barwny występ romskiego zespołu Romanca na scenie Dzień Dobry TVN, który ożywi Was tak, że nawet kiepska pogoda nie będzie Wam w niczym przeszkadzać. Prawda, że nogi same rwą się do tańca?