Film nagrany w jednej z miejscowości na południu Polski obiegł cały kraj. Na nagraniu widać, jak mieszkańcy romskiego osiedla atakują strażaków, którzy zostali wezwani do ugaszenia ognia. Co wydarzyło się w Koszarach? Sprawą zainteresowali się dziennikarze programu "Uwaga! TVN".
"Pracodawcy nie chcą ich zatrudnić".
8 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Romów. Święto to obchodzone jest na całym świecie, a wydarzenia z nim związane organizowane są zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Czy to prawda, że "dziś prawdziwych Cyganów już nie ma"? Co wiemy o tej mniejszości, która zamieszkuje również terytorium Polski? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Krzysztof Gil to utalentowany 35-letni artysta. Ma romskie korzenie i to właśnie w nich szuka inspiracji dla swojej sztuki. Jego prace cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak są odbierane i gdzie można je zobaczyć?
W niedzielę, 5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego. Z tego okazji zaprosiliśmy do studia grupę tancerek z zespołu Don Vasyla, które zaprezentowały biesiadny romski taniec w klasycznych strojach. Dziewczyny: Natalia Szmidt, Nikola Umerlik i Hanna Kozłowska zdradziły także tajniki swojej kultury i nauczyły nas kilku kroków.
Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Gerard i Sylwia Linder to małżeństwo, które działa na rzecz integracji społeczności romsko-polskiej. Prowadzą Stowarzyszenie Jamaro, dzięki któremu dzieci z obu społeczności mogą wyjeżdżać razem na ferie czy wakacje. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jak wygląda ich wspólne życie i jak z ich perspektywy wygląda połączenie dwóch rodzin z odmiennych kultur.
Społeczność romska jest bardzo rozbudowana. Cechuje ją różnorodność, piękna kultura i godne podziwu przywiązanie do wielopokoleniowej tradycji, a jednak z powodu krzywdzących stereotypów Romowie wciąż muszą borykać się z nietolerancją.
Viki Gabor zaczęła śpiewać, gdy miała zaledwie 4 lata. Dziś koncertuje i jest idolką nastolatek. Mierzy się nie tylko z popularnością, ale także hejtem. Jak sobie z nimi radzi? O tym artystka i jej rodzina opowiedzieli w programie TVN "Uwaga!" z serii "Kulisy sławy".
Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami.
Miał być marsz przeciw przemocy, a doszło do bójki Polaków i Romów. Co dzieli ludzi, którzy są na co dzień są sąsiadami? Sprawę konfliktu przybliża reportaż programu "Uwaga! TVN".
Palenie ognisk, hałasy, zaśmiecanie, a nawet kradzieże. O to oskarżają Romów niektórzy mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Winogrady. To jedna strona medalu. Druga pokazuje grupę ludzi, którzy są bezsilni, nie mogą podjąć w Polsce pracy, bo są analfabetami. - Trudno dostać pracę, jak nie ma się szkoły i nie umie czytać - mówi Gole w programie "Uwaga! TVN".
Na scenie Dzień Dobry TVN: Don Vasyl - "Ore, ore". O kolorowym życiu Romów i kultywowaniu tradycji opowiedzieli nam Don Vasyl i Carmen. Czy polscy Romowie uważają się za Polaków? Jak można zostać królem Romów? Kto ma najwięcej do powiedzenia w romskiej rodzinie? Gdzie trzeba się wybrać po prawdziwą, cygańska wróżbę?
Niedaleko stolicy Mołdawii - Kiszyniowa, znajduje się miasteczko Soroca, w którym od zawsze krzyżowało się wiele kultur. Właśnie tam postanowiła zabrać nas Monika Mariotti. Udało jej się umówić na audiencję u... króla Romów.
Co stanowi największą barierę w edukacji romskich dzieci? Czy podejście Romów do szkół zmieniło się w ostatnich latach? Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy szkołę, w której uczy się prawdopodobnie najwięcej romskich dzieci w Polsce. Marek Ziętal, dyrektor szkoły podstawowej nr 43 w Zabrzu: "Przedtem te dzieci przychodziły, pojawiały się na chwilę i znikały, bo dla nich podwórko i świat zewnętrzny były ważniejsze. Dzisiaj frekwencja wśród tych dzieci kształtuje się na poziomie 85%". W studiu, o problemach edukacyjnych Romów, rozmawialiśmy z dr Joanną Talewicz-Kwiatkowską.
Pod koniec lipca popularny romski artysta doznał wylewu krwi do mózgu. Odwiedziliśmy Don Vasyla z kamerą. Jak artysta radzi sobie z powrotem do zdrowia. Kto mu pomaga? Czy wrócił już do koncertowania?
Jedno miasto - trzy kultury: polska, romska oraz żydowska. Do tego Dunajec i początek Karpat. Takie cuda tylko w Tarnowie. Jak długo jedzie się z Warszawy do Tarnowa? Co można zobaczyć w Bazylice katedralnej w Tarnowie i Tarnowskim Muzeum Etnograficznym? Dla Dzień Dobry TVN sprawdzał to Jakub Porada. Czy musiał odpocząć po tańcu z pięknymi Romkami? Udało mu się zrobić tarninowe korale?
Pani Elżbieta Mirga-Wójtowicz, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych, nie zmieniła nazwiska po ślubie, by zaznaczyć przynależność do romskiej społeczności. Justyna Matkowska, wokalistka, studentka polonistyki, właścicielka firmy eventowej bardziej wygląda, jak indyjska księżniczka niż rodowita Romka. Jednak spotyka ją ostracyzm społeczny i nietolerancja. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o ty, jak żyje się romskiej kobiecie w polskim społeczeństwie.
Na ekrany kin wszedł właśnie najnowszy film małżeństwa Krauze "Papusza". Jak pierwsi widzowie odebrali produkcję, jak wyglądały przygotowania do zdjęć i, jak sami Romowie oceniają pierwszy film, jaki powstał w języku romskim? O "Papuszy" opowiedzieli nam Antoni Pawlicki i Krzysztof Krauze.
Zobaczcie energetyczny i barwny występ romskiego zespołu Romanca na scenie Dzień Dobry TVN, który ożywi Was tak, że nawet kiepska pogoda nie będzie Wam w niczym przeszkadzać. Prawda, że nogi same rwą się do tańca?