Krzysztof Gil artysta o romskim sercu
Krzysztof Gil właśnie został kierownikiem Katedry Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jego twórczość jest coraz bardziej doceniana także na świecie. Ten utalentowany 35-latek podkreśla, że inspirują go jego romskie korzenie. - Ta strona wizualna obrazów jest trochę w kostiumie baśniowości, magii, surrealizmu, bo używając takich właśnie wizualnych metafor, jest mi o wiele łatwiej opowiadać o trudnych rzeczach związanych z moim pochodzeniem - powiedziała dr sztuk plast. Krzysztof Gil, artysta wizualny.
- Mam okazję dzielić pracownię z Krzysztofem i często obserwuje jego proces twórczy. Krzysiek lubi się całkowicie odciąć od otoczenia, żeby skupić się na obrazie w 100 proc., na tym, aby wnieść do obrazu więcej tajemnicy i wychodzą zaskakujące, nieprzewidywalne efekty - wyznał Marcin Janusz, artysta wizualny.
Co kryją w sobie prace artysty?
- Tutaj jest bardzo dużo prawdy o człowieczeństwie, prawdy o równouprawnieniu, prawdy o głosie, który należy dać tym, którzy tego głosu nie mają i trzeba być bardzo odważnym, żeby taką przestrzeń tworzyć, żeby popatrzeć na tych, na których społeczeństwa europejskie bardzo długo nie chciały, czy po prostu nie potrafiły patrzeć - powiedziała Małgorzata Kołaczek, Fundacja w Stronę Dialogu, badaczka etniczności.
"Tajsa. Wczoraj i jutro" to praca doktorska artysty. Jej motywem przewodnim są polowania na Romów. Popularne aż do XIX wieku i uchodzące za formę publicznej rozrywki w niektórych krajach europejskich. - Motyw polowania był dla mnie taką metaforę tego powracającego rasizmu i reakcja ludzi wszędzie była podobna. Każdy był tą pracą poruszony, dlatego, że ona działa też na różne zmysły. Wchodziło się do środka, można tam było czuć zapach ziemi, spalonych ziół, słychać dźwięk lasu i to mi uświadomiło, że sztuka może mieć ten uniwersalny przekaz i wzbudzać w ludziach emocje - powiedział.
Co jeszcze kryje się jego sztuce? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Paulina i Damian zatańczyli romski taniec. Jak poradzili sobie z wyzwaniem?
- Kim jest autor wakacyjnego hitu "Waterfall"?
- Z wizytą w domu Alicji Majewskiej. "Proces projektowy trwał dwa lata"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN