"Chłopi" - polski kandydat do Oscara
W poniedziałek 25 września dowiedzieliśmy się, że ekranizacja nagrodzonej Noblem powieści będzie polską kandydatką do najbardziej prestiżowej statuetki filmowej. Bez wątpienia jednym z największych atutów "Chłopów" jest ich warstwa wizualna. Nagrane uprzednio kadry zostały namalowane farbą olejną na płótnie i ożywione.
- Film zmontowany został podzielony na ujęcia i przekazany malarzom do pracy, na takich właśnie podobraziach, jakie tu widzimy. To jest ostatnia klatka ujęcia, tak że oni dostawali ujęcie, patrzyli na ekran. Tak, jak artysta maluje ze zdjęcia, tak oni malowali z tych zdjęć, czyli z tej serii klatek (...). Klatek namalowanych olejną techniką jest 40 tys. - tłumaczyła DK Welchman. - Mniej więcej 2,5 tys. obrazów mamy, które nam zostały w tym momencie na koniec procesu. Czyli to jest tak, że albo to jest obraz, który definiuje styl ujęcia, albo tak, jak większość, to jest właśnie ostatnia klatka danego ujęcia - dodał Hugh.
Odgrywająca rolę Jagny Kamila Urzędowska miała więc przed sobą podwójnie trudne zadanie - filmowy debiut i to na green screenie [zielonym tle pozwalającym na umieszczenie dowolnego obrazu za aktorami w postprodukcji - przyp. red.].
- Dla mnie dużym wyzwaniem było, po pierwsze, zagrać w filmie. Bo to był mój debiut i to było ciężkie. Dodatkowym wyzwaniem był green screen, a ta praca tak naprawdę niczym się nie różniła, oprócz tego, że trzeba było użyć więcej wyobraźni. Wyobrazić sobie lecące żurawie, chmury - mówiła aktorka.
"Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów
Jak narodził się pomysł stworzenia filmu taką techniką? Małżeństwo skorzystało z niej, reżyserując swoje poprzednie dzieło - produkcję "Twój Vincent".
- Po prostu słuchałam tej powieści na audiobooku, kiedy malowałam ujęcie do "Twojego Vincenta", to była już końcówka produkcji, więc już ta pustka przy kończącym się projekcie zaczynała się. Ale ja też jestem filmowcem z backgroundem w sztukach pięknych. Byłam w liceum plastycznym, (...) więc malarstwo i historia sztuki to jest wielka część mnie. W związku z tym, kiedy słuchałam tego audiobooka, zamykając oczy czy wyobrażając sobie chłopkę, widziałam Malczewskiego portret, wyobrażając sobie pejzaż Polski, widziałam np. Ruszczyca "Ziemię" - wyjaśniała DK Welchman.
- W przeciwieństwie do wszystkich z was, ja nie musiałem czytać "Chłopów" w szkole. Więc miałem 41 lat, kiedy po raz pierwszy przeczytałem tę książkę. Wcześniej nawet nie słyszałem o Reymoncie, o "Chłopach" (...). Przeczytałem i wówczas dopiero zrozumiałem, że to jest wspaniałe, wielkie dzieło, największe dzieło na temat życia chłopskiego, jakie czytałem - podkreślił Hugh Welchman.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oto zestawienie najlepszych filmów o królowych i królach. "To jest bardzo interesujący temat"
- Nie tylko "Teściowie 2", czyli filmy i seriale z szaloną rodziną w roli głównej. "Kino kocha ten temat"
- "Chłopi" polskim kandydatem do Oscara. "Ta historia będzie zrozumiała na całym świecie"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News