Piątek, weekendu początek to idealny moment, by zwolnić tempo, zrelaksować się i wybrać do kina lub obejrzeć film w domowym zaciszu. Tym razem Kaja Klimek, krytyczka filmowa, opowiedziała o produkcjach, w których motywem przewodnim jest podwójna tożsamość. Jakie tytuły poleca?
Bohaterowie z podwójną tożsamością
Do kin trafił najnowszy film w reżyserii Jana Holoubka "Doppelgänger. Sobowtór". Produkcja na festiwalu filmowym w Gdyni zdobyła aż pięć nagród.
- Za scenografię, kostiumy, oddanie tych czasów, czyli lat 70., 80. Przepięknie wystylizowany Strasburg, który mieści się we Wrocławiu, Bydgoszczy i Toruniu, ale naprawdę tego nie widać. Do tego dwie bardzo mocne postaci, czyli ów sobowtór, człowiek, który kradnie tożsamość, w tej roli Jakub Gierszał. Nasz najlepszy agent specjalny z tą piękną fryzurą, trochę młody Robert Redford. No a w Polsce Tomasz Schuchardt, który próbuje się zorientować, co się właściwie stało i kim tak naprawdę jest. To dwie godziny porządnego thrillera, dobrze zrealizowanego. Przy okazji jutro święto kina, więc jutro można się wybrać na ten film i spędzić czas właśnie w takim doborowym towarzystwie podwójnego agenta - powiedziała Kaja Klimek.
Filmy na weekend
Kolejny film, który poleciła krytyczka, to "Utalentowany pan Ripley".
- Te podwójności to też jest podszywanie się pod inne osoby. Takie właśnie jak wąż, wcielanie się w różne sytuacje. Żadnego filmu, będąc nastolatką, nie bałam się tak, jak "Utalentowanego pana Ripleya". Matt Damon w tej roli był rodem z horroru. Co ciekawe, jest to jedna z jego ulubionych ról. On uwielbia wracać do myślenia o tej postaci. (...) W tym filmie gra i Gwyneth Paltrow, i Jude Law. Oni się wszyscy dają oszukać temu Ripleyowi, który jest mrożący krew w żyłach. Tak że to taka postać. Co ciekawe, miał tę rolę zagrać Leonardo DiCaprio. Akurat zrezygnował, bo nie chciał grać tak negatywnej postaci - wyjaśniła Klimek.
Kaja nie mogła nie wspomnieć również o filmie "Podwójne życie Weroniki".
- Kiedy oglądałam ten film pierwszy raz, to niesamowicie poniosła mnie muzyka. Pomyślałam: "Boże, jaki wspaniały kompozytor". Szukam Van den Budenmayer. Kto to jest? Nie ma. Okazuje się, że to Zbigniew Preisner i jego pseudonim artystyczny właśnie na potrzeby tego filmu. Jeśli słuchają nas nastolatki, to każda powinna obejrzeć ten film. Bo on po prostu tak pięknie niesie. I się nie starzeje. To moim zdaniem najlepszy film Kieślowskiego - podkreśliła ekspertka filmowa.
Więcej propozycji Kai Klimek można znaleźć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oto zestawienie najlepszych filmów o królowych i królach. "To jest bardzo interesujący temat"
- Nie tylko "Teściowie 2", czyli filmy i seriale z szaloną rodziną w roli głównej. "Kino kocha ten temat"
- "Chłopi" polskim kandydatem do Oscara. "Ta historia będzie zrozumiała na całym świecie"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News