Rumunia, położona w południowo-wschodniej części Europy, to siódmy kraj Unii Europejskiej pod względem liczby ludności. Według niektórych szacunków, w ponad 21-milionowym państwie mieszka obecnie ok. dwóch milionów Romów. Mimo że oficjalnie są oni pełnoprawnymi obywatelami Rumunii, średnio co trzeci z nich doświadcza dyskryminacji ze względu na pochodzenie.
Niesłychane jest to, że w sercu Europy, w XXI wieku żyje mniejszość romska w tak różny sposób traktowana od pozostałych mieszkańców. To łamie serce
- stwierdziła Dominika Kulczyk.
Romowie są szczególnie narażeni na biedę, mają problemy ze znalezieniem legalnej pracy, często nie mają dostępu do edukacji – blisko 60 proc. przedstawicieli tej grupy etnicznej w wieku od 16 do 24 lat nie uczęszcza do szkoły ani nie pracuje.
Ta bieda zaczęła się systemowo po drugiej wojnie światowej, kiedy mniejszości etniczne były z założenia traktowane w taki sposób, aby je złamać, zniszczyć i oddzielić
- powiedziała Dominika.
Program alternatywnej edukacji
Policy Center for Roma and Minorities to rumuńska organizacja pozarządowa założona w 2008 roku. Działa na rzecz integracji społecznej Romów i innych mniejszości etnicznych. Jej celem jest wzmacnianie pozycji tych grup, tak aby ich członkowie stawali się aktywnymi obywatelami społeczności, w których żyją.
Policy Center for Roma and Minorities koncentruje się głównie na udzielaniu pomocy Romom mieszkającym w najbiedniejszej i najniebezpieczniejszej dzielnicy Bukaresztu – Ferentari. Prowadzi tam program alternatywnej edukacji dla dzieci, w ramach którego stwarza im otwartą i bezpieczną przestrzeń do nauki i rozwoju. Dzieci biorące udział w programie uczą się nie tylko pisać i czytać w języku rumuńskim i angielskim, ale otrzymują również wsparcie w odrabianiu lekcji, a ponadto mogą korzystać z zajęć sportowych, artystycznych i kulturalnych.
Te dzieci muszą uwierzyć w siebie, muszą uwierzyć, że nie są gorsze i że mają talenty. I ta organizacja widzi w nich, to co najlepsze, najpiękniejsze
- stwierdziła filantropka.
Program edukacji seksualnej
Kulczyk Foundation wsparła program edukacji seksualnej realizowany przez organizację Policy Center for Roma and Minorities dla dziewcząt pochodzenia romskiego w przedziale wiekowym 10-18 lat oraz sfinansowała roczne zajęcia taneczne dla dzieci-beneficjentów organizacji mieszkających w dzielnicy Ferentari.
Zobaczcie fragment programu "Efektu Domina", w którym poruszany jest problem dyskryminacji Romów.
>>> Zobacz także:
- Dzieci w Senegalu zmuszane do żebrania. „Serce się łamie, bo one nie mają życia, które daje im bezpieczeństwo"
- W "Efekcie Domina" ludzie, którzy dodają skrzydeł wychowankom domów dziecka
- Dominika Kulczyk przekazała gigantyczną kwotę na walkę z koronawirusem. "To cudowne uczucie pomagać"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Źródło: Kulczyk Foundation