Newsy

Czy larwy rozwiążą problem plastiku? Niezwykły projekt młodych naukowców

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Uczniowie zbadali larwy, które jedzą plastik

Każdego roku 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Zdaniem badaczy za 30 lat w wodach będzie go więcej niż ryb. Jak zatrzymać tę ekologiczną katastrofę? Może w tym pomóc odkrycie młodych naukowców z Jastrzębia-Zdroju.

Jak bezpiecznie zutylizować plastik?

Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju badali, w jakich warunkach larwy motylicy Barciaka utylizują plastik. - Projekt powstał w roku 2019. Z pomysłu, który narodził nam się podczas jazdy pociągiem z jednego z konkursów naukowych "Explory" w Gdyni. Znaleźliśmy taką informację w internecie, że podobno takie larwy jak galerii meloneli, czyli Barciaka większego utylizują polietylen. Pomyślałem sobie, że skoro nasza szkoła od wielu lat robi działania i projekty innowacyjne, to może warto się temu przyjrzeć i sprawdzić to - mówił w Dzień Dobry TVN Jerzy Maduzia, nauczyciel, opiekun projektu.

Tak zrodził się pomysł na przeprowadzenie badania. - (...) Zaczęły się poszukiwania - może larwy wziąć z jakiegoś naturalnego środowiska, a może kupić. W końcu zdecydowaliśmy się na kupno tych larw (....) - mówiła Lidia Gajdzik, nauczycielka, opiekunka projektu.

Ze względu na pandemię młodzi naukowcy musieli prowadzić swoje badania w domu. - (...) Może i dobrze. Mieliśmy wtedy dużo czasu na to, żeby codziennie doglądać larwy, które (...) trzymaliśmy w swoich pokojach. W całym domu porozstawiane były terraria - mówił w Dzień Dobry TVN Adrian Grzonka, współautor projektu, uczeń ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju.

Zobacz wideo: Jak dbać o środowisko?

ochrona środowiska

Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłekDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak wyglądały badania nad utylizacją plastiku przez larwy?

Do badania młodzi naukowcy wykorzystali woreczki foliowe. Sprawdzali nie tylko, czy larwy mogą zutylizować plastik, ale także, w jakiej temperaturze ich praca będzie najbardziej wydajna. - Moje badanie polegało na tym, żeby sprawdzić, w jakiej temperaturze będzie to najbardziej wydajne. Ponieważ, czym ta temperatura była wyższa, zbliżona do tych 30 - 24 stopni, tak jak było w moim przypadku, bo taka temperatura panuje w ulu, czyli w ich naturalnym środowisku, tym utylizacja polietylenu jest większa niż w niższych temperaturach, gdzie larwy żyją dłużej, bo mają spowolniony cykl życia, ale ta utylizacja nie jest tak wydajna - dodał Adrian Grzonka, współautor projektu, uczeń ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju.

Na czym polega i jak przebiega utylizacja plastiku? - Larwy zjadają go i utylizują w swojej florze bakteryjnej prawdopodobnie, i wydalają go w formie glikolu etylenowego - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Paulina Frątczak, współautorka projektu, uczennica ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości