Kiedy wyspa straciła swoje militarne znaczenie, stała się jedną z dzielnic Tokio. Jej rozkwit nastąpił po zbudowaniu słynnego Tęczowego Mostu, który zapewnił jej bezpośrednie połączenie z centrum Tokio.
Odaiba – ze śmietniska do atrakcji turystycznej
Początek powstawania wyspy Odaiba nie był zbyt efektowny – do lat 80. była ona składowiskiem odpadów wywożonych z Tokio. Dopiero wtedy podjęto próbę stworzenia z niej futurystycznej dzielnicy handlowo-mieszkaniowej. Niestety kryzys z początku lat 90. wstrzymał inwestycję i wyspa przez kilka lat była praktycznie opuszczona.
Wreszcie pod koniec XX wieku nastały dla Odaiba lepsze czasy. Kiedy otwarto kilka hoteli, centrów handlowych, a przede wszystkim linię kolejową Yurikamome, Odaiba stała się jedną z większych atrakcji turystycznych z dużym wachlarzem sklepów, restauracji i możliwości spędzenia wolnego czasu.
Zobacz także: Japoński masaż twarzy na ratunek obwisłemu podbródkowi
Odaiba – raj dla architektów
Wyspa Odaiba stała się prawdziwym polem do popisu dla futurystycznych wizji architektów. Jednym z przykładów takich dzieł jest Budynek Telewizji Fuji. W samym centrum budynku znajduje się jest ogromna kula, która mieści w sobie obserwatorium astronomiczne. Drugi niezwykły budynek to Telecom Center. Jest to ważny węzeł komunikacyjny autostrady informatycznej, z wieloma antenami satelitarnymi i centrum zarządzania przepływem informacji. Z tarasu, który jest łącznikiem dwóch wież, roztacza się przepiękny widok na górę Fuji.
Równie ciekawym miejscem jest Tokyo Big Sight, znane jako Międzynarodowe Centrum Wystawiennicze, ze szczególnie charakterystyczną nowatorską bryłą architektoniczną – budynek ma kształt połączonych ze sobą odwróconych piramid. Jest to największe centrum konferencyjno-wystawiennicze w całej Japonii. Odbywają się tam najważniejsze wydarzenia targowe w Japonii, takie jak Międzynarodowe Targi Anime czy Tokio Motor Show.
Z kolei budynek Muzeum Nauk Morskich wygląda jak statek wycieczkowy, który "zawinął się" wzdłuż wybrzeża Odaiba. W głównym budynku znajdują się liczne eksponaty związane z rozwojem technik żeglugi. Z nabrzeża można wejść na prawdziwy lodołamacz, zacumowany na stałe przy budynku muzeum. Odpowiednie zaplanowanie architektury na wyspie Odaiba pozwoliło na stworzenie dużej liczby terenów zielonych, a także zharmonizowania ruchu samochodowego z ruchem pieszym.
Odaiba – wyspa pełna atrakcji
Na wyspie można znaleźć mnóstwo atrakcji, które zapadną na długo w pamięci osobom odwiedzającym Odaiba:
- Pokłady Tokyo Beach – to duże centrum handlowe, w którym oprócz sklepów i restauracji znajdują się też park rozrywki, Legoland Discovery Center czy muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Aquacity Odaiba – to kolejne centrum handlowe, którego największą atrakcją jest żywnościowy park rozrywki. Specjalizuje się w ramenie, czyli rodzaju rosołu z różnymi składnikami. Można tam spróbować ramenu z wielu obszarów Japonii. Z tarasu Aquacity roztacza się świetny widok na Tęczowy Most. DiverCity Tokyo Plaza – to centrum handlowe poświęcone jest gundam, czyli anime przedstawiającym ogromne roboty. W samym centrum kompleksu znajduje się wielki posąg Gundam, a w środku największy w Japonii Gundam Base Tokyo, czyli sklep, w którym można kupić wszelkie gadżety związane z tą serią. Oedo Onsen Monogatari – to otwarty w 2003 roku park wodny z gorącymi źródłami, który stylizowany jest na budynki z okresu Edo. Można tu zażywać kąpieli w gorących źródłach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Woda dostarczana jest z głębokości 1400 m. Narodowe Muzeum Nauki i Innowacji – znane również jako Miraikan. Jest to muzeum nauki zawierające eksponaty dotyczące robotyki, technologii kosmosu, technologii informacyjnej, ale też problemów dotyczących środowiska. Fore Venus – to centrum handlowe stylizowane na XVIII-wieczne miasto południowoeuropejskie. W środku znajduje się ponad 100 sklepów, restauracji i kawiarni na czterech poziomach. Toyota Mega Web – to ogromny salon Toyoty, w którym prezentowane są najnowsze modele tego samochodu. Poza tym można spróbować jazdy próbnej różnymi modelami Toyoty, a także zwiedzić muzeum z samochodami z ostatnich dziesięcioleci. Diabelski młyn – jeden z największych tego rodzaju obiektów na świecie. Ma aż 115 metrów wysokości. Oferuje wspaniały widok na całą Odaiba oraz Zatokę Tokijską. Wyposażony jest w sześcioosobowe wagoniki, a jego pełny obrót zajmuje 15 minut. Centrum Panasonic – to miejsce, gdzie można zapoznać się z najnowszymi produktami tej znanej firmy. Można również zobaczyć nowatorskie modele telewizorów, komputerów, sprzętu AGD i wielu innych produktów. Replika Statuy Wolności – w jednym z parków Odaiba umiejscowiona jest dokładna kopia Statuy Wolności. Jest odtworzona w skali, ale przy dobrym wykonaniu zdjęcia, trudno odróżnić ją od oryginału.
Pogodni TVN
Zobacz także:
- Agios Nikolaos, Kreta – klimatyczne miasto portowe i jego atrakcje turystyczne
- Szczyt Szrenica – wyciągi, nartostrady, atrakcje
- Nowe zasady wjazdu do Polski w związku z sytuacją pandemiczną. Co się zmieni?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: DoctorEgg/Getty Images