Berat, Albania – „miasto tysiąca okien”

Co zobaczyć w Beret w Albanii
Beret, Albania
Źródło: Thomas Roche/Getty Images
Berat to niewielkie miasto, położone w środkowej Albanii. Ze względu na znajdujące się w nim liczne zabytki, nie tylko stał się jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w kraju, ale i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z czego słynie i co warto w nim zobaczyć?

Albania to idealny kierunek wakacyjnych podróży. Przyjezdnych przyciąga klimatem, ciekawą historią, wspaniałymi krajobrazami i unikatową różnorodnością (zarówno geograficzną, jak i kulturową). Jednym z najpopularniejszych miejsc w Albanii jest Berat – niewielkie miasto położone w samym sercu kraju, między Tiraną, a granicą z Grecją. Ze względu na charakterystyczne położenie na wzgórzu, miejscowość została nazwana „miastem tysiąca okien”. Górujące nad Beratem białe domy, usytuowane na zboczu góry jeden nad drugim i ozdobione ciemnobrązowymi oknami, tworzą fascynujący kompleks budowli. To właśnie dzięki nim miejscowość znalazła się na liście UNESCO. Połączenie ciekawej architektury, niebanalnej historii i unikatowej kultury sprawia, że Berat to – obok Tirany i okolic jeziora Ochryd – stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Albanii.

Legenda o tym, jak powstał Berat

Bohaterami legendy o powstaniu Beratu są dwa olbrzymy – Tomorii i Shpirag. Los chciał, że dwaj przyjaciele zakochali się w tej samej dziewczynie – mieszkance pobliskiej wsi, o imieniu Osum. Miłość do kobiety szybko wygrała z przyjaźnią łączącą olbrzymy i obydwaj zaczęli nie tylko ubiegać o jej względy, ale i walczyć między sobą. Podczas ostatecznego starcia byli przyjaciele z każdym uderzeniem zapadali się coraz głębiej w ziemię. Po długiej walce zginęli od zadanych ciosów i po śmierci zamienili się w dwie wysokie góry, które do dziś noszą ich imiona. Osum z tęsknoty za swoimi adoratorami płakała tak długo, aż z jej łez powstała rzeka, którą nazwano imieniem dziewczyny. Ludzie założyli w tym miejscu osadę o nazwie Berat, by uczcić „miłość ponad wszystko”, jaką olbrzymy darzyły kobietę.

Pogodni TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN

Miasto Berat – historia prawdziwa

Według archeologów Berat został założony w około III w. p.n.e. jako osada Ilirów. Zbudowali oni w tym miejscu twierdzę obronną, zwaną Αντιπατρια (czyt. antipatria ). W II w. p.n.e miejscowość podbita została przez wojska bizantyjskie. Wówczas nadano mu nazwę Pulcheriopolis, czyli „Piękne miasto”. Dopiero w IX w. n.e. miejscowość zostało przejęte przez Bułgarów. To oni nadali mu nazwę Beligrad, czyli „Białe miasto”. Nazwa ta wyewoluowała do obecnej formy, czyli Berat.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Beracie?

Berat zasłynął na świecie jako „miasto-muzeum”. Każdy zakątek, każdy budynek mieszkalny i każda świątynia na jego terenie zdaje się być wyjątkowa, niczym eksponat na wystawie sztuki. Na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim budynki sakralne – zarówno religii muzułmańskiej, chrześcijańskiej, jak i prawosławnej. W Beracie znajduje się kilkanaście wspaniale zdobionych meczetów, m.in. Meczet Królewski, Meczet Kawalerów czy meczety Biały i Czerwony. Najwięcej jest jednak kościołów prawosławnych, m.in Cerkiew św. Michała Archanioła, Cerkiew Trójcy Świętej, Cerkiew św. Teodora czy Cerkiew Najświętszej Marii Panny Vlahernes.

Kompleksy sakralne to nie tylko fascynujące zabytki o ciekawej historii, ale i miejsca, gdzie toczy się życie codzienne Albańczyków. Warto wybrać się tam nie tylko ze względu na piękne freski, obrazy czy inne zdobienia, ale także by poznać bliżej kulturę albańską. Poza zwiedzeniem sztandarowych zabytków dobrym pomysłem jest również spacer po wąskich uliczkach miejscowości. Na każdym kroku napotkać tam można piękny ogród, ciekawy budynek, kapliczkę czy inny zaskakujący element architektoniczny, a kamienne mury i chodniki tworzą niepowtarzalny klimat. Nad miastem góruje zaś średniowieczna bizantyjska twierdza, a u podnóża miejscowości, na rzece Osum, stoi zabytkowy most Gorica. Całość otulają malownicze wzgórza, porośnięte zielonymi lasami liściastymi, pełnymi pieszych szlaków turystycznych. Podcza pobytu w Beracie warto wybrać się również na sąsiadującą z nim górę, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Roche/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana