Albania

  Albania

  Berat to niewielkie miasto, położone w środkowej Albanii. Ze względu na znajdujące się w nim liczne zabytki, nie tylko stał się jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w kraju, ale i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z czego słynie i co warto w nim zobaczyć?

  Saranda to turystyczne miasto z największą bazą hotelową w całej Albanii. Jest nastawione na turystów i stara się im zapewnić mnóstwo atrakcji. W ścisłym centrum miasta znajduje się publiczna plaża z kilometrowym deptakiem i słynną restauracją serwującą lokalne specjały. W centrum Sarandy znajdują się ruiny starej synagogi z V wieku. Warte zwiedzenia są także ruiny zamku Lekursi z piękną restauracją, kawiarnią i pizzerią. Również najbliższa okolica Sarandy to miejsca, które trzeba zobaczyć: miasto Gjirokaster wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ksamil nazywany europejskimi tropikami i antyczna osada Butrint.

  Albania wciąż jest mało popularnym kurortem wybieranym na wypoczynek podczas wakacyjnych wyjazdów. Według obiegowej opinii są tam jedynie piękna pogoda oraz stosunkowo niskie ceny. Państwo to zachwyca jednak również wieloma zabytkami i zapierającymi dech w piersiach obiektami sakralnymi. Mimo małej popularności i obiegowej opinii, że Albania nie może zaoferować nic więcej niż plażowanie, warto udać się do Durres, w którym można znaleźć wszystko niezbędne do udanego wypoczynku.

  Nazwa Gjirokastra pochodzi z języka greckiego. W XIII wieku, za czasów panowania bizantyjskiego, miasto nosiło nazwę Argyroupolis, co w tłumaczeniu oznacza "Srebrne Miasto". Obowiązywało też określenie Argyrokastron, czyli "Srebrna Twierdza". Sami mieszkańcy miasta uważają, że nazwa pochodzi od starożytnego plemienia Argyrów, które w starożytności zamieszkiwało to terytorium.

  W Albanii ludzie wciąż zabijają się z honorowej zemsty. Jedną z ofiar rodzinnych porachunków był mąż Elony Prroj. Dlaczego to właśnie na niego wydano wyrok śmierci? Czy syn pary ma zamiar pomścić ojca? Z Eloną rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.

  W największym mieście Chin mieszka 23 miliony ludzi, nie licząc przedmieść. Tam pociągi gnają 320 km na godzinę. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził Szanghaj. Czy nauczył się jeść pałeczkami?