Butrint w Albanii – miasto pełne historii

Butrint, Albania
Co warto zobaczyć w Butrint w Albanii?
Źródło: Holger Leue/Getty Images
Butrint to miasto położone na wzgórzu. Z trzech stron otoczone jest wodą. Ze względu na dostęp do Morza Adriatyckiego przez wiele wieków było znaczącym portem. Od północy dojście do miasta odcięte jest jeziorem o tej samej nazwie co miasto, a od południa drogę zagradza kanał Vivari.

Obecnie jest to jedno z najbardziej interesujących i niosących najwięcej informacji stanowisk archeologicznych w basenie Morza Adriatyckiego. Dlatego też w 1992 roku Butrint został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Butrint w czasach greckich

Według badań archeologicznych początki osadnictwa w Butrint sięgają XII wieku p.n.e. Legenda mówi, że osadę w tym miejscu założyli uciekinierzy z Troi, którzy rozbici przez Achajów musieli opuścić swoje rodzinne strony. Butrint zostało uwiecznione w literaturze dzięki Wergiliuszowi, który poświęcił mu opis w Eneidzie. Według jego opowieści to właśnie tutaj Eneasz spotkał syna króla Priama, Helena i jego żonę Andromachę – wdowę po Hektorze. W XII wieku p.n.e. była to osada iliryjska. Ilirowie to starożytny lud indoeuropejski, który na przełomie epoki brązu i żelaza zamieszkiwał zachodnie Bałkany. Duży rozwój miasta rozpoczął w około 500 lat później, w VII wieku p.n.e. Wtedy to Butrint stał się grecką kolonią, a także ważnym portem i ośrodkiem handlowym.

Już w VI wieku p.n.e. Hekatajos z Miletu, grecki geograf, pisał o Butrint (przez Greków nazywane Buthroton) jako ośrodku handlu i ważnym porcie. W tym okresie całe miasto otoczone zostało murem obronnym. Od IV wieku p.n.e. Butrint stał się jednym z głównych ośrodków kultu boga Asklepiosa, kiedy to powstało jego sanktuarium. Był on w mitologii greckiej bogiem sztuki lekarskiej (odpowiednikiem rzymskiego Eskulapa). Jego święto obchodzone było co pięć lat. Asklepios przedstawiany jest w postaci węża, który symbolizuje odradzającą się siłę witalną. Osoby szukające uzdrowienia składały Asklepiosowi ofiarę w postaci koguta. Chorzy poddawani byli zabiegom oczyszczającym, polegającym głównie na kąpielach i postach, a także zabiegom magicznym. Jedną z podstawowych czynności było wprowadzanie chorego w hipnotyczny sen.

Butrint pod panowaniem rzymskim i w czasach średniowiecza

W III wieku p.n.e. Butrint włączone zostaje do Imperium Rzymskiego. W 48 roku p.n.e. do Butrint przybył sam Juliusz Cezar. Dostrzegł on ogromne możliwości i potencjał tego miejsca, które w czasach rzymskich znane było pod nazwą Colonia Iulia Buthrotum. Następca Juliusza Cezara, Oktawian August, decyduje o dużej rozbudowie miasta, a także jego większym zabezpieczeniu poprzez prawie dwukrotne wydłużenie murów. W I wieku n.e. w Butrint powstają akwedukt, nympheum i termy. Nazwa miejscowości też zostaje zmieniona – na Colonia Augusta Butroitum, a podobizna Oktawiana Augusta pojawia się na monetach bitych w Butrint. Miasto rozwija się bardzo szybko aż do III wieku n.e., kiedy nawiedza je trzęsienie ziemi. Zniszczenia zostają bardzo szybko usunięte, a Butrint do końca starożytności był bardzo ważnym portem.

Na początku VI wieku Butrint został siedzibą biskupstwa i wybudowano w nim baptysterium i bazylikę. W kolejnych latach miasto było wielokrotnie splądrowane, a jego znaczenie gospodarcze i handlowe zaczynało szybko maleć. Butrint często zmieniał też przynależność państwową. Najpierw włączony zostaje do Bułgarii, w IX wieku wchodzi w skład Imperium Bizantyjskiego, a w XIV wieku wykupuje go Republika Wenecka. W kolejnym wieku miasto zostało praktycznie całkowicie spustoszone, a jego koniec pieczętują wojny w XVI wieku, prowadzone przez Wenecjan z Imperium Osmańskim.

Najciekawsze zabytki Butrint

W Butrint można zobaczyć zabytki rzymskie sprzed naszej ery, a także nieco młodsze budynki pochodzące ze średniowiecza. Oto najciekawsze obiekty w Butrint:

  • Termy i wieża wenecka – pierwszym obiektem, który można zobaczyć po przekroczeniu bram Butrint, są pozostałości rzymskich term, a także wieża wenecka. Zbudowana jest na podstawie prostokąta i sięga dwóch pięter. Dzieki niej można było kontrolować kanał Vivari. Po drugiej stronie kanału wenecjanie wybudowali trójkątną wieżę obronną, która zapewniała kontrolę kanału i dróg znajdujących się po jego drugiej stronie;
    • Agora i amfiteatr – w centralnym punkcie miasta umiejscowione zostało miejsce do spotkań obywateli, a także miejscem handlu. W jego centralnym miejscu znajduje się amfiteatr z III wieku p.n.e., który mógł pomieścić 1500 widzów;
      • Świątynia Asklepiosa – w Butrint pozostały ruiny po świątyni Asklepiosa, boga, który szczególnie czczony był w Butrint;
        • Gimnazjon – to budynek z II w n.e., który był miejscem przeznaczonym do ćwiczeń fizycznych. W późniejszych latach gimnazjon przekształcony został w kościół;
          • Pałac biskupi – również w tym wypadku są to pozostałości po pierwotnej budowli, którą mianem "pałacu biskupiego" ochrzcili włoscy archeolodzy. Wybudowany został około V wieku n.e. i przetrwał tylko około 100 lat, zniszczony w czasie najazdu jednego z plemion słowiańskich;
            • Bazylika – w przypadku tej budowli mury zostały zachowane w bardzo dobrym stanie. Wybudowana została około VI wieku n.e. Miała transept i trzy nawy, na jej podłodze zbudowano mozaikę, a sama bazylika była bardzo bogato zdobiona.

              Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Holger Leue/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana