Co warto zobaczyć w Suezie? Atrakcje i historia miasta nad Kanałem Sueskim

widok na miasto Suez
Co warto zobaczyć w Suezie? Atrakcje i historia miasta nad Kanałem Sueskim
Źródło: Peter Schaefer/Getty Images
Miasto Suez usytuowane jest we wschodniej części Egiptu nad Kanałem Sueskim. Suez liczy około 750 tysięcy mieszkańców. Słynie przede wszystkim z przemysłu, głównie petrochemicznego, którego symbol widnieje nawet na oficjalnej fladze Suezu. Wbrew pozorom Suez nie jest miastem turystycznym. Co warto w nim zobaczyć i jaka jest jego historia?

Tereny, na których znajduje się współczesny Suez, miały niezwykle istotne znaczenie polityczne już w czasach starożytnych. Pierwszy kanał, łączący rzekę Nil z Wielkim Jeziorem Gorzkim, został wybudowany przez władcę Persji Dariusza I Wielkiego. Historia Suezu charakteryzuje się ogromną zmiennością, a funkcjonowanie kanału łączącego Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym wydaje się gwarancją dalszego rozwoju miasta.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Suez – miasto przy wielkim kanale

Suez jest miastem portowym, liczącym około 750 tysięcy mieszkańców. Usytuowany jest w północno-wschodniej części Egiptu, na północnym wybrzeżu Zatoki Sueskiej, która stanowi część Morza Czerwonego. Południowa granica Kanału Sueskiego to jednocześnie granica regionu administracyjnego miasta Suez.

W mieście działają trzy duże porty handlowe – Adaba, Ain Sukhna i Tawfiq. Porty wraz z miastem oraz infrastrukturą logistyczno-handlową tworzą duży obszar metropolitalny. Suez jest dobrze skomunikowany z innymi największymi ośrodkami regionu, takimi jak Kair, Port Said czy Ismailia.

Miasto Suez, a właściwie obszar metropolitalny, to także zagłębie wysoko rozwiniętego przemysłu lekkiego i ciężkiego. Dominuje przemysł petrochemiczny, a produkowana w rafineriach ropa transportowana jest siecią naftociągów wprost do Kairu. Istotność przemysłu petrochemicznego dla Suezu uwidoczniona jest także na fladze miasta, na której można zobaczyć czerwony płomień w kole zębatym na granatowym tle, symbolizującym morze, a właściwie Kanał Sueski, nad którym położone jest miasto.

Historia Suezu – miasta, którego przez pewien czas nie było

Historia terytoriów, na których znajduje się dzisiejsze miasto Suez, sięga czasów panowania wielkiego władcy Persji Dariusza I Wielkiego z dynastii Achemenidów (528–475 r. p.n.e.). W 1866 roku w czasie prac archeologicznych pod kierunkiem Charlesa de Lessepsa w pobliżu Suezu odkryto stelę z różowego granitu. Została ona postawiona właśnie przez Dariusza I i zawiera napisy potwierdzające wybudowanie przez króla Persji kanału między Nilem a Wielkim Jeziorem Gorzkim, który miał charakter transportowy. Stela była rodzajem monumentu upamiętniającego tę budowę.

W VII wieku n.e. w pobliżu obecnego Suezu istniało miasto Kolzum, które korzystało z intratnych możliwości handlowych, jakie dawał kanał. W XII wieku miasto zostało silnie ufortyfikowane w celu obrony przed krzyżowcami. Ostatecznie zostało zdobyte i splądrowane przez Beduinów. Miasto o nazwie Suez prawdopodobnie powstało znacznie wcześniej, niż podają oficjalne informacje, uznające za datę powstania Suezu rok 1869. Wiadomo, że uczestniczyło ono w walkach z Imperium Osmańskim już w XVI wieku.

W czasie inwazji napoleońskiej znaczenie militarne i polityczne Suezu znacznie zmalało. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1869 roku, kiedy zakończyła się budowa Kanału Sueskiego, a znajdujące się w bezpośrednim pobliżu miasto zaczęło korzystać z lukratywnego położenia geopolitycznego. Można powiedzieć, że historia Suezu toczyła się kołem, gdyż w trakcie wojny izraelsko-egipskiej w latach 1967–1970 miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Ponownie zaczęło się jednak odbudowywać po powtórnym otwarciu kanału, co nastąpiło po wojnie Jom Kippur w 1973 roku. Współcześnie Suez szybko się rozwija, jednak jego przyszłe znaczenie zarówno jako miasta, jak i ośrodka przemysłowego wydaje się ściśle uzależnione od dalszych losów Kanału Sueskiego i jego prosperowania.

Jakie atrakcje oferuje Suez?

Ze względu na swój przemysłowo-handlowy charakter Suez nie oferuje zbyt wielu atrakcji turystycznych i nie jest bezpośrednio nastawiony na turystykę. W jednej z dzielnic Suezu, Ataqah, w pobliżu portu Ain Sokhna, znajduje się jednak wiele kurortów gwarantujących najwyższy komfort wypoczynku. Większość hoteli dysponuje krytymi lub odsłoniętymi basenami, spa oraz obiektami sportowymi i słynie z wyśmienitego jedzenia. Tego typu kurorty cieszą się zainteresowaniem zwłaszcza bardziej majętnych turystów, których przyciąga tu także ciepły klimat. W Suezie średnie temperatury w okresie czerwiec–sierpień wynoszą 28℃ , a rekordowa temperatura wynosiła aż 46,1℃.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości