Sakkara położona jest 33 km od Kairu. W tej starożytnej nekropolii chowano egipskich królów, dostojników oraz inne ważne postaci. W ten sposób wykorzystywano Sakkarę od czasów I dynastii aż do czasów ptolemejskich, a nawet rzymskich.
Sakkara w 1979 roku została wpisana na światową listę UNESCO. Niezaprzeczalnie najsłynniejszym mieszczącym się tutaj zabytkiem jest piramida schodkowa Dżesera, która uchodzi za najstarszą budowlę na świecie. Wzniesiono ją około 2680 r p.n.e.
Sakkara – egipska nekropolia
Sakkara to starożytna nekropolia nieopodal Kairu, należąca do miasta Memfis oddalonego od Sakkary około 5 km. Jej nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od imienia lokalnego boga Sokarisa. Miał on, według egipskich wierzeń, pomagać zmarłemu królowi w podróży do nieba. Przewoził go tam na swojej barce.
Dzisiaj otwarta jest dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać tak ważne zabytki starożytnego budownictwa, jak piramida Dżesera, piramida Unisa, klasztor św. Jeremiasza, Serapeum (czyli tzw. grobowiec byka Apisa). Mieszczą się tutaj grobowiec lekarzy, a także cmentarz zmumifikowanych zwierząt (np. ibisy i pawiany).
Zabytki kultury w Sakkarze
Sakkara nie słynie wyłącznie ze znajdujących się tutaj piramid, lecz także tego, co w nich odnaleziono. Chodzi przede wszystkim o odkrycie tzw. Tekstów Piramid, czyli hieroglificznych inskrypcji opisujących metamorfozy ducha faraona i jego podróże po zaświatach. Napisy te zostały odnalezione w piramidach Unisa, Pepiego I, Pepiego II, Tetiego oraz Merenre I. Przez niektórych badaczy Teksty Piramid są uznawane za jeden z ważniejszych zabytków starożytnej kultury, także rytualnych wierzeń i praktyk. Hieroglify te zdaniem badaczy kultury można uznawać za jeden z pierwszych zapisów praktyk parateatralnych.
Drugim ważnym dokumentem kultury, który został odnaleziony w Sakkarze, jest słynna Tablica z Sakkary, która zawiera spis imion egipskich władców od Nadżiba z I dynastii do Ramzesa III. Znaleziono je w 1861 roku w grobowcu dostojnika Czenery.
Sakkara to przede wszystkim piramidy
Sakkara słynie przede wszystkim jako nekropolia, na którą składają się imponujące piramidy. Najstarsza z nich, piramida Dżesera, pochodzi z 2680 r. p.n.e. i uchodzi za najstarszą egipską piramidę kamienną (schodkową). Zaprojektował ją (wraz z kaplicami i dziedzińcami) architekt faraona Imhotep. Została zbudowana z sześciu segmentów w kształcie grobowców komorowych wykonanych z ociosanych kamieni. Przypomina swoisty kompleks, małe miasteczko, wokół piramidy zbudowano niezbędne dla faraona w pojęciu Egipcjan budowle. W różnych miejscach zespołu grobowego mieszczą się liczne posągi. Piramidę można zwiedzać tylko za pozwoleniem.
Nie jest to jedyna piramida, która znajduje się w Sakkarze. Zwiedzać można między innymi piramidę Unisa (tutaj po raz pierwszy odnaleziono Teksty Piramid), Pepiego I, Pepiego II.
Warto zwrócić również uwagę na kompleks grobowy Dżedkare Izezi, grobowiec Szepseskafa oraz grobowce perskie.
Kamienne zabytki Sakkary
Sakkara została zbudowana na polecenie faraona Dżesera w III tysiącleciu p.n.e. Sakkara służyła za nekropolię aż do czasów bizantyjskich. O jej znaczeniu świadczy między innymi duża ilość mastab, czyli grobowców arystokracji i wyższych urzędników egipskiego państwa. Były budowane na planie prostokąta z charakterystycznymi lekko pochylonymi ku sobie ścianami. Pochodzą z czasów króla Aha, Ka’a oraz Dżeta.
Uwagę zwracają przede wszystkim grobowce Mereruki oraz Kagemni. To dwie mastaby znajdujące się na północny wschód od piramidy Dżesera. Pokryte są pięknymi płaskorzeźbami, pochodzącymi najprawdopodobniej z okresu Starego Państwa. Jest to ważny zabytek, który przedstawia życie egipskich elit. Zobaczyć można tutaj sceny polowań, tańca, ogrodnictwa lub te przedstawiające hodowlę zwierząt.
Interesująca jest również mastaba Anchmahora, czyli tzw. grobowiec lekarzy. Znajduje się ona przy grobowcu Kagemni. Ściany tej mastaby także ozdobione są płaskorzeźbami. Również one przedstawiają życie codzienne mieszkańców Egiptu. Warto zauważyć, że motywem przewodnim tej mastaby jest wizerunek lekarzy, jubilerów, rzemieślników oraz kowali.
Kolejnym ważnym zabytkiem w Sakkarze jest Sarepeum, czyli świątynia Serapisa lub inaczej grobowiec byka Apisa. Szczególnie interesujące są znajdujące się tam mumie byków. Pogrzebane są one w dużych kamiennych sarkofagach.
Uwagę zwracają również ruiny naprzeciw wejścia do piramidy Unisa. To pozostałości po zniszczonym w X wieku klasztorze św. Jeremiasza. Mieścił się on w Sakkarze w okresie koptyjskim.
Zobacz też:
- Profesor Niwiński od 30 lat szuka zaginionego grobu faraona w Egipcie. Powstał o tym film dokumentalny
- Egipt. Koptowie i muzułmanie żyją tu w harmonii
- Blanka Lipińska po wakacjach. Pisarka opublikowała gorące zdjęcie w bikini i podzieliła się złotą radą
Zobacz wideo: Zaginione "złote miasto" odkryte w Egipcie. Pochodzi sprzed 3400 lat
Autor: Adrian Adamczyk