Dlaczego warto odwiedzić Ksamil? Albania, jakiej nie znasz

Ksamil w Albanii
Ksamil, Albania
Źródło: Westend61/Getty Images
Albania z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, stając się celem wakacyjnych podróży. Wśród nadmorskich kurortów dużą popularnością, również wśród turystów z Polski, cieszy się położony na południowym krańcu albańskiego wybrzeża niewielki Ksamil. Co warto zobaczyć w Ksamilu, gdzie zjeść i jak się tam dostać?

Albański Ksamil kusi turystów piaszczystymi plażami, turkusem wody i przepięknym krajobrazem – z plaży jest bowiem widok na grecką wyspę Korfu. Ksamil to typowy kurort ze wszystkimi wadami i zaletami wynikającymi z tego faktu. W sezonie plaże są więc bardzo zatłoczone – jednak podczas spaceru wybrzeżem można znaleźć również bardziej zaciszne miejsca.

W Ksamilu są jedne z najpiękniejszych plaż Albanii – wybrzeże jest częścią linii brzegowej zwanej Albańską Riwierą, która ciągnie się aż do oddalonej o 200 km na północ Vlory. Jak dojechać do Ksamilu i co warto zobaczyć na miejscu?

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Jak dojechać do Ksamilu?

Najprostszym sposobem, aby dostać się do albańskiego Ksamilu jest oczywiście wykupienie wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży – w ofercie są zarówno wycieczki all inclusive, jak i same przeloty czarterowe. Jest też kilka możliwości, żeby dostać się na Albańską Riwierę samodzielnie.

Podróż do Albanii na własną rękę jest dość skomplikowana, ale nie niemożliwa. W sezonie najlepiej zdecydować się na lot rejsowy na grecką wyspę Korfu. Ksamil znajduje się jedynie 10 km od Sarandy, do której regularnie kursują promy z Korfu. Podróż promem trwa około godziny, w ciągu której można podziwiać przepiękne widoki na greckie i albańskie wybrzeże oraz turkusową wodę. Można również zdecydować się na przebycie trasy z Korfu do Sarandy wodolotem, jednak jest on zamknięty, więc widoczność będzie ograniczona.

Inną możliwością jest lot do stolicy Albanii, czyli Tirany, i dalsza podróż autobusem. Z Warszawy da się dolecieć do Tirany, przesiadając się np. w Budapeszcie. Jest to jednak bardziej kosztowne niż lot na Korfu (w sezonie kursują tam tanie linie) i wiąże się z wielogodzinną podróżą autobusem przez Albanię, której stan dróg pozostawia wiele do życzenia.

Z kolei podróż własnym autem oznacza kilkudniową wycieczkę. Można wybrać trasę przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię lub bardziej malowniczą trasę przez wybrzeże Chorwacji.

Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe między Polską i Albanią – sieć w Albanii jest bardzo słabo rozwinięta. Jeśli mimo to planuje się podróż pociągiem, można dojechać do macedońskiego Skopie, a następnie autobusem dojechać do Tirany i dalej do Ksamilu. Jest to jednak opcja dla wytrwałych podróżników, żądnych wrażeń.

Co warto zobaczyć w Ksamilu? Piaszczyste plaże i nieziemskie widoki

Ksamil swoją popularność zawdzięcza głównie położeniu. Miasto leży na południowym krańcu albańskiego wybrzeża, na słynącej z pięknych, piaszczystych plaż Albańskiej Riwierze. Zachwycają tam również widoki – wypoczywając na plaży w Ksamilu, z jednej strony jest widok na grecką wyspę Korfu, z drugiej rozciągają się wysokie góry.

Ksamil leży na wąskim kawałku lądu między Morzem Jońskim a jeziorem Butrint, dzięki czemu turyści mają do dyspozycji całe kilometry plaż. Dla osób, które nie lubią tłumów i nie chcą płacić za wstęp na plażę, dobrym rozwiązaniem jest spacer wzdłuż wybrzeża – Ksamil ma w zanadrzu również dzikie miejsca do opalania się. Można również wybrać się do Ksamilu poza sezonem.

Co poza pięknymi plażami oferuje Ksamil? Miasto nie urzeka co prawda pięknem architektury, oprócz charakterystycznych albańskich bunkrów nie ma w nim wielu zabytków. Zachwycają jednak widoki – wieczorem z półwyspu można podziwiać pięknie oświetlone centrum miasta, a także widok na pobliską Sarandę i greckie Korfu. Warto również wynająć łódkę i przeprawić się na jedną z nieodległych wysepek.

Jeśli plażowanie się znudzi, warto na jeden lub kilka dni opuścić Ksamil – Albania ma do zaoferowania sporo atrakcji w okolicy. Prawdziwą perełką jest oddalona od Ksamilu o 67 km Gjirokastra – miasteczko wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Gjirokastrze można poznać zupełnie inne oblicze Albanii – miasto pełne jest zabytkowych, krętych uliczek i przytulnych knajpek, nad całością góruje zaś potężna twierdza.

W pobliżu Ksamilu warto również zobaczyć półwysep Butrint, na którym można zwiedzić pozostałości osady z VII w. p.n.e., wykopaliska archeologiczne, a także – zachwycające niezwykłym odcieniem wody – źródło "Błękitne Oko".

Czego warto spróbować podczas pobytu w Ksamilu? Kuchnia albańska ma wiele dań, które znane są w Grecji. Można więc zjeść sałatki z sezonowych warzyw ze słonym, podobnym do fety serem, warto również skusić się na pieczone bakłażany i nadziewane papryki lub pomidory. Albania słynie też ze swoich serów – będąc w Ksamilu, warto więc skosztować sera pieczonego w piecu, słonych twardych serów lub delikatnych, miękkich wyrobów, które podobne są do polskiego bundza.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości