Chorwacja – Jeziora Plitwickie. Trasy, zwiedzanie, najważniejsze informacje

Chorwacja, Jeziora Plitwickie
Tuul&Bruno Morandi/Getty Images
Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji. Jest to 16 niewielkich, turkusowych jezior, oddzielonych od siebie wapiennymi skałami. Wiele z nich łączą ze sobą mniejsze lub większe wodospady. W 1979 roku Park Jezior Plitwickich został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Woda w jeziorach Plitwickich jest turkusowa i krystalicznie czysta. Park Jezior Plitwickich założony został w 1949 roku. Teren ten w 1991 roku był świadkiem początku wojny chorwacko–serbskiej. Wówczas do Jezior Plitwickich zaczęli zgłaszać pretensje mieszkający w Bośni Serbowie, którzy nazywali to miejsce „Republiką Serbską Krajina” Sam Park formalnie podlegał chorwackim władzom, jednak mieszkającą tutaj ludnością byli głównie Serbowie. Na Wielkanoc, w marcu 1991 roku, w okolicach jezior doszło do zbrojnego starcia pomiędzy serbskimi separatystami a chorwackim wojskiem. Zginęły dwie osoby, po jednej na każdej ze stron konfliktu. Wydarzenia te jeszcze bardziej wzmogły napięcia między domagającą się niepodległości jugosłowiańską republiką Chorwacji a władzami Jugosławii.

Chorwacja – Jeziora Plitwickie, praktyczne informacje

Jeziora Plitwickie – zwiedzanie ich warto rozpocząć rano, ponieważ przejście poszczególnymi trasami trwa kilka godzin. Jest to tak wciągające, że chce się tam często zostać cały dzień.

Ceny biletów:

  • dorośli – 250 kun (poza sezonem i po 16:00 – 150 kun);
  • dzieci 7–18 lat – 110 kun (poza sezonem i po 16:00 – 80 kun);
  • dzieci poniżej 7 lat wchodzą bezpłatnie.

Opłata za parking wynosi 7 kun za godzinę.

Plitwickie jeziora – godziny otwarcia

  • Wiosna: codziennie od 8:00 – 18:00
  • Lato: 7:00 – 20:00
  • Jeziora Plitwickie zimą są otwarte od 8:00 do 16:00

W okolicy można kupić wyroby miejscowej ludności – miód, rakiję oraz sery.

Na zwiedzanie jezior należy ubrać się wygodnie, zależnie od pogody. Nie poleca się zakładać obuwia na śliskiej podeszwie, najlepiej włożyć buty sportowe.

Jeziora Plitwickie – trasy

Istnieje kilka różnych tras, którymi można zwiedzać Jeziora Plitwickie. Pogoda w sezonie letnim i wiosną rozpieszcza. Najlepiej jest zwiedzać w maju, kiedy temperatury nie osiągają jeszcze maksimum, a ruch turystyczny nie jest tak duży. Trasy zwiedzania różnią się od siebie długością, miejscem startu i przede wszystkim widokami. Zwiedzanie zaczyna się od jednej z dwóch bram wejściowych. Każda trasa została zaplanowana w taki sposób, aby zobaczyć najciekawsze widoki.

Szlaki przy Jeziorach Plitwickich są oznaczone kolorami i literami:

1. Zielony Szlak A – 2–3 godziny spaceru. Zaczyna się przy wejściu numer jeden, gdzie można uzyskać niezbędne informacje, skorzystać z toalety, napić się kawy lub zjeść obiad w restauracji. Wiedzie dookoła kilku mniejszych jeziorek, jest dość krótki i zobaczymy na nim niewielkie jeziora z wodospadami. Wędrówka kończy się przy bramie nr 1.

2. Zielony Szlak B – 3–4 godziny zwiedzania. Wiedzie z bramy nr 1 na południe wzdłuż mniejszych jeziorek, a następnie zahacza o duże jezioro. Na jego trasie można korzystać z łódek i autobusów.

3. Zielony Szlak C – 4–6 godzin zwiedzania. Startuje z bramy nr 1. Mijamy liczne, małe jeziora i wodospady. Po drodze czeka na nas rejs statkiem i dalej dość długi spacer między dużymi jeziorami wśród mniejszych i większych wodospadów. Do wejścia nr 1 wracamy kolejką.

4. Szlak pomarańczowy E – 2–3 godziny zwiedzania. Po drodze liczne jeziora, jeziorka, mnóstwo wodospadów. Do wejścia wracamy kolejką.

5. Szlak pomarańczowy F – 3–4 godziny spaceru z przejazdem kolejką w okolice wejścia nr 1.

6. Szlak pomarańczowy H – początek w wejściu nr 2, 4–6 godzin zwiedzania z rejsem łodzią i przejazdem pociągiem.

7. Szlak zielony K – 6–8 godzin zwiedzania ze startem przy bramie nr 1. Jest to najdłuższy szlak, prowadzący niemal w każdy zakątek jezior.

8. Szlak zielony K ze startem przy bramie nr 2, również wiodący wokół wszystkich jezior Plitwickich.

Jeziora Plitwickie – kąpiel

Wiele osób oczarowanych jeziorami plitwickimi marzy, aby wykąpać się w pięknej, turkusowej wodzie. Niestety życzenie to musi pozostać w sferze marzeń. Od 1996 roku kąpiele są surowo zakazane, ponieważ mogłyby naruszyć naturalną równowagę przyrody. Otwarcie kąpielisk mogłoby doprowadzić do zniszczenia i zanieczyszczenia jezior. Na kąpiel w takiej wodzie można sobie pozwolić na niedalekiej rzece Korana w Slunju lub rzece Una w Bihanću (Bośnia i Hercegowina).

Jeziora Plitwickie – jak dojechać?

Dojazd od Parku Jezior Plitwickich jest dość łatwy. Od Zagrzebia jest to 140 km. Od północy dotrze się do nich drogą nr 1 (E76), a od południa zaprowadzi nas autostrada nr 1 – należy zjechać w niej w miejscowości Gornaja Ploca na drogę nr 1.

Zobacz wideo: Smaczna Chorwacja Roberta Makłowicza

Zobacz także:

"Hotel Paradise 3". Czy związek Basi i Krystiana przetrwał? "Jestem zażenowana, ale uczę się też sama siebie"

Wiemy, kto poprowadzi pierwszy gejowski program randkowy w Polsce. "Każdy chce kochać i być w związku"

"One Night Squad". Uczestnicy jedzą robaki i ryż z piaskiem. Kolejne odcinki show zaskoczą widzów

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!