Podróże

Bośnia i Hercegowina – nieodkryta perła Bałkanów. Dlaczego warto ją odwiedzić?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Smaczna kuchnia, wielość kulturowa, tajemnicze góry, szmaragdowe rzeki, dziewicza przyroda – oto Bośnia i Hercegowina. Kraj, który wielu osobom nadal kojarzy się z niebezpieczeństwem i wojenną zawieruchą, potrafi zaskoczyć swoim pięknem i różnorodnością. Dlaczego warto jest odwiedzić Bośnię i Hercegowinę?

Bośnia i Hercegowina zamieszkiwana jest przez trzy grupy etniczne (prawosławnych Serbów, katolickich Chorwatów i muzułmańskich Bośniaków). Dlatego Bośnia jest krajem bardzo bogatym pod względem religijnym, kulinarnym, językowym i architektonicznym.

Bośnia i Hercegowina. Kraj o niełatwej przeszłości

Bośnia i Hercegowina wielu osobom nadal kojarzy się głównie z wojną, która trwała na terenie dawnej Jugosławii od 1992 do 1995 roku. Wciąż też pokutuje stereotyp, że Bośnia jest krajem niebezpiecznym, zniszczonym, biednym. Tymczasem to państwo o bardzo bogatej kulturze, mogące pochwalić się wieloma zabytkami i dziewiczą przyrodą. Bośnia uzyskała niepodległość w marcu 1992 roku, jednak Serbowie podważyli wyniki referendum i utworzyli własne państwo – Republikę Serbską. Doprowadziło to do kolejnej wojny, trwającej trzy i pół roku. Ostateczny kształt i ustrój polityczny Bośni ustalił pokój zawarty w Dayton w 1995 roku. Kraj został podzielony na Federację Bośni i Hercegowiny, Republikę Serbską i Dystrykt Brczko. Ten ostatni, jako strefa zdemilitaryzowana, znajduje się pod kontrolą międzynarodową. Natomiast Federacja Bośni i Hercegowiny oraz Republika Serbska mają własny parlament, rząd i autonomię w wewnętrznych sprawach. Funkcję głowy państwa sprawuje trzyosobowe prezydium złożone z Bośniaka, Chorwata oraz Serba.

Jakie miejsca warto zobaczyć w Bośni i Hercegowinie?

Oto kilka miejsc, na które warto jest zwrócić uwagę podczas podróży po Bośni.

Banja Luka – drugie co do wielkości miasto, które otoczone jest ze wszystkich stron zielenią i licznymi wzgórzami. Przez Banja Lukę przepływa rzeka Vrbas, tworząca wodospady i kaskady. W czasach starożytnych miasto leżało na szlaku handlowym Rzymian, którzy wybudowali w Banja Luce fortecę. Natomiast panujący później Turcy, wprowadzili do tego miasta orientalny charakter (znajduje się tutaj aż czterdzieści meczetów). Jednak największy rozwój Banja Luka zawdzięcza Austro-Węgrom, dzięki którym powstała tutaj sieć komunikacyjna z Wiedniem.

Piramidy – zostały odkryte w 2005 roku przez archeologia-amatora, Semira Osmanagicia. Stwierdził, że to jedyne piramidy w Europie. Archeolog nazwał je Bośniacką Piramidą Słońca, Księżyca i Smoka. Do tej pory trwają dyskusje, czy odkryte w Bośni wzgórza, są rzeczywiście piramidami.

Tara – przez Bośnię przepływa rzeka Tara, która charakteryzuje się szmaragdowym kolorem. Można tu także podziwiać kanion rzeki Tary, najgłębszy w Europie kanion. Rzeka przyciąga co roku fanów raftingu, jest to bowiem jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających tras w Europie.

Alpy Dynarskie – łańcuch górski Alp Dynarskich przebiega przez Chorwację, Kosowo, Czarnogórę, Albanię, Słowenię, Serbię i właśnie Bośnię. Najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.), znajdujący się na terenie Czarnogóry. Wspinanie się po tych wymagających górach wymaga dużych umiejętności, niemniej jednak z każdym kolejnym rokiem przyciągają one coraz więcej wędrowców.

Mostar – piąte co do wielkości miasto Bośni. Nazwa pochodzi od Starego Mostu, najbardziej charakterystycznego zabytku miasta, zbudowanego podczas panowania Turków. Ważna w przypadku Mostaru jest turystyka. Miasto przyciąga wielu turystów, zaciekawionych licznymi zabytkami i innymi starymi mostami. Mostar jest także kojarzony z domem Biscevica, najlepiej zachowaną rezydencją z okresu okupacji Turków. Zabytek pochodzi z 1635 roku.

Najpopularniejsze bośniackie potrawy

Zdecydowanie najpopularniejszą potrawą w Bośni jest ćevapčići – grillowane paluszki z mięsa mielonego, które podaje się na talerzu lub chlebku pita z pokrojoną cebulą i kajmakiem. Drugą, równie popularną przekąską w Bośni, jest tzw. burek, czyli zapiekane ciasto nadziewane mięsem, ziemniakami, szpinakiem lub serem. Nie można także zapomnieć o potrawie znanej nie tylko w Bośni, ale także w innych krajach bałkańskich, czyli pljeskavicy (grillowany kotlet, przygotowywany z siekanego lub mielonego mięsa). Często spotykaną potrawą są także nadziewane mięsem pomidory lub papryki. Jeśli chodzi o desery, w Bośni chętnie jada się baklavę lub achatłukum (rodzaj słodkiej, owocowej galaretki). Nie da się ukryć, że dla Bośniaków bardzo ważna jest kawa, która przypomina nieco kawę turecką. Przygotowywana jest w specjalnym mosiężnym garnuszku, nazywanym dżezwa. Kawa jest bardzo długo mieszana, aż wytrąci się kremowa piana. Następnie przelewa się ją do kubków, zwanych findżan.

Bośnia i Hercegowina. Czy potrzebna jest tu wiza?

Aby przekroczyć granicę z Bośnią, nie jest potrzebna żadna wiza. Wystarczy jedynie paszport lub dowód osobisty. Po Bośni dobrze jest podróżować autobusem, który nie jest przy tym zbyt drogi (cena za podróż z Sarajewa do Mostaru wynosi około 7 euro, natomiast z Banja Luki do Bihacia – około 8 euro). Natomiast do przejazdów samochodem nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, jednak koniecznie należy wykupić ubezpieczenie komunikacyjne, czyli tzw. zieloną kartę.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tim E White/Getty Images

Pozostałe wiadomości