Historia Banja Luki
Jako uzdrowisko Banja Luka zasłynęła jeszcze w czasach starożytnych, gdy podróżni z całego świata przyjeżdżali tam, by zaznać kąpieli w leczniczych wodach termalnych. W latach 1588–1638 miasto to pełniło funkcję stolicy Bośni. Na kartach historii kraju zapisała się przede wszystkim jako ośrodek walk narodowowyzwoleńczych i powstania przeciwko austro-węgierskiemu okupantowi. Natomiast w trakcie II wojny światowej w Banja Luce trwały walki partyzanckie z okupantem niemieckim.
Atrakcje turystyczne w Banja Luce
W 1969 roku Banja Luka znacznie ucierpiała w silnym trzęsieniu ziemi. Zginęło wówczas 15 osób, 1000 zostało rannych, a 80% zabudowy legło w gruzach. Mimo to można dziś podziwiać tam liczne zabytki. Zwiedzanie Banja Luki warto zacząć od placu Trg Krajine. Choć sam w sobie nie jest zbytnio urodziwy, jest ważnym miejscem na mapie miasta. Znajduje się na nim metalowy zegar stanowiący pamiątkę po trzęsieniu ziemi. Wskazuje on dokładnie godzinę 9.11, czyli moment, w którym kataklizm nawiedził miasto. Do najważniejszych zabytków Banja Luki należy sobór Chrystusa Zbawiciela, który stał się najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. Budowę pięknie zdobionej pomarańczowej cerkwi rozpoczęto w 1993 roku, czyli jeszcze w trakcie wojny domowej w Jugosławii. Do użytku publicznego została oddana jednak dopiero w 2004 roku, a konsekracja nastąpiła w roku 2009. Budynek sakralny stoi dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed II wojną światową stała inna cerkiew. Pozostałości po zniszczonej przez wojska hitlerowskie świątyni można zobaczyć na placu, przy którym stoi cerkiew. Na tym samym placu podziwiać można inne zabytki Banja Luki: centrum kultury Banski Dvor, ratusz miejski oraz oficjalny pałac prezydenta Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie. Do głównych atrakcji miasta należy także jego najstarszy budynek – twierdza Kastel. Jak wskazują prace archeologiczne, jej pierwowzór powstał jeszcze w czasach rzymskich, a dokładnie w około II wieku n.e. Twierdza, którą można podziwiać w czasach współczesnych, powstała zaś pod koniec XVI wieku.
Muzea w Banja Luce
Oprócz zabytków w Banja Luce znaleźć można także liczne ciekawe muzea. Dwa najważniejsze z nich to Muzeum Republiki Serbskiej oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Republiki Serbskiej. To pierwsze przybliża bogatą historię regionu. Znajdują się w nim trzy różne wystawy: arche ologiczna, etnograficzna i przyrodnicza. Muzeum sztuki zaś prezentuje dzieła lokalnych artystów oraz rękodzieła regionalne.
Sztuka uliczna Banja Luki
Choć Banja Luka kojarzona jest przede wszystkimi z pięknymi cerkwiami i meczetami, słynie także ze zdobiących ją murali. Najsłynniejszym z nich stał się obraz zatytułowany „Find Your Way to Fly,” powstały przy ul. Beogradskiej. Został on namalowany w 2014 roku przez chorwackiego artystę Lonaca i serbskiego graficiarza Arteza. Mural miał być wyrazem młodego pokolenia i symbolem pojednania krajów byłej Jugosławii. Dzięki miejskim muralom Banja Luka zyskała miano "streetartowej stolicy Bośni i Hercegowiny". Lokalni artyści stworzyli tam grupę Flaster, która stała się organizatorem międzynarodowego festiwalu Flaster Graffiti Jam, a w samym mieście powstała specjalna trasa „szlakiem murali Banja Luki”. Na murach budynków w Banja Luce znaleźć także można akcent polski. Swój mural stworzyła tam bowiem łódzka grupa Etam Cru.
Zobacz także:
- Krzysztof Krawczyk obchodziłby 75. urodziny. "Był człowiekiem o niebywałej inteligencji"
- Agnieszka Dygant o przyjaźni z Beatą Ścibakówną: "Iskrzy między nami"
- Maja Hyży straciła ciążę: "Nie zdążyłam poczuć Twoich pierwszych ruchów"
Zobacz wideo: Od przyjaźni do miłości tylko jeden krok?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm