Dobre wino węgierskie: szlakiem historycznych winnic

wino węgerskie
Fot. Ódor Dorottya / EyeEm /Getty Images
Węgry to kraj małych winnic produkujący doceniane na świecie, bardzo aromatyczne wina. Najpopularniejszy jest tokaj, pod względem smaku porównywany do szampana. W IX wieku słynny trunek ten został uznany za jedno z najlepszych słodkich win świata, tym samym rozsławiając kraj.

Uprawa winorośli i produkcja węgierskiego wina sięga IX wieku. Od początków kształtowania się winiarskiej tradycji trunek był częścią kultury kraju i gastronomii. Przez stulecia Węgry w Europie ugruntowały pozycję znawcy win, którego produkty doceniane są na całym świecie. Kraj podzielony jest na 22 regiony winiarskie, a 4 z nich – Tokaj, Eger, Badacsony, Szekszard – zostały umieszczone w 2002 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Współczesne Węgry to kraj winiarskich szlaków z małymi, historycznymi winnicami, z których każda produkuje charakterystyczny dla siebie smak win. Tradycyjne węgierskie wino jest białe, a w smaku słodkie z delikatną nutą pikanterii. Na mapie pozostałych państw winiarskich Węgry jako jedyne mają najbardziej rozwinięte i zróżnicowane odmiany winorośli. Północ to kraina win białych, z kolei południe kraju to wina czerwone.

Więcej:

Węgierskie wino tokaj

Tokaj to duma kraju, z którą wielu miłośników win kojarzy Węgry. Przez degustatorów trunek ten pod względem historii, smaku i aromatu stawiany jest obok szampana. Tokaj to również najsłynniejszy w Europie region winiarski położony przy zboczach Gór Zemplińskich. Bogaty w gleby powulkaniczne, przecięty dwiema rzekami skalisty teren stwarza nietypowy mikroklimat, który zdecydowanie wpływa na smak i jakość uprawianych winorośli. Bazowe odmiany to: furmint, muskotaly i harslevelu, które służą za szczep wyjściowy do produkcji tokajskich win. Ich głęboki i nietypowy smak uzyskuje się poprzez działanie pleśni Botrytis Cinerea, która – porażając liście winogron – powoduje otwieranie się owoców i odparowanie z nich wody. Pozostały w gronach sok jest cierpki, gęsty i mocno skoncentrowany. Sława tokajskich win sięga XV wieku, kiedy to za pomocą łączników duchownych i królewskich wysłanników przewożono wino do różnych zakątków Europy. Tokaj bardzo szybko trafił na królewskie stoły i stał się jednym z ulubionych trunków władców. Król Ludwik XIV nazwał je „winem królów” oraz „królem win”. Wpisane na karty historii, wino Tokaj stało się symbolem wspominanym nawet w hymnie narodowym Węgier.

Białe węgierskie wino deserowe produkowane jest w kilku wersjach: wytrawnej, słodkiej i półsłodkiej. Wina tokajskie otrzymywane są w wyniku kilku sposobów obróbki zebranych winogron. Niektóre z nich pozostają niezmienione od XVI wieku. Charakterystyczne jest wykorzystywanie zwiędłych owoców i spleśniałych liści, które ostatecznie wpływają na niepowtarzalny i aromatyczny smak wina tokajskiego.

Szekszard – kraina czerwonego wina węgierskiego

Szekszard jest mikroregionem położonym na południu Węgier, nad zachodnim brzegiem Dunaju. To miejsce o ciepłym i bardzo słonecznym klimacie, który sprzyja uprawie winorośli. Tereny bogate są w czerwonoziemy i lessy, co pozwala na produkcję wysokogatunkowych win (merlot, kadarka, chardonnay, olaszrizling). Szekszard na mapie regionów wina zajmuje wysoką pozycję i słynie przede wszystkim z produkcji trunku czerwonego, którego początki sięgają jeszcze czasów celtyckich. Ciekawostką jest fakt, iż tym w regionie (drugim po Egerze) oficjalnie można produkować bikavera, czyli słynną Byczą Krew. To wytrawne lub półwytrawne wino, powstające z różnych szczepów, m.in. kadarki. Szekszard to również wina białe. Mimo że są mniej popularne, to zasługują na uwagę ze względu na swój wonny aromat i słodki smak.

Zobacz film: Łosoś z sosem z czerwonego wina. Źródło: Dzien Dobry TVN

Eger – region korytarzy

Eger to słynny region winiarski położony w północno-wschodniej części kraju. W rzeczywistości składa się z trzech mniejszych okręgów (Bukk, Eger i Matra), które obejmują ponad 10 tysięcy hektarów winnic. Na mapie Węgier to jedno z najważniejszych miejsc uprawy winorośli. Słynie z produkcji czerwonego wina, któremu sprzyja klimat kontynentalny z wpływami klimatu śródziemnomorskiego. Najważniejszym winem regionu Eger jest Bycza Krew, produkowana z kilkunastu odmian winogron. Miejscowe winnice słyną z przechowywania leżakujących butelek w wydrążonych korytarzach podziemnych piwnic ciągnących się przez około 130 kilometrów.

Badacsony – królestwo białych win

Badacsony to położony w zachodnich Węgrzech region o zróżnicowany terenie. Połączenie klimatu kontynentalnego, śródziemnomorskiego z licznymi lasami chroniącymi przed wpływem zimnego powietrza tworzy miejsce dogodne do uprawy aromatycznych, białych winogron. Badacsony to królestwo białych win ze szczepami: tramini, olaszrizling, ottonel muskotaly, chardonnay, sauvignon.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości