Zaburzenia lękowe przodują w statystykach zachorowalności. W tym niechlubnym rankingu pokonały nawet zaburzenia nastroju, czyli tę kategorię, do której zalicza się m.in. depresja. Z uporczywym lękiem zmaga się w samej Polsce aż kilka milionów osób. Część z nich może nawet o tym nie wiedzieć, tak jak miało to miejsce w przypadku Arkadiusza Lorenca.
Utrudniona diagnostyka zaburzeń lękowych
Arkadiusz Lorenc jest autorem książki "Lękowi. Osobiste historie zaburzeń". Gość Dzień Dobry TVN napisał ją, ponieważ sam zmierzył się z nieustannie odczuwanym lękiem, który doprowadził do wystąpienia objawów fizycznych.
- Pojawiły się problemy typowo płynące z ciała. Pojawiły się problemy z oddychaniem. Byłem przekonany, że COVID przeszedłem, więc to naturalne, że trzeba iść do pulmonologa. (...) Był też gastrolog, kardiolog, czyli generalnie odbyłem tę wędrówkę po gabinetach lekarskich, którą odbywa wiele osób zmagających się z zaburzeniami. Od lekarzy słyszałem: "Jest pan zdrowy. Niech pan idzie do psychiatry" - wspomina mężczyzna.
Czym jest lęk uogólniony?
Psycholog Mirosław Brejwo zaznacza, że mylenie przez pacjentów objawów świadczących o zaburzeniach psychicznych z symptomami innych chorób jest niezwykle często występującym zjawiskiem.
- To jest klasyka z tego względu, że wiele objawów jest niesamowicie podobnych właśnie do tych stricte fizycznych, chociażby kołatanie serca, przyśpieszony oddech, duszności - wymienia ekspert.
Specjalista wspomina również o tzw. lęku uogólnionym, do którego pacjenci potrafią się przyzwyczaić.
- Jest pewnym rodzajem stałego napięcia i pewnej tendencji do zamartwiania się. W efekcie nawet przez 20 lat ludzie potrafią żyć z takim zaburzeniem, nie mając pojęcia, że to jest zaburzenie - uświadamia Mirosław Brejwo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nieregularne kształty dziur wzbudzają u Ciebie niepokój? To może być trypofobia
- Jak radzić sobie z lękiem? "Żeby nie tracić zdrowia psychicznego, musimy mieć poczucie kontroli i wpływu"
- Nastolatek wrócił pijany do domu. Jak reagować? Psycholog: "To może mu zaszkodzić"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News