Na czym polega doga? Poznaj jogę, którą możesz ćwiczyć ze swoim psiakiem

Ćwiczenia jogi z psem
Doga – wspólne ćwiczenia jogi z psem
Źródło: Ivan Pantic/Getty Images
Joga z psem, nazywana dogą, to doskonały sposób na połączenie aktywności i czasu wspólnie spędzonego z pupilem. Ćwiczenia skupiają się zarówno na psie, jak i na jego właścicielu. Doga jest połączeniem medytacji z treningiem relaksującym. Sprawdź, jak ćwiczyć jogę psem.

Doga to idealny sposób na wspólną aktywność z pupilem. Skierowana jest zarówno do osób praktykujących jogę od lat, jak i zupełnie początkujących. Trening zacieśnia więź właściciela z psem, rozładowuje napięcie i pozwala się zrelaksować. To doskonały sposób na socjalizację młodych, zupełnie nieukształtowanych psów. Dogi nie powinny trenować psy niebezpieczne i nieprzewidywalne. Poziom trudności ćwiczeń zawsze musi być dobrany do umiejętności pupila i jego właściciela.

Początki dogi

Historia jogi z psem sięga 2005 roku, kiedy podczas sesji do studia na Manhattanie wbiegła Diana – suczka jednej z ćwiczących kobiet. Wspólnie ze swoją panią zaczęła wykonywać ćwiczenia rozciągające, które wspólnie trenowały w domu. Spontaniczny pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem i podziwem pozostałych osób na sali, które następnego dnia pojawiły się na sali ze swoimi psami.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Psy i psiaki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies, kaczka, gęś i on
Pies, kaczka, gęś i on
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Zadbaj o dietę swojego pupila
Zadbaj o dietę swojego pupila
Te psy lubią biegać
Te psy lubią biegać
O czym warto pamiętać podróżując z psem
O czym warto pamiętać podróżując z psem
Jak nauczyć psa “mówić”?
Jak nauczyć psa “mówić”?

Za profesjonalne przygotowanie ćwiczeń jogi z psem odpowiedzialna była instruktorka Suzi Teitelman, która była prekursorką dogi w Stanach Zjednoczonych. Kolejne lata przyniosły treningowi spektakularny, międzynarodowy sukces. Dzisiaj dogę ćwiczy coraz więcej osób. Co ważne, na trening psów, wydali zgodę również weterynarze, z którymi Teitelman konsultowała się przed wprowadzeniem ćwiczeń do oferty klubu fitness.

Warunkiem jest niezmuszanie pupila do ćwiczeń, których nie może wykonać, i dostosowanie ich poziomu trudności do gabarytów i wieku psa. W zajęciach z jogi nie mogą uczestniczyć psy, których rasa została uznana za niebezpieczną, lub te o bardzo nieprzewidywalnym charakterze.

Ćwiczenia jogi z psem

Warunkiem rozpoczęcia treningu jest wykonanie rozgrzewki, zarówno w przypadku właściciela, jak i pupila. Skupia się ona na dokładnym rozciągnięciu każdej partii ciała. Bardzo ważny podczas całego treningu jest równomierny i spokojny oddech. Zadyszka jest ostrzeżeniem i sygnałem do tego, by spowolnić trening lub zrezygnować z niektórych ćwiczeń.

Złapanie wspólnego rytmu oddychania umożliwi położenie pupila na brzuchu lub klatce piersiowej i wykonywanie głębokich wdechów i wydechów. Po chwili wspólne oddechy powinny się zsynchronizować. Jest to znak gotowości rozpoczęcia dogi. W treningu jogi z psem instruktorzy wykorzystują elementy klasycznych asanów, które łączą z masażem i głaskaniem pupila.

Standardowe chwyty przewidują podnoszenie psa lub umieszczanie go sobie na grzbiecie. Wspólnie wykonywane ćwiczenia to: przeciąganie, skłony, tarzanie się po ziemi, slalomy. W dodze wykorzystywane są również akcesoria (piłki, sznurki, zabawki), które uatrakcyjniają wspólny trening. Pieski nagradzane są smakołykami, które pełnią funkcję motywacyjną. 

Pozytywne skutki dogi

Głównym zadaniem dogi jest relaks i wytworzenie wspólnej więzi między psem a właścicielem. Osoby, które zaczęły jej praktykowanie, jednoznacznie wskazują na uwolnienie napięcia i rozładowanie stresu. Joga może pomóc zarówno właścicielom, jak i zestresowanym psom. Jakie rezultaty przynosi ćwiczenie dogi?

  • relaksuje i wycisza,
  • buduje zaufanie psa do właściciela,
  • zmniejsza lęk,
  • pomaga w socjalizacji bardzo młodego i nieukształtowanego psychicznie psa,
  • uspokaja i rozładowuje nagromadzony stres,
  • obniża tętno,
  • reguluje zbyt wysokie ciśnienie krwi,
  • dotlenia organy wewnętrzne,
  • poprawia wytrzymałość i elastyczność stawów,
  • wzmacnia serce,
  • poprawia metabolizm,
  • wzmacnia mięśnie,
  • wspomaga odporność organizmu.

W przeciwieństwie do innych ćwiczeń joga ma większe oddziaływanie na sferę psychiczną. Poprzez koncentrację i medytację pozwala na wsłuchanie się w potrzeby ciała i ocenę jego możliwości. Stopniowo pracuje nad jego udoskonalaniem, jednocześnie wzmacniając pewność siebie i poczucie równowagi.

Bardzo ważna w praktykowaniu dogi jest regularność. Zaleca się powtarzanie treningów przynajmniej 2 razy w tygodniu w godzinnych sesjach. Co ważne, jogę z psem zawsze dostosowujemy do umiejętności swoich i pupila. Nigdy nie należy wykonywać ćwiczeń na siłę. Filozofia jogi zakłada stopniowe zwiększanie stopnia trudności. Wszechstronność jogi pozwala na jej praktykowanie bez względu na umiejętności fizyczne, jak i wiek. Dotyczy to również psów.

Dogę z powodzeniem mogą uprawiać osoby starsze z pupilami w podeszłym wieku. Wcześniej wskazana jest konsultacja z weterynarzem. Zachowanie psów podczas jogi zawsze jest zaskoczeniem. Jedne z zaangażowaniem będą towarzyszyć właścicielowi, kiedy w tym czasie inne spokojnie zasną na macie. Niektóre pupile, najbardziej żywiołowe, często szybko się nudzą i po chwili szukają innej formy zabawy. W tym przypadku zalecana jest różnorodność ćwiczeń. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości