Przeliczenie psiego wieku na ludzkie lata może dać cenną informację właścicielowi czworonoga, ale nie powinno być jedynym wyznacznikiem, którym należy się kierować podczas opieki nad nim. Zmiana i dobór nowej karmy, ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz zasady pielęgnacji – wszystko to warto omówić z weterynarzem, który weźmie pod uwagę indywidualne potrzeby psa. Należy pamiętać również o tym, że metody przeliczania wieku psa dają jedynie przybliżony wynik. A co w przypadku zwierząt adoptowanych ze schroniska? Jak liczy się wiek psa, jeśli nie można dokładnie ustalić, ile czworonóg ma lat?
Przelicznik wieku psa na ludzkie lata
Żeby przeliczyć wiek psa na ludzkie lata, należy wziąć pod uwagę nie tylko dane dotyczące daty urodzenia, lecz także rasę czworonoga. Czasami na pierwszy rzut oka można stwierdzić, czy zwierzę jest jeszcze szczenięciem, staruszkiem, czy dopiero wkroczyło w wiek dorosły. Warto pamiętać, że rasy małe starzeją się znacznie później niż rasy duże i olbrzymie. W przypadku niewielkich psów przyjmuje się, że pierwszy miesiąc życia to jeden ludzki rok. 12-miesięczny szczeniak ma już 10 ludzkich lat, dwuletni pupil – 30. W kolejnych latach małe rasy starzeją się już znacznie wolniej. Aby oszacować wiek psa, należy do każdego roku życia dodawać kolejno około 3–5 lat. Oznacza to, że 3-letni pies ma 33 ludzkie lata, 4-letni około 36, 5-letni już 40 lat, a 10-letni około 58. Rasy małe starzeją się zazwyczaj w 11. roku życia.
W przypadku ras średnich pierwszy rok życia szczeniaka to 18 ludzkich lat, drugi to 28, a 3-letni pupil ma 25 lat. W kolejnych latach czworonogi średniej wielkości starzeją się o ok. 5–6 ludzkich lata na jeden rok swojego życia. Przykładowo, 4-letnie zwierzę będzie miało 40 lat, 5-letnie – 45 lat, a 6-letni pies ma ok. 52. Przyjmuje się, że przedstawiciele ras średnich w wieku 10 lat osiągają 75 ludzkich lat. Za seniorów uznaje się psy, które ukończyły 8 lat.
Zwierzęta należące do ras dużych i olbrzymich starzeją się najszybciej, w związku z czym często również żyją znacznie krócej niż małe i średnie psy. Przeważnie dożywają 10–12 lat, choć zdarzają się wyjątki. Roczny czworonóg ma ok. 12 ludzkich lat, dwuletni pies – 22, trzyletni – 31, czteroletni – 41 lat, a pięcioletni – 48. 10-letni pies dużej rasy ma około 82 ludzkich lat.
Przelicznik wieku psa na ludzkie lata przydaje się zazwyczaj w sytuacji, kiedy zwierzęta zostały adoptowane kilka miesięcy po urodzeniu lub pochodzą z hodowli. U bezdomnych zwierząt i czworonogów, które przebywają w schroniskach, często nie da się jednoznacznie określić wieku ze względu na trudną lub niemożliwą do ustalenia datę urodzenia.
Jak ustalić psi wiek ze względu na stan uzębienia?
Stan uzębienia czworonoga można sprawdzić samodzielnie, o ile tylko ma się przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. W razie wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem, który ma kwalifikacje i narzędzia umożliwiające dokładną kontrolę stanu zębów. To jedna z najskuteczniejszych metod na określenie wieku psa, który został przygarnięty z ulicy lub adoptowany ze schroniska, gdyż pracownicy często nie otrzymują informacji dotyczących tego, jak młody lub stary jest czworonóg.
Szczenięta mają znacznie mniej zębów niż psy dorosłe, w dodatku są one inaczej rozłożone w jamie ustnej. Łącznie jest ich 28, z czego jedna połowa znajduje się w szczęce, a druga – w żuchwie. Gubienie i wymiana mlecznych zębów stałe u wszystkich ras rozpoczyna się w podobnym wieku, czyli ok. 5. miesiąca życia i trwa zazwyczaj 2–3 miesiące. Psy młode i dorosłe mają już 42 zęby (22 w żuchwie i 20 w szczęce). Oprócz ilości zębów do sprawdzenia wieku psa trzeba wziąć pod uwagę również ich stan oraz kolor.
42 nieuszkodzone, jasne zęby oznaczają, że pies jest już dorosły, ale nadal młody. Z wiekiem zaczynają się one ścierać, odbarwiać, a później nawet wypadać i to właśnie na podstawie stopnia tych zmian można w przybliżeniu określić wiek psa. Na kondycję uzębienia wpływa również rodzaj spożywanego pokarmu. Zdarza się, że psi wiek jest niemożliwy do ustalenia z uwagi na trudne doświadczenia czworonoga w przeszłości, brak odpowiedniej opieki i leczenia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Siedziała na ławce jak człowiek". Opiekunowie dużych psów o opiece nad swoimi pupilami
- Najstarszy pies na świecie został pozbawiony tytułu. Dlaczego?
- Suczka rasy husky traktuje 2-latka jak własne dziecko. Rozczulające sceny
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: svetikd/Getty Images