Kiełek czeka na adopcję. Behawiorysta: "On szuka wsparcia człowieka"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
Sposoby na wyciszenia psa
Sposoby na wyciszenia psa
Agresja u psów bywa nierozumianym problemem. Na szczęście często, gdy poznamy przyczynę zdenerwowania zwierzaka, w łatwy sposób możemy mu zaradzić. Behawiorysta Radek Ekwiński, który gościł w Dzień Dobry TVN, zdradził niekonwencjonalne patenty na psią złość. Ponadto ekspert przedstawił małego Kiełka, podopiecznego Schroniska w Celestynowie, który szuka domu. Jak go adoptować?

Igi - mały psiak z dużą agresją

Choć jest niepozornych rozmiarów, ma białą, uroczą czuprynę i słodką aparycję, to piesek Igi daje popalić swojej właścicielce Karolinie Cegielskiej. Zwierzak, który został adoptowany od innej rodziny, sprawia poważne kłopoty wychowawcze i potrafi niespodziewanie wybuchnąć agresją. O pomoc w okiełznaniu niesfornego terriera poproszony został behawiorysta - Radek Ekwiński. Jak się okazuje - Igi ma problem z integracją sensoryczną, co znaczy, że jego mózg w odmienny sposób reaguje na zmysły. Na skutek ich intensywnej stymulacji zwierzak zachowuje się nieadekwatnie do sytuacji. - Takiego przypadku, który zagraża bezpieczeństwu domowników, nie mieliśmy. [...] Jeśli mamy psa, który jest nadrozwinięty i zapomina, że ma ciało, istnieją proste ćwiczenia, które mają szansę skleić psi świat w jedno. Te zachowania, które są bardzo niebezpieczne, będą pod większą jego kontrolą - tłumaczył ekspert. Radek Ekwiński zaprezentował kilka prostych ćwiczeń, które wesprą pewność siebie psa, uspokoją go, a także zapewnią komfort psychiczny w trakcie doświadczania intensywnych bodźców. Przydatne w tym przypadku okazały się również obroża zapachowa oraz regularny masaż pleców pupila.

Agresja u psa - Jak sobie z nią radzić?

Agresja u psów to powszechny problem, który wymaga odpowiedniego działania, nieraz niekonwencjonalnego. Radek Ekwiński, gdy gościł w Dzień Dobry TVN, zaproponował aromaterapię. Jak zaznacza - muszą być to olejki dostosowane do potrzeb czworonogów jak na przykład melisa, mięta czy bergamotka. Dodane do gorącej miski z wodą mogą zadziałać kojąco na psie nerwy. - Pies w naturalny sposób powie nam, którego zapachu w powietrzu mu brakuje. [...] On czuje, że zapach działa na jego układ nerwowy kojąco - podsumował behawiorysta.

Jak podkreślił ekspert - w przypadku popularnych olejków CBD powinniśmy zachować szczególną ostrożność, czytać ulotki dołączone do opakowania, a użycie substancji skonsultować z ekspertem.

Kiełek szuka domu - Jak go adoptować?

Po udanej behawiorystycznej poradzie u Karoliny i Igiego, Radek Ekwiński odwiedził studio Dzień Dobry TVN z innym czworonożnym przyjacielem. Kiełek to półtoraroczny kundelek o wyglądzie liska. Przez pracowników Schroniska w Celestynowie uznawany za żartobliwego, beztroskiego ekstrawertyka. Świetnie sprawdzi się do mieszkania w bloku, ponieważ jest dość skoczny i mógłby z łatwością pokonać niskie ogrodzenia. Zwierzak świetnie radzi sobie z chodzeniem na smyczy, jest inteligentny, lubi zwiedzać nowe okolice. Kiełek jest wykastrowany, zaczipowany i zaszczepiony - a więc i gotowy do adopcji. - To jest pies bardzo proludzki, szuka wsparcia człowieka. [...] Patrzę na niego i widzę w nim małego dingo. [...] Jest to pies, który lubi inne psy - opowiadał behawiorysta w programie.

Jeśli jesteś zainteresowany adopcją Kiełka wyślij wiadomość na adres: adopcje@celestynow.toz.pl 

Dział Adopcji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie kontaktuje się z wybranymi domami. 

Zainteresowani adopcją proszeni są o wypełnienie ankiety przedadopcyjnej tutaj.

Kiełek
Kiełek
Kiełek
Źródło:  arch. prywatne Schroniska w Celestynowie 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości