Skąd u psa bierze się lęk separacyjny? "Praca z tego typu psiakiem to jest ciągła zmienność"

Jak sobie poradzić z lękiem separacyjnym u psa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z psem - lęk separacyjny
Jak rozmawiać z psem - lęk separacyjny
Lęk separacyjny u psa – jak się go pozbyć?
Lęk separacyjny u psa – jak się go pozbyć?
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?

Niektóre psy nie potrafią zostać same w domu. Wyjście opiekuna z domu sprawia, że ciągle szczekają i nie potrafią się uspokoić. Skąd u psa bierze się lęk separacyjny? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radek Ekwiński, psi behawiorysta oraz Ewa Dudek, opiekunka Kiary.

Lęk separacyjny u psa. Jak sobie z nim poradzić?

Kiara jest u Ewy Dudek od prawie pięciu miesięcy. Zwierzak nie potrafi zostać w domu sam. - Kiara cały czas szczeka, biega od drzwi do drzwi, do okna, na łóżko, do kuchni. Najdłużej mnie nie było dwie godziny, bo musiała zostać sama przez dwie godziny, i te dwie godziny były nieustającym szczekaniem - opowiadała w reportażu pani Ewa.

Jak dodała, zwierzak - od samego początku - potrzebuje ciągłej opieki. Kiedy suczka trafiła do jej domu,chodziła za nią krok w krok. - Jak stałam przy kuchni, coś robiłam, kładła mi się na stopach i cały czas przy mnie była - wspominała.

Problemem Kiary jest lęk separacyjny. - Praca z tego typu psiakiem to jest ciągła zmienność, ciągłe zaskakiwanie jej. Każdego dnia. Możecie kilka razy dziennie stosować inną zabawkę. Chodzi o to, żeby miała różnorodność - tłumaczył Radek Ekwiński, psi behawiorysta.

Czy udało się pomóc zwierzakowi? Dowiecie się tego dalszej części materiału.

Lęk separacyjny u psa. Skąd się bierze?

- Najważniejsza rzecz, która pomaga pani Ewie pracować z Kiarą w mieszkaniu, to jest bramka. To jest zwykła taka bramka, [...], wysokości metra ze szczebelkami. Kiedy pani Ewa ma jeszcze taką sytuację, że pracuje zmianowo, a więc nie ma tego rytuału, na którym możemy oprzeć pracę z psem, [...], tutaj ważne jest, że z Kiarą musimy pracować zawsze, jak jesteśmy w domu. Dla niej izolacja, nawet kilkumetrowa, ale z ciągłym kontaktem wzrokowym z właścicielką, jest potrzebna, bo już zaczyna budować jej niezależność i pewność siebie - wyjaśniał w Dzień Dobry TVN Radek Ekwiński.

Specjalista zaznaczył, że lęk separacyjny często nie jest czymś, co pies nabiera w pewnym momencie, aby nami manipulować. - To często wręcz są geny. Lękowi rodzice, nawet przebieg ciąży u suczki, może doprowadzić do tego, że szczeniaki będą wymagały absolutnie specjalnego, delikatnego prowadzenia - mówił behawiorysta.

Czy pani Ewa już zauważyła zmianę w zachowaniu psa? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości