Librus ma 11 lat i czeka na nowy dom. Dlaczego warto adoptować psa-seniora?

Dlaczego warto adoptować psiego seniora?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Psi seniorzy w schroniskach
Psi seniorzy w schroniskach
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
W schroniskach znajduje się mnóstwo psów, które czekają na nowy dom i nowych właścicieli. Niestety starsze czworonogi cieszą mniejszym zainteresowaniem niż szczeniaki i mają niewielkie szanse na adopcję. Tymczasem psi senior być prawdziwym, wiernym przyjacielem. W Dzień Dobry TVN przekonywali do tego behawiorystka Sonia Maciuszek oraz Marek Michalski, wolontariusz schroniska w Celestynowie.

Co trzeba wiedzieć o adopcji starszego psa?

Starsze psy potrzebują przede wszystkim ciepłego, wygodnego i bezpiecznego miejsca. Ich zaletą może być to, że są mniej reaktywne, lepiej radzą sobie z emocjami niż młodsze psiaki. Mogą jednak - z racji wieku - mieć kłopoty ze zdrowiem i wymagać leczenia.

Odpowiednio poprowadzony i zadbany pies-senior może się stać najlepszym przyjacielem. Co więcej, zdarza się, że taki zwierzak po tym, jak znajdzie nowy, dobry dom, niejako "młodnieje" i staje się bardziej żywotny. - Czasami mała zmiana może sprawić, że pies nabiera ogromnego wigoru, że znowu zyskuje chęć do życia, bo się okazuje np. że miał zepsute zęby, jakąś ogromną przetokę, albo, że bolały go stawy i wystarczy podać, jakieś leki przeciwzapalne, [...], są naprawdę różne wspaniałe możliwości, jak można zadbać o seniora, że nagle nie cierpi z powodu bólu - powiedziała w Dzień Dobry TVN Sonia Maciuszek, behawiorystka.

Jakim psem jest Librus?

Starszym psem, który czeka na adopcję w Schronisku w Celestynowie, jest Librus. To owczarek niemiecki. Psiak ma ok. 11 lat, jest duży, waży ok. 30 kg. Ma czip oraz książeczkę zdrowia. Został wykastrowany. Przez większość życia "pracował" jako żywa agencja ochrony 24/7.

Mimo że Librus jest mądry, spokojny i cichy, to nie powinien jednak trafić do osoby, która nigdy wcześniej nie miała psa. Nienajlepiej odnajdzie się też w domu, w którym są małe dzieci.

Nowy właściciel musi mieć świadomość, że będzie minie trochę czasu, zanim zwierzę mu zaufa. Osoba, która zdecyduje się adoptować Librusa, powinna być rozważna i rozumieć, że pies też na swoje granice. Choć nie jest agresywny, to wyraźnie daje do zrozumienia, gdy ktoś posuwa się za daleko. - Librus jest bardzo ułożonym psem, przyjacielskim. Jak przyjeżdżamy do niego, to wyciąga wręcz pierwszy łapę, językiem, spojrzeniem pokazuje, jak jest związany. Generalnie jest bardzo łagodnym pieskiem - powiedział Marek Michalski, wolontariusz z Celestynowa, który spaceruje z Librusem prawie w każdy weekend od 2022.

Więcej na temat Librusa i ewentualnej adopcji można znaleźć na stronie schroniska w Celestynowie.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości