Dorosły psiak, jeśli jest w pełni zdrowy, nie powinien mieć kłopotów z załatwianiem się wewnątrz domu. Niestety ten problem dotyczy 9-letniego Mańka, który podczas nieobecności swojej opiekunki oznacza teren mieszkania. Na ratunek pupilowi i jego właścicielce Ani Fedorow przybył behawiorysta zwierząt - Radek Ekwiński. Jak poradzić sobie z siusiającym psem?
Co zrobić, gdy pies siusia w domu?
Maniek to ukochany pupil Ani Fedorow, która w ramach cyklu Dzień Dobry TVN "Jak rozmawiać z psem" wezwała na pomoc behawiorystę Radka Ekwińskiego. Jej problemem jest posikujący psiak, który oznacza teren mieszkania, gdy opiekunów nie ma w domu.
Śmierdzący kłopot można usunąć za pomocą specjalnych środków do neutralizacji zapachu zwierząt. Jednak samo zachowanie psa wynika z praktyk właściciela czworonoga. Jak polecił behawiorysta, aby oduczyć psa załatwiania się w mieszkaniu, należy pamiętać o regularnych, dość długich spacerach, na które udajemy się ze zwierzakiem niezależnie od pogody.
- Chciałbym, żebyś pozwoliła sobie wracać z pracy z uśmiechem, brać psy, które na ciebie czekają i wychodzić od razu z tego domu na 20-minutowy spacer. Zobaczysz, jak szybko wrócą energiczne psy, których ostatnim pomysłem jest obsikanie mebla - polecił Radek Ekwiński.
Dlaczego pies załatwia się w domu?
Powodów posikiwania psa w mieszkaniu może być wiele. Wszystko zależy od tego, czy na przykład spędził wiele miesięcy w schronisku, gdzie nikt nie dbał o jego regularne spacery lub poprzedni właściciel nie nauczył go higieny. Źródłem problemu mogą być też emocje psa, który ze stresu zaznacza teren mieszkania.
- Sprawdźmy u weterynarza, czy nic się nie dzieje z pęcherzem, z cewką. Czy nie ma jakiegoś stanu zapalnego. Przeanalizujmy, jak często i na jak długo wychodzimy na spacery - tłumaczył behawiorysta.
Jak podkreśla Radek Ekwiński podstawą do zmieniania zachowania naszego pupila jest obserwacja. Zapytany o to, czy powinniśmy karać psa za załatwianie się w domu - stanowczo to odradza. Według behawiorysty zwierzak nie wie, że jego fizjologiczna reakcja jest czymś złym. Podczas sprzątania po naczym zwierzaku powinniśmy powstrzymać emocje i skupić się na pozytywnym wzmacnianiu pupila. Gdy uda mu się załatwić swoją potrzebę na zewnątrz - chwalmy go z entuzjazmem.
- To nie polega na tym, że psy są mało inteligentne i nie potrafią skleić faktów. [...] To jest coś, co wydarzyło się 2 godziny temu w związku ze stresem, frustracją. [...] Pies chce się cieszyć na mój widok, a ja żyje tą kałużą. Nasze frustracje załatwiajmy we własnym gronie - podsumował behawiorysta.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Adoptowali psa, by jego nerkę przeszczepić rasowemu owczarkowi. Po wszystkim dawca został bez domu
- Jak określić wiek psa? Przelicznik psiego wieku na ludzkie lata
- "Siedziała na ławce jak człowiek". Opiekunowie dużych psów o opiece nad swoimi pupilami
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News