Wojna w Ukrainie w wielu osobach wzmaga lęk i strach. Często towarzyszą nam także poruszenie i wzruszenie. Jak radzić sobie z ogólnym rozbiciem i odwrócić choć na chwilę myśli od tragicznych wydarzeń u naszych sąsiadów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała przed rokiem Marzena Mawricz, psycholożka i psychoterapeutka. Rady te wciąż są jednak aktualne.
Jak radzić sobie z emocjonalnym rozbiciem?
Wiele osób nieustannie śledzi informacje dotyczące wojny w Ukrainie. Ważne jest, żeby wysyłać naszym sąsiadom ciepło i czułość, ale lepiej skupić się na działaniu, niż czytać i "nakręcać" się nieustannie informacjami.
- Jesteśmy pomiędzy wzruszeniem, lękiem, poruszeniem, a nawet elementami paniki. Natomiast dzisiaj chcemy dać trochę otuchy i powiedzieć, jak sobie radzić w tej sytuacji. Na pewno nie da się o tym nie myśleć, kładziemy się spać i wstajemy myśląc cały czas o tej sytuacji. Myślę, że potęga podświadomości, o której wiemy z psychologii, ma dzisiaj wielką moc - powiedziała psycholog, Marzena Mawricz.
Ciągłe obserwowanie informacji może doprowadzić nawet do lęków. Psycholodzy podkreślają, że cały czas mają dużo pracy przy wspieraniu osób, które nie radzą sobie z tym, co się dzieje.
Jak poradzić sobie z lękiem?
Bardzo ważne są codzienne rytuały i działanie. Warto mieć poczucie sprawczości.
- Żeby dobrze funkcjonować i nie tracić zdrowia psychicznego, musimy mieć poczucie kontroli i wpływu. To jest bardzo ważne, to jest jak picie wody - podkreśliła psycholog.
Filip Chajzer zauważył, że stres to także kompulsywne podjadanie. Tym samym zaspokajamy w głowie poczucie nagrody.
- Ty mówisz o jedzeniu, ja jeszcze dodam o wszystkich substancjach psychoaktywnych. Sięgamy po alkohol teraz częściej. Bardzo niebezpieczne. W sytuacjach napięcia alkohol będzie to wzmagał - ostrzegła specjalistka.
Zobacz także:
- Gwiazdy, które zaprosiły pod swój dach rodziny z Ukrainy. "Trochę ciasno, ale nie to jest najważniejsze"
- Dominikanin przebywa w klasztorze w centrum Kijowa. "Naszą bronią jest słowo i prawda, a nie karabiny"
- "Na wszystko jest reakcja: 'nie'". Jak radzić sobie z buntem dziecka?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images