Nastolatek wrócił pijany do domu. Jak reagować? Psycholog: "To może mu zaszkodzić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Dziękuję, nie piję” - jak kulturalnie odmówić alkoholu?
“Dziękuję, nie piję” - jak kulturalnie odmówić alkoholu?
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Twoje dziecko wróciło do domu pod wpływem alkoholu? W takich chwilach trudno jest myśleć zdroworozsądkowo, ale to konieczne, by nie zaszkodzić pociesze. Co zrobić w takiej sytuacji? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Moniką Machnicką.

Co robić, gdy nastolatek wróci pijany?

Okres dojrzewania bywa trudny - zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Nasze "małe", przywiązane dotychczas do nas pociechy, chcą samodzielnie odkrywać świat, często narażając się na pierwsze porażki, a co za tym idzie również ich konsekwencje. Rodzic prawie już dorosłego dziecka powinien okazywać mu zaufanie, jednocześnie wciąż tłumacząc, gdzie jest granica między jego samodzielnością a zasadami, jakie obowiązują w domu.

Bywają jednak sytuacje, w których opiekunowie czują się bezradni. Na forach internetowych dla rodziców pojawiają się posty, w których zastanawiają się oni, jak postępować z 16 czy 17-letnimi dziećmi nadwerężającymi zaufanie i reguły ustalone przez mamę i tatę.

Magda jest mamą 17-letniego Pawła, który wrócił do domu z urodzin koleżanki pod wpływem alkoholu. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy, jednak dla kobiety była niesamowicie trudna. Nie wiedziała, jak ma się zachować - czy ma karać syna za nadwerężenie zaufania i narażenie siebie na niebezpieczeństwo, czy uznać to za jednorazowy wybryk.

Pijany nastolatek. Psycholog komentuje

Postanowiliśmy więc porozmawiać z psychologiem, terapeutą poznawczo-behawioralnym Moniką Machnicką o tym, co zrobić, gdy nastolatek wróci pod wpływem alkoholu do domu. Ekspertka wyjaśniła, że tu ważna jest rozmowa, uświadamianie konsekwencji, które są skutkiem spożywania alkoholu w młodym wieku.

- Ważne jest również wysłuchanie jego punktu widzenia i zrozumienie, co mogło prowadzić do takiego zachowania. Konieczne jest wyznaczenie klarownych granic i konsekwencji za przekroczenie ich. Niech dziecko wie, jakie są oczekiwania i jakie będą konsekwencje złamania zasad - poradziła psychoterapeutka.

Pamiętajmy, by taką rozmowę odbyć, gdy dziecko będzie na to gotowe. Po przyjściu do domu nastolatka, przede wszystkim musimy zadbać o jego bezpieczeństwo, w przypadku zagrożenia - wezwać pomoc medyczną. - W innym przypadku warto poczekać, aż wytrzeźwieje i wtedy przeprowadzić konwersację na temat jego zachowania. Jeśli sytuacja powtarza się lub rodzic czuje się bezradny, warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak psycholog, psychoterapeuta, terapeuta ds. uzależnień. Wsparcie z zewnątrz może pomóc znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z problemem i wspieraniu dziecka w zdrowym rozwoju emocjonalnym i społecznym - podkreśliła Monika Machnicka.

Czego nie robić w tej sytuacji, by nie zaszkodzić dziecku? - Stosowanie kar cielesnych lub psychicznych może zaszkodzić dziecku. Ważne jest także unikanie oskarżeń i etykietowania, a zamiast tego skupienie się na wspieraniu i uczeniu dziecka odpowiednich zachowań - podsumowała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana