Ciało budzi w nas ogromne emocje. Mimo że to, jak wyglądamy, nie powinno być najważniejsze, to właśnie na aparycji skupiamy swoją uwagę. Lubimy oceniać czyjąś figurę, to, że ktoś przytył lub schudł. Często pozwalamy sobie również na komentowanie ciała dojrzewającej dziewczynki czy chłopca. Dlaczego dorośli nie powinni tego robić? Jak takie uwagi wpływają na młodego człowieka? Zapytaliśmy o to Zofię Szypowską, psychologa społecznego, life coacha.
Komentarze na temat ciała dziecka. Dlaczego dorośli nie powinni ich wygłaszać?
Ciało należy do dziecka i tylko ono może o nim decydować. Rodzic powinien – za każdy razem – pytać dziecko, czy może go dotknąć, przytulić i, co najważniejsze, maluch ma prawo odmówić. Dziecko nie ma też obowiązku dawać "buziaków" krewnym, których zna słabo lub wcale i nie można go do tego zmuszać.
Choć wydaje się to oczywiste, to wielu dorosłych o tym zapomina. Czasem zdarza się, że pozwalają sobie komentować wygląd dziecka, tylko dlatego, że w okresie dojrzewania w jego ciele zachodzą zmiany. Dorośli nie zdają sobie sprawy, że nieprzyjemne uwagi mogą mieć podtekst seksualny, do tego bardzo zawstydzają nastolatka.
Zofia Szypowska, psycholog społeczna, life coach, pracująca w Wellbee jest zdania, że takie sytuacje to doskonały przykład na to, jak duże mamy luki w zakresie edukacji seksualnej, ale nie tylko. Brakuje nam otwartości na drugiego człowieka oraz wyczucia. Często nie mamy świadomości, że poruszanie pewnych kwestii, szczególnie tych bardzo intymnych, może być przekroczeniem cudzych granic. Zapominany, że one u każdego z nas mogą znajdować się zupełnie gdzie indziej. – Nasze ciało jest naszym domem. I to, jak chcemy je eksponować, jak się przez nie wyrażać, zależy tylko od nas. Inne osoby nie powinny w żaden sposób tego ani komentować, ani oceniać – tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Niestosowne komentarze – kto powinien zareagować?
W sytuacji, gdy doszło do takiego przekroczenia, to zadaniem opiekuna lub rodzica jest wyjaśnić dorosłemu, który pozwolił sobie na zawstydzający komentarz, że był on niestosowany i całkowicie nie na miejscu. Do reakcji ma prawo również samo dziecko, które poczuło się dotknięte takimi uwagami. – Nie zależnie od tego, jak dziecko się zachowa, bardzo ważne jest, aby opiekunowie zawsze stali za nim murem. To nie tylko wsparcie. Dzięki temu młody człowiek uczy się w asertywny sposób wyrażać swoją opinię oraz mówić, że ktoś posunął się za daleko – powiedziała.
Trzeba podkreślić, że to, jak dziecko zachowa się w takiej sytuacji, w dużej mierze będzie zależało od jego opiekunów i tego, jak i czy oni potrafią stawiać granice. – Po pierwsze, rodzic powinien być przykładem dla dziecka. I oczywiście jest też tak, że rodzic ma swoje emocje, swoją wytrzymałość i nie zawsze robi wszystko zgodnie z tym, co sobie założył. Ważne jest, aby umiał przyznać się do błędu i wytłumaczyć dziecku, jak należy postępować w sytuacjach, w których ktoś pozwala sobie w stosunku do nas na zbyt wiele – dodała Zofia Szypowska.
Młody człowiek będzie czerpał wiedzę również z tego, jak rodzice, czy opiekunowie odzywają się do siebie nawzajem i jak traktują swoje ciała. Pewna swoboda i zrozumienie, że nagość jest czymś naturalnym, sprawią, że dziecko – w przyszłości – również dobrze będzie się czuło w swoim ciele.
Niestosowane komentarze wobec dzieci. Jak mogą wpłynąć na ich rozwój?
To jaki dana osoba ma stosunek do swojego ciała, będzie też wpływało na relacje, w które wchodzi i które buduje. – Dorosły, który w dzieciństwie słyszał takie nieprzyjemne komentarze i nie otrzymał wsparcia ze strony rodzica, może się mierzyć z kompleksami, będzie mu brakowało pewności siebie – tłumaczyła.
Może się zdarzyć, że związki takiej osoby nie będą się opierały na partnerstwie, a na dominacji jednej ze stron. – Na szczęście, dzięki terapii, dużo rzeczy naprawdę da się wyprostować, wrócić na te dobre tory. Co więcej, na każdym etapie naszego życia jesteśmy w stanie się nauczyć nowych sposobów reagowania i też odnaleźć drogę do siebie, do tego poczucia pewności siebie i poczucia własnej wartości – dodała Zofia Szypowska.
Warto podkreślić, że nie jest to reguła. - Niektóre dzieci mogą nie zwrócić uwagi na takie komentarze albo odpowiedzieć ciętą ripostą i iść dalej do swoich zajęć – wyjaśniała specjalistka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bushcraft to więcej niż tylko aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Co warto o nim wiedzieć?
- 12-latek przeczytał ponad 300 książek i pomaga bratu z autyzmem. "To rozwija jego mowę"
- Do jakiego wieku dziecko nie może samodzielnie podróżować? Kiedy rodzicom grozi kara?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Georgijevic/Getty Images